Reklama
Wyświetlenia 4734
1 września 2023

Okna dachowe. Wymienić czy modernizować?

Serwis okna dachowego
fot. Fakro | Serwis okna dachowego

Okna dachowe na dachu doświadczają ekstremalnych warunków atmosferycznych, od upałów do śniegu. Chociaż są projektowane na długą trwałość, to jednak, podobnie jak inne produkty, zużywają się z czasem. W pewnym momencie pojawia się pytanie, czy czas nie wymienić starych okien dachowych na nowe.

W wielu przypadkach zastąpienie starych okien nowymi jest najrozsądniejszym wyborem. Jednakże istnieją sytuacje, w których nie jest to konieczne. Czasami wystarczy poprawić estetykę i izolację termiczną istniejących okien. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, konieczna jest regularna konserwacja, włączając w to renowację powłok lakierniczych, potencjalnie wymianę pakietu szybowego lub starych uszczelek. W niektórych starszych oknach dachowych można także zainstalować dodatkowe uszczelki obwodowe, które wcześniej nie były stosowane.

Renowacja powłoki lakierniczej

Dzięki gotowym zestawom dedykowanym do pielęgnacji i napraw powłoki lakierniczej użytkownicy okien dachowych mogą we własnym zakresie wykonać ich konserwację. Zestaw naprawczy XMP to produkt przeznaczony do odnowy lub naprawy powłoki lakierniczej okna drewnianego w kolorze sosny oraz do konserwacji i smarowania jego zawiasów. Zastosowanie zestawu naprawczego wydłuża okres użytkowania okna oraz zapewnia jego właściwą pracę. Z kolei zestaw naprawczy XMU pomoże nam zadbać o poliuretanową powłokę lakierniczą okna drewnianego w kolorze białym. 

Główne zalety zestawów naprawczych do okien dachowych:

  • umożliwiają renowację lub naprawę ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej okna;
  • wydłużają żywotność okuć okna;
  • profesjonalnie dobrany skład zestawu zapewnia szybką i wygodną aplikację;
  • łatwe i wygodne w użyciu;
  • poprawiają wygląd i estetykę okna;
  • zapewniają prawidłową współpracę pomiędzy elementami okuć działającymi  na zasadzie tarcia.

Aby zachować trwałość powłok lakierniczych, zaleca się przeprowadzać co najmniej raz w roku konserwację, polegającą na myciu ich czystą wodą lub łagodnym detergentem. Należy unikać płynów zawierających amoniak, aby zapobiec uszkodzeniom. W przypadku ewentualnych uszkodzeń mechanicznych zaleca się oczyszczenie ich papierem ściernym, odkurzenie, a następnie na czyste miejsca nałożenie dwóch warstw lakieru.

Wymiana pakietu szybowego

Jeśli konstrukcja dachu, izolacja termiczna oraz ościeżnice, ramy i okucia okien są w dobrym stanie, wystarczy wymienić w oknie dachowym jedynie pakiet szybowy na nowy, bardziej energooszczędny. Wiąże się to z dużo mniejszą ilością pracy przy samym oknie jak i wokół niego. 

Do starszych okien można zastosować nowoczesne pakiety szybowe, posiadające wysokie parametry izolacyjne. Chronią one również  przed przegrzaniem pomieszczeń w upalne dni dzięki powłoce niskoemisyjnej. Współczesne pakiety szybowe posiadają nawet kilkukrotnie lepsze współczynniki przenikania ciepła i są dużo bardziej energooszczędne. Wypełnione są gazem szlachetnym z powłoką niskoemisyjną i  posiadają przenikalność cieplną pakietu szybowego w granicach 0,3 – 0,7 W/m2K. Są one 3 razy cieplejsze od szyb, które były stosowane  w oknach starego typu. Czas potrzebny na wymianę szyby w starym oknie wynosi około jednej godziny. Szybko i czysto zyskujemy zupełnie nową jakość termoizolacji, unikając dodatkowych prac remontowych. Koszt wymiany szyb w wielu przypadkach zwróci się nawet już po upływie kilku lat użytkowania.

W większości przypadków nie potrzebujemy dokonywać żadnych pomiarów. Do określenia wielkości szyby wystarczy numer z tabliczki znamionowej okna. Szybka wymiana bez ingerencji w pokrycie dachowe i ocieplenie to oszczędność czasu a ponadto taką wymianę szyby możemy wykonać przez cały rok.

 

Masz pytania? Zapytaj serwis FAKRO!

Serwis FAKRO oprócz napraw świadczonych w ramach uprawnień gwarancyjnych oferuje szereg usług w ramach obsługi pogwarancyjnej produktów. Serwisanci zajmują się także modernizacją produktów, mającą na celu podniesienie parametrów technicznych już zamontowanych okien. Wykonanie tego typu usług przez profesjonalny serwis gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki. Jeśli masz pytania o modernizację lub usługę serwisową, możesz śmiało zapytać serwis@fakro.pl

FAKRO Sp. z o.o.
33-300, Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 444-0-400
fax.: 018 444-03-33