Reklama
Wyświetlenia 3940
8 września 2023

Okna na poddaszu i o nieregularnych kształtach - jakie osłony wybrać?

Okna na poddaszu i o nieregularnych kształtach - jakie osłony wybrać?
fot. Anwis | Okna na poddaszu i o nieregularnych kształtach - jakie osłony wybrać?

Osłony okienne są niezbędnym elementem w każdym domu. Żaluzje i rolety nie tylko zaciemniają pomieszczenia oraz chronią je przed nadmiernym nagrzewaniem, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Dla standardowych okien wybór osłon jest prosty, ale dla okien dachowych i o nietypowych kształtach może być wyzwaniem.

Okna o nietypowych kształtach – jakie to?

Nowoczesna architektura coraz częściej wykorzystuje nietypowe kształty okien, które nadają budynkom wyjątkowy charakter. Producentom okien udało się sprostać tym nietypowym rozwiązaniom dzięki postępowi technologicznemu. Współcześnie dominują duże przeszklenia, które mogą zajmować całą ścianę. Te okna otwierają przestrzeń, optycznie ją powiększając i wpuszczając do wnętrza dużo światła. Są idealnym wyborem do nowoczesnych budynków, gdzie liczy się minimalizm, estetyka i doskonałe doświetlenie.

Inne popularne opcje to okna łukowe, często spotykane w budynkach stylizowanych na wiejskie chaty lub eleganckie dworki, a także okna narożne, typowe dla nowoczesnej architektury, okrągłe, które często znajdują się w łazienkach, oraz okna trójkątne i trapezowe.

Plisy do okien o nietypowych kształtach

Do okien o nietypowych kształtach doskonale nadają się rolety plisowane. Charakteryzują się one harmonijkowym ułożeniem materiału, co sprawia, że doskonale pasują do różnych rodzajów okien. Warto zauważyć, że plisy pozwalają na wykorzystanie systemu dzień-noc, czyli zastosowanie dwóch różnych tkanin w jednej roletce. To nie tylko efektownie wygląda, ale także umożliwia precyzyjną kontrolę nad prywatnością i ilością światła w pomieszczeniu.

Plisy okienne sprostają każdemu wyzwaniu aranżacyjnemu – zapewnia Agnieszka Gołębiewska, Kierownik Działu Marketingu w ANWIS. – Roleta o budowie harmonijki doskonale dopasowuje się do otworu okiennego i precyzyjnie wypełnia całe przeszklenie, a dzięki temu doskonale spełnia swoje funkcje – zapewnia prywatność, zaciemnia i chroni pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki plisom możemy przesłonić okna w kształcie trójkąta, trapezu czy półkola – wylicza.

Dodatkowo rolety plisowane pozwalają na zasłonięcie okna w całości lub tylko w części. Dostępne są modele dwukierunkowe, co jest istotne przy nieregularnych kształtach okien.

Jakie osłony na okna dachowe?

Coraz więcej osób docenia potencjał aranżacyjny poddasza. Dawne strychy, które służyły jako składzik na nieużywane rzeczy, dziś przekształcają się w przestrzeń użytkową. Skosy nadają wnętrzom przytulny charakter, ale jednocześnie poddasze jest narażone na nadmierne nagrzewanie. Dlatego niezwykle istotne są osłony okienne, które nie tylko upiększają wnętrza, ale także poprawiają warunki panujące we wnętrzu.

- Podobnie jak w przypadku okien o niestandardowych kształtach, dobrym wyborem będą rolety plisowane. Szczególnie te zaciemniające o strukturze plastra miodu, które skutecznie blokują przenikanie promieni słonecznych do wnętrza – zauważa Agnieszka Gołębiewska z ANWIS.

Inne rozwiązanie do zastosowania na poddaszu to rolety materiałowe. Nasza propozycja zapewniająca całkowite zaciemnienie to rolety wyposażone w dodatkową powłokę odbijającą promienie słoneczne. Posiadają one także prowadnice boczne, które skutecznie eliminują wszelkie refleksy i smugi światła, które mogą przenikać do wnętrza w słoneczne dni. Co najważniejsze, te rolety przeciwdziałają nagrzewaniu pomieszczenia. Dodatkowo oferują wygodną obsługę okien, nie wymagając zamykania ich przed opuszczeniem lub podniesieniem rolety. Możemy nimi sterować, nawet gdy okno jest otwarte, co jest istotne dla utrzymania przewiewu świeżego powietrza.

Ponieważ poddasze często przeznaczane jest na pokoje dziecięce lub przestrzeń biurową, istotne jest również zapewnienie ochrony przed refleksami na ekranach monitorów. Rolety te umożliwiają komfortową pracę i naukę, jednocześnie chroniąc wzrok użytkowników.

Jak widać, współczesny rynek osłon okiennych oferuje nam rozwiązania, które sprostają nawet najbardziej wymagającym trendom aranżacyjnym. Wybór rolet lub żaluzji do okien dachowych oraz tych o nietypowych kształtach nie stanowi już większego wyzwania, a dostępność różnorodnych kolorów, faktur i wykończeń pozwala na pełne dostosowanie osłon do wystroju wnętrza i wyglądu elewacji.

Redaktor:

Anwis Sp. z o.o.
87-800, Włocławek
ul. Smocza 16/18
tel.: 054 4128800
fax.: 054 4128826 lub 42