Reklama
Wyświetlenia 4855
30 sierpnia 2023

Odpowiednie okna i odwodnienia liniowe: zabezpieczenia przed ekstremalnymi pogodami

Otwieranie drzwi telefonem
fot. Grupa G-U | Otwieranie drzwi telefonem

Klimat Polski zmienia się ku dwóm porom roku: ciepłej i suchej oraz chłodnej i wilgotnej. To wiąże się z częstszymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi – upałami i ulewami. Wentylacja, klimatyzacja i zacienianie mieszkań są powszechnie stosowane. W przypadku intensywnych opadów warto skupić się na dwóch aspektach: dobrym odwadnianiu drzwi tarasowych oraz inteligentnych systemach sterujących oknami współpracujących z czujnikami pogodowymi.

Wichury, burze i ulewy coraz częściej nawiedzają nasz kraj, głównie latem. Jeszcze niedawno, budując lub remontując dom, zwykle nie braliśmy pod uwagę sytuacji ekstremalnych. Jednak w obliczu częstszych opadów deszczu, staje się to nieodzowne.

Pierwszym krokiem jest zapewnienie szczelności dachów, okien, drzwi tarasowych i wejściowych. Dodatkowe zabezpieczenia obejmują zastosowanie odwodnień i systemów retencyjnych na zewnątrz budynku, a także preferowanie ogrodów nad betonowymi podwórkami. Warto również rozważyć rozwiązania chroniące drzwi tarasowe i okna.

Skuteczne odwodnienie tarasu

Najmodniejsze obecnie drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne cieszą się popularnością nie tylko z powodu funkcjonalności, ale i estetyki. Duże przeszklenia, maksymalnie doświetlające wnętrza, z racji swojej konstrukcji zapewniają szczelność. Skrzydło ruchome opada na uszczelkę i dociska ją do podłoża – a że może ważyć nawet 600 kg, docisk ten jest więc naprawdę solidny. Jednak nieodpowiednie odwodnienie tarasu to ryzyko, że w czasie ulewy woda, która nie odpłynie z posadzki, może przesączać się do konstrukcji, zwłaszcza jeśli i ona jest nieodpowiednio chroniona.

– Mury powinny być zabezpieczane przed przesiąkaniem wód opadowych już na etapie budowy, zwłaszcza w newralgicznych punktach, do których należą także miejsca osadzania drzwi tarasowych. Do izolacji drzwi tarasowych stosuje się np. specjalne taśmy: wewnętrzną i zewnętrzną – tę ostatnią najlepiej ze zintegrowanymi narożnikami. Dodatkowo, za pomocą fartucha EPDM, należy uszczelnić próg ościeżnicy. Fartuch chroni przed podciekaniem wody opadowej pod okno – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert G-U Polska.

Nie mniej istotna jest kwestia progu. Okna tarasowe HS zyskały uznanie również dzięki niskiemu progowi – tzw. progowi na zero. Wielokomorowa konstrukcja z PVC, ze specjalnym systemem nakładek wyrównujących, umożliwia wykonanie posadzki tarasu na tym samym poziomie, co poziom podłogi wewnętrznej, przy zachowaniu wszystkich wymogów związanych z eksploatacją (utrzymanie czystości, odprowadzenie nadmiaru wody). Pozwala skutecznie odprowadzić wodę opadową, tym bardziej że próg ten może być wyposażony w wydajne odwodnienie liniowe, precyzyjnie dopasowane do konkretnego okna tarasowego.

– Najważniejsze zalety odwodnienia liniowego do drzwi tarasowych HS to: jego dopasowanie, a więc szczelność oraz wydajność. Odwodnienia liniowe są fabrycznie montowane w progach G-U na etapie konfekcjonowania, czyli docinania do konkretnych wymiarów jeszcze w fabryce. Dzięki temu system jest perfekcyjnie dopasowany, a w konsekwencji maksymalnie szczelny. Dodatkowo rozwiązanie to zostało zaprojektowane tak, aby skutecznie odbierało duże ilości wody opadowej z tarasu – podkreśla Jarosław Wodzisławski. 

Odwodnienie liniowe do drzwi tarasowych HS odprowadza wodę do kanalizacji lub rury drenażowej, co jest ważne w kontekście zmian pogodowych i suszy. Eksperci G-U zalecają wyposażenie drzwi tarasowych HS w napęd i podłączenie do systemu inteligentnego domu poprzez moduł sterujący i centralę. To pozwoli zdalnie monitorować i kontrolować stan drzwi, zapewniając zamknięcie w przypadku ulewy.

Czujnik pogodowy fot. Grupa G-U Okna z czujnikiem pogodowym

Podobny system warto zastosować również w oknach uchylnych lub rozwierno-uchylnych, zwłaszcza tych trudno dostępnych, które często w okresie letnim zostawiamy uchylone (te na niższych kondygnacjach, lepiej dokładnie zamknąć przed wyjściem z domu, aby niepotrzebnie nie kusić włamywaczy). Podstawowym elementem jest tu siłownik okienny (Eltral, np. KS4), do którego – za pośrednictwem aplikacji – wysyłamy sygnał w celu zamknięcia okien w czasie niepogody. 

– Okna rozwierno-uchylne wyposażone w układ: sterowniki + moduł sterujący + centrala zarządzająca mogą ponadto zamykać się automatycznie, w zależności od stanu pogody. Umożliwia to czujnik pogodowy, który monitoruje poziom opadów oraz wiatru. Jeśli zaprogramowane wcześniej ustawienia zostaną przekroczone, siłownik automatycznie zamknie okna, bez konieczności interwencji mieszkańców. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne – system reaguje samoczynnie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku tzw. gwałtownych zjawisk pogodowych, które często mają charakter lokalny – podkreśla ekspert G-U Polska.

Zmiany klimatyczne mają istotny wpływ na otoczenie oraz determinują nasze wybory związane z wyposażeniem i systemami ochronnymi dla naszych domów w obliczu tych transformacji. W perspektywie długoterminowej rozsądne jest uwzględnienie takich rozwiązań, które dodatkowo potrafią zabezpieczyć nasze mieszkania przed negatywnymi konsekwencjami coraz częstszych ulew. Odpowiednie okna i systemy zabezpieczające stają się kluczowym aspektem w kontekście tych zmian klimatycznych. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne technologie, takie jak inteligentne systemy sterowania oknami czy nowoczesne rozwiązania odprowadzania wody, które skutecznie minimalizują ryzyko zalania wnętrza pomieszczeń. Dbając o to, aby nasze domy były dostosowane do nowych warunków atmosferycznych, dajemy sobie pewność, że zapewniamy sobie i naszym bliskim komfort oraz bezpieczeństwo, niezależnie od zmieniającej się natury pogody.

Redaktor:

G-U POLSKA Sp. z o.o.
60-449, Poznań
ul. Wichrowa 26
tel.: 061 6504000
fax.: 061 6504001