Wyświetlenia 3718
7 września 2023

Rolety dzień noc w kasecie czy bez? Które rozwiązanie wybrać?

Rolety dzień noc w kasecie czy bez? Które rozwiązanie wybrać?
fot. Leroy Merlin | Rolety dzień noc w kasecie czy bez? Które rozwiązanie wybrać?

Rolety dzień noc są nowoczesne, praktyczne i do tego pasują do większości aranżacji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Przed zakupem trzeba jednak wiedzieć, że są dwa rodzaje rolet tego typu – w kasecie oraz wolnowiszące. Które wybrać?

leroy merlin logo

 

Czym charakteryzują się rolety dzień noc? Sposób montażu

Rolety dzień noc to sprytne rozwiązanie, które pozwala zachować prywatność i jednocześnie umożliwia swobodne wpuszczanie światła słonecznego do pokoju. Rolety tego typu składają się z poziomych pasów, które wykonane są z dwóch różnych tkanin. Część materiału jest gładka, zaciemniająca, a druga to nic innego jak siateczka, która przepuszcza promienie słoneczne. W ten sposób możliwe jest swobodne regulowanie nasłonecznieniem w domu. Jednocześnie, nawet w trybie „dzień” rolety mogą być opuszczone do końca, dzięki czemu środek pomieszczenia nie jest widoczny z zewnątrz. Docenią to w szczególności właściciele mieszkań w bloku na niskich piętrach.

Rolety dzień noc są uniwersalne również pod względem montażu. Można spotkać dwa rodzaje:

  • rolety w kasecie;
  • rolety wolnowiszące.

Czym się różnią oraz jakie są ich zalety i wady? Przed podjęciem decyzji o zakupie rolet, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

zdjecie 4 lm 09 2023 2 

Rolety dzień noc w kasecie – zalety i wady

Rolety w kasecie składają się z dwóch głównych części – przeplatającego się materiału zaciemniającego i transparentnego oraz puszki, do której chowa się tkanina po całkowitym zwinięciu. Rolety w kasecie mogą być przyszybowe (montowane w świetle okna) oraz przestrzenne (montowane w ramie okna). Oba rodzaje dostępne są w wersji przykręcanej oraz znacznie popularniejszej, przyklejanej (bezinwazyjnej).

Rolety dzień noc w kasecie wbrew pozorom są bardzo łatwe w montażu oraz nie zajmują wiele miejsca, a na tym ich zalety się nie kończą. Kaseta może być wykończona w taki sam sposób jak okno, dzięki czemu wtapia się w ramę i wygląda estetycznie. Dostępne są modele białe, szare czy z drewnopodobną okleiną. 

Głównym zadaniem kasety jest ochrona materiału przed osiadaniem kurzu i zabrudzeniem. Ponadto umożliwia pełne dopasowanie do okna, a dzięki znajdującym się w zestawie prowadnicom, tkanina w roletach nie odstaje. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy skrzydło często jest w pozycji uchylonej lub całkowicie otwarte. Co więcej, gdy w oknach dachowych mają być zamontowane rolety dzień noc, wersja w kasecie z prowadnicami jest jedyną możliwością.

Rolety kasetowe nie są jednak pozbawione wad. To, co często okazuje się kluczowe, to wyższa cena. Ponadto sprawdzają się przede wszystkim w przypadku okien o standardowych wymiarach. Chociaż można znaleźć modele wykonywane na wymiar, to ze względu na cenę są stosunkowo rzadko wybierane.

Zaletą rolet dzień noc jest to, że mogą być całkowicie opuszczone, zapewniając jednocześnie prywatność i dobre oświetlenie wnętrza. Dlatego w praktyce nie zawsze wykorzystuje się główną funkcję kasety, czyli możliwość schowania tkaniny. W związku z tym czasami dopłacanie do tej opcji nie jest rozsądnym rozwiązaniem. 

zdjecie 2 lm 09 2023 1 

Wolnowiszące rolety dzień noc – zalety i wady

Alternatywą do rolet w kasecie są wersje wolnowiszące. Ich dwie główne części to materiał z naprzemiennymi pasami oraz drążek, na który tkanina jest zawijana. Rolety mogą być przykręcane (ten sposób montażu jest polecany w przypadku dużych, a co za tym idzie, znacznie cięższych modeli) lub mocowane w sposób bezinwazyjny.

Ich zaletą jest niska cena, dopasowana do możliwości finansowych większości osób, a także to, że mogą być montowane nie tylko na ramie okiennej, ale również na ścianie nad oknem lub nawet w suficie. Jeśli ulegną zabrudzeniu, materiał w stosunkowo prosty sposób można ściągnąć oraz wyczyścić w komfortowych warunkach (w przypadku kasety również jest to teoretycznie możliwe, w praktyce jednak demontaż jest na tyle kłopotliwy, że niewiele osób się na to decyduje w obawie przed uszkodzeniem).

Wolnowiszące rolety dzień noc sprawdzą się zarówno na małych, jak i na dużych oknach, a także tych o niestandardowych wymiarach. Często montowane są na drzwiach balkonowych (zwłaszcza dwuskrzydłowych), których roleta w kasecie mogłaby nie zakryć w całości.

A jakie są wady tego rozwiązania? Po pierwsze, wersje wolnowiszące są mniej estetyczne, widać zawijający się materiał. Takie modele nie są dostępne z prowadnicami, trzeba liczyć się tym, że tkanina może odstawać, zwłaszcza podczas uchylania okna. Rolety wolnowiszące mogą też utrudniać otwieranie jednego lub obu skrzydeł (tutaj kluczowe jest to, gdzie są zamocowane).

zdjecie glowne lm 09 2023 3 

 

Jakie rolety dzień noc wybrać?

Co wybrać – rolety dzień noc w kasecie czy bez? To zależy od funduszy oraz wymiarów okien. Odmiany wolnowiszące są znacznie tańsze, a do tego łatwiejsze w montażu (chociaż trzeba zaznaczyć, że wersje kasetowe również można zamocować samodzielnie). Pasują na niewymiarowe okna, szczególnie te duże. Są jednak mniej estetyczne i nie tak dopasowane jak rolety w kasecie. Jeśli ostatecznie najważniejsza jest i tak spójna, stylowa aranżacja, to właśnie rolety z kasetą mogą być najlepszym wyborem.

Kontakt ze sklepem internetowym

tel.: (22) 250 84 44

Godziny pracy działu:

poniedziałek-piątek: 7:00-21:00

sobota: 8:00-16.00

ul. Łowicka 33

99-120 Piątek

www.leroymerlin.pl

Artykuł promocyjny

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592