Reklama
Wyświetlenia 3802
25 sierpnia 2023

De Kroon: ukoronowanie dzielnicy Wijnhaven w Hadze

De Kroon: ukoronowanie dzielnicy Wijnhaven w Hadze
fot. Egbert de Boer | De Kroon: ukoronowanie dzielnicy Wijnhaven w Hadze

Od kilku lat De Kroon stoi w dzielnicy Wijnhaven w Hadze, pomiędzy stacją Centraal i Spui, na miejscu dawnej Czarnej Madonny. Ten imponujący wieżowiec mieszkalny z powierzchnią biurową i handlową o wysokości 131,5 m jest jednym z najwyższych budynków w Hadze. 

Nowy budynek mieści 125 mieszkań na wynajem i 128 mieszkań własnościowych na 40 piętrach. Co nietypowe, do mieszkań prowadzą dwa główne wejścia: jedno z nich prowadzi do apartamentów na wynajem na piętrach od 1 do 13, a drugie zapewnia dostęp do mieszkań własnościowych powyżej. Dodatkowo za apartamentami znajduje się 23-metrowa strefa biurowa. Jej centralnym punktem jest atrium z przeszklonym dachem o wysokości 20 metrów i rozpiętości 18×40 metrów, zapewniające dostęp do około 9 000 m² powierzchni biurowej. Strefa handlowa podzielona jest na około 2 400 m² powierzchni handlowej i różne pomieszczenia gospodarcze. Parking znajduje się pod budynkiem. 

Zainspirowany przez Chicago  

Przy projektowaniu De Kroon firma architektoniczna Rapp+Rapp zainspirowała się chicagowską architekturą wieżowców z końca XVIII i początku XIX wieku. Znajduje to odzwierciedlenie w artykulacji elewacji, zastosowaniu kamienia naturalnego i charakterystycznych typach okien. WICONA opracowała i dostarczyła odpowiednie systemy profili dla tego projektu. 

Prefabrykowana fasada 

Smukła wieża mieszkalna posiada fasadę z prefabrykowanego betonu architektonicznego. Elementy fasady warstwowej zostały opracowane i prefabrykowane w fabryce Loveld, w tym wszystkie ramy okienne: od podwójnych skrzydeł po okna rozwierno-uchylne. Według Raimonda Stassena, kierownika projektu w firmie WICONA, wybór prefabrykatów był logiczny. Wynika to częściowo z kompaktowego otoczenia De Kroon w centrum miasta. 

Wieża mieszkalna jest otoczona z trzech stron ruchliwymi ulicami, a plac budowy był bardzo ograniczony. Tak więc wszystkie elementy zostały dostarczone w stanie gotowym do pośredniego węzła, a następnie przetransportowane na plac budowy i zamontowane bezpośrednio na budynku – tłumaczy Raimond Stassen.

Klasyczny wygląd 

Profile dla De Kroon zostały opracowane specjalnie na potrzeby tego projektu w ścisłej współpracy z firmą Scheldebouw, partnerem w zakresie budowy elewacji. 

Na przykład w profilach jest wiele stopni, aby nadać oknom pożądany klasyczny wygląd – mówi Stassen. – Osłony okienne to kolejna charakterystyczna cecha. Pozwalają one mieszkańcom na pełne otwarcie okien, chroniąc jednocześnie przed upadkiem. Dodatkowo w przypadku niektórych elewacji nasze systemy posiadają właściwości dźwiękochłonne. 

De Kroon. Fot.: Egbert de Boer

Podwójne okna rozwierane i rozwierano-uchylne oparte są na systemie WICLINE 65 firmy WICONA. Parter jest wyposażony w ściany osłonowe WICTEC. 

Wyrazisty gradient kolorów 

Profile WICONA są anodowane na unikalny kolor, przechodzący od czerwonego brązu na dole do brązu na górze, wyjaśnia Stassen. 

Połączenie z prefabrykowanym betonem jest szczególnie eleganckie. Nic więc dziwnego, że wieża mieszkalna otrzymała nagrodę „Concrete Prize 2011”. Jury opisało 131,5-metrową wieżę mieszkalną jako „klejnot w swoim otoczeniu”, charakteryzujący się „ponadczasową architekturą o międzynarodowym uroku”. W 2014 roku De Kroon był również nominowany do nagrody International High-Rise Awards. 

De Kroon. Fot.: Egbert de Boer De Kroon. Fot.: Egbert de Boer

» Klient: Wijnhaven development consortium (Kristal Projectontwikkeling and Bouwfonds MAB) 

» Deweloper: Konsorcjum deweloperskie Wijnhaven (Kristal Projectontwikkeling i Bouwfonds MAB) 

» Wykonawca: BAM – Ballast Nedam 

» Architekt: Rapp+Rapp 

» Partner WICONA: Scheldebouw 

» Lokalizacja: The Hague 

» Ukończenie: 2011 

Redaktor:

WICONA Polska
92-620, Łódź
Rokicińska 211/217