Reklama
Wyświetlenia 3723
5 września 2023

zSZOKowani na lekkoatletykę, czyli Winkhaus wspiera młode talenty

zSZOKowani na lekkoatletykę, czyli Winkhaus wspiera młode talenty
fot. Winkhaus Polska | zSZOKowani na lekkoatletykę, czyli Winkhaus wspiera młode talenty

Ledwie umilkły okrzyki kibiców podziwiających zmagania najlepszych sportowców na świecie. Podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie nasza narodowa kadra codziennie dostarczała nam niemałą dawkę adrenaliny i endorfin. Chyba nie ma sportowego kibica, którego nie fascynowałyby ich osiągnięcia. Ileż tam pasji, ile determinacji, jaka siła, jaki hart ducha, jaka wyczerpująca walka ze słabościami i jaka atawistyczna wręcz radość z sukcesów, medali, miejsc w rankingu! 

Każde pokolenie sportowców przyczynia się do kibicowskiego przyspieszonego bicia serca. Chłoniemy te emocje związane z walkami znanych polskich sportowców na bieżniach, na rozbiegu skoku w dal czy z młotem w dłoni.  Zanim jednak wyzwolą w nas olimpijskie emocje, zanim zamienią swoje osiągnięcia w złoto, srebro i brąz, wiele lat trwa proces ich „wykuwania”. 

Firma Winkhaus Polska postanowiła wspomóc ten proces. Od roku naszymi stypendystami jest troje utalentowanych lekkoatletów z Klubu Sportowego SZOK Bojanowo - opowiada Janusz Rodzki Prezes Zarządu.

Wszyscy nam jej zazdroszczą!

klaudia szokwinkhaus 09 2023 2

Klaudia Piotrowska

Tak Maciej Ratajczak, trener młodej biegaczki, opowiada o swej podopiecznej, Klaudii Piotrowskiej. 

To niespotykany wręcz talent – mówi. Ma za sobą wiele osiągnięć i nie zwalnia. Stale przyspiesza, nie tylko na bieżni, ale także w walce o medale, tytuły i o sportowe marzenia. Na pewno będziemy ją oglądać za kilka lat na największych imprezach sportowych i na największych lekkoatletycznych stadionach. 

Klaudia Piotrowska jest zdobywczynią VI miejsca na Mistrzostwach Polski U16 w Lublinie na 1000 m przez przeszkody w 2022 r. Jest halową Mistrzynią Wielkopolski U16 w Toruniu na 600 m z czasem 1:37.36, Mistrzynią Wielkopolski U16 w Poznaniu na 100 m z czasem 12.44 s i na 600 m - 1:33.66 s. Zajęła II miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16 w przełajach w Luboniu oraz II miejsce podczas Grand Prix w Memoriale Czesława Cybulskiego w Poznaniu na 300 m - 40.15 s.

Szczyci się też I miejscem w Finale Ogólnopolskim „Lekkoatletyka dla Każdego” odbywanym w Lesznie w biegu na 600 m z czasem 1:35.24 s. Wynik, który posiada na 600 m jest 9. wynikiem w historii tego dystansu w Polsce w kategorii U16. 

Klaudia aktualnie w kraju w kategorii U16 posiada: I wynik na 600 m - 1:33.66 s, II wynik na 300 m - 40.15 s i III wynik na 100 m - 12.44 s. Od 2022 r. jest w Kadrze Wielkopolski do lat 16. 

Niesłabnący multitalent 

zofia z szokwinkhaus 09 2023 3

Zofia Ratajczak

Zofia Ratajczak to także winkhausowska podopieczna i stypendystka z Klubu Sportowego SZOK Bojanowo. Jest wszechstronnie uzdolniona sportowo. Nie może się więc ograniczać do jednej tylko dyscypliny. Specjalizuje się więc w wieloboju lekkoatletycznym. Siedmiobój kobiecy na otwartym stadionie składa się z biegu na 100 metrów przez płotki, skoku wzwyż, pchnięcia kulą, biegu na 200 metrów, skoku w dal, rzutu oszczepem i biegu na 800 metrów. Jest co trenować! To wieloboiści pierwsi wchodzą na stadion i ostatni zeń schodzą. 

Zosia przygodę ze sportem zaczynała od podglądania koszykarek, które trenował ojciec, także obecny jej trener. Z obserwatorki przerodziła się w czynną zawodniczkę. Była tak dobra, że ubiegały się o nią znane kluby w Polsce. Trafiła więc do Zagłębia Sosnowiec. Grając w sosnowieckim klubie, dostała się do Kadry Śląska i wraz z nią zdobyła srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Żyrardowie. 

A potem pojawiła się lekkoatletyka i kiedy przyszło wybierać, decyzja, choć trudna, była jedna. Wszak królowa jest tylko jedna! 

Oto osiągniecia Zosi Ratajczak: brązowa medalistka Mistrzostw Polski U16 w 5-boju w Krakowie w 2022 r. VII zawodniczka Halowych Mistrzostw Polski U18 w 5-boju w Rzeszowie, II miejsce w biegu na 100 przez płotki i III miejsce w skoku wzwyż na Mistrzostwach Wielkopolski U18 w Poznaniu, IV miejsce w biegu na 100 przez płotki i VI miejsce w skoku w dal na Mistrzostwach Polski LZS w Pile. 

Zosia posiada także pierwszy wynik w 7-boju w Wielkopolsce i IX wynik w Polsce U18. Została niedawno powołana do Zaplecza Kadry Narodowej U18. Warto zaznaczyć, że Zosia Ratajczak, urodzona w 2007 r., jest młodszym rocznikiem w kategorii U18. 

Skoczne nogi Franciszka 

franek z szokwinkhaus 09 2023 1

Franciszek Zuter

Czas na męską reprezentację talentów sportowych wspieranych przez Winkhaus Polska: Franciszek Zuter. To kolejny uzdolniony praktyk lekkoatletycznych zmagań w ekipie młodych sportowców SZOK Bojanowo. Trenowany także przez Macieja Ratajczaka, winkhausowski stypendysta, coraz to przekracza granice własnych możliwości, zdobywając medale oraz tytuły. Na rozgrywanych ostatnio lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski U20 w Lublinie ustanowił kolejny rekord życiowy i zajął 8 miejsce w Polsce. 

Od zawsze lubił sport, grając w piłkę nożną najpierw pod blokiem, a potem na klubowych murawach. Po dwóch latach wyskoczył jednak z piłkarskich korków wprost na rozbieg trójskoku. To nieugięty, twardy zawodnik, nawet kontuzje nie przeszkadzają mu w zdobyciu życiowych rekordów, a drobne porażki utwierdzają wiarę, że drzwi do sukcesu są otwarte. Co mówi o swoich sportowych planach? 

Nie jestem w stanie nagle przestać uprawiać sport i odpuścić wypracowaną umiejętność systematyczności treningów. Jestem osobą, która chętnie spróbowałaby jak największej ilości sportowych wyzwań. Jeśli polubię daną dyscyplinę sportu, to chcę być w niej jak najlepszy. 

Osiągniecia Franka: halowy Mistrz Polski U18 w trójskoku w 2022 r. Zdobywca V miejsca w Halowych Mistrzostwach Polski U20 oraz VIII miejsce w Mistrzostwach Polski U20 w Lublinie w 2023 r. Jest także Mistrzem Wielkopolski w trójskoku U20. Od 2022 r. powołany do Zaplecza Kadry Narodowej B. Franek Zuter w tym roku legitymuje się 8 wynikiem w Polsce, również jako młodszy zawodnik 18-latek. 

Winkhaus Polska kibicuje nie tylko swoim bojanowskim stypendystom. 

Trzymamy kciuki za każdy sportowy talent. Pod naszą opieką mamy jeszcze trzy młodzieżowe kluby – siatkarski z Leszna, piłkarski z Rydzyny oraz badmintonowy z dolnośląskiej Góry. Wszyscy młodzi sportowcy są jednak głównymi sprawcami pozytywnych emocji. Nasza rola jest niewielka - staramy się po prostu wspierać proces tworzenia ich szczęścia - dodaje Janusz Rodzki.

Redaktor:

Winkhaus Polska Beteiligungs spółka z o.o. sp.k.
64-130, Rydzyna
ul. Przemyslowa 1
tel.: 065 5255700
fax.: 065 5255800