Reklama
Wyświetlenia 3758
22 sierpnia 2023

Kolejne zielone inwestycje w METAL-PLAST

Kolejne zielone inwestycje w METAL-PLAST
fot. METAL-PLAST | Kolejne zielone inwestycje w METAL-PLAST

W ciągu ostatnich lat zakład Metal-Plast przeszedł liczne modernizacje, których celem było zbliżenie się do ambitnego celu, jakim jest zerowa emisyjność wszystkich procesów produkcyjnych. Kończąc w 2023 roku duży projekt inwestycyjny, związany z montażem 956 paneli fotowoltaicznych na dachach wiat magazynowych, wykonano duży krok w tym kierunku. 

Idea gospodarki obiegu zamkniętego, w której ogranicza się ilość powstających odpadów oraz zużycia energii, była nam bliska od samego początku istnienia. Naszym zaangażowaniem w czyste środowisko dzielimy się z całą branżą okienną w Polsce, która przekazuje nam odpady PVC do recyklingu w obiegu zamkniętym, z którego wytwarzamy regranulat do ponownego zastosowania przy produkcji profili okiennych. Najlepszym dowodem sensu naszych działań jest ilość przetworzonego przez nas surowca. W samym 2022 roku było to rekordowe 31 tys. ton odpadu. Chcąc wyznaczać ekologiczne trendy, prowadzimy firmę godząc sukces z dbaniem o środowisko naturalne – tłumaczą przedstawiciele Metal-Plast. 

Jednym z najważniejszych elementów tej filozofii jest osiągnięcie zerowego poziomu emisyjności zakładu, w którym przetwarzany jest odpady i w którym powstają wszystkie produkty marki Metal-Plast. Na przestrzeni ostatnich lat zostało wykonanych wiele inwestycji służących temu celowi. Jednym z ważniejszych projektów był ten, który pozwolił wykorzystać energię pochodzącą ze schładzania regranulatu do ogrzewania hal produkcyjnych. A to tylko jeden z wielu przykładów działań, jakie już podjął dostawca. 

Niezależność energetyczna dzięki słońcu

Najnowszym projektem, jaki przybliża Metal-Plast do osiągnięcia celu, jest inwestycja w panele fotowoltaiczne. Łączna powierzchnia wszystkich zamontowanych paneli to aż 1500 mkw. Rozlokowana w dwóch miejscach instalacja składa się w sumie z 956 paneli. Przy optymalnych warunkach pozwoli na osiągnięcie mocy 434,98 Wp. Szacowana roczna produkcja energii ma się utrzymać na poziomie  400MWh.

Dodatkowo inwestycja została zaplanowana w taki sposób, aby 100% wyprodukowanej energii zużywał Metal-Plast. Dzięki temu w słoneczne dni zakład nie będzie przeciążał ogólnokrajowej sieci energetycznej, która niestety ciągle nie jest gotowa na prosumencki model wytwarzania energii. Zainstalowana niedawno instalacja fotowoltaiczna to ważny, ale nie ostatni krok firmy w stronę pełnej neutralności klimatycznej. W najbliższym czasie ruszają kolejne zielone projekty. 

Przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje przekonały Metal-Plast, że nakłady poniesione na ekologiczne rozwiązania to czysty zysk dla wszystkich, nie tylko dla firmy, ale także dla środowiska. 

Naszą wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie zielonych projektów będziemy w dalszym ciągu dzielić się z naszymi partnerami w całej Europie, którzy tak, jak my, rozumieją, ze Nie Ma Planety B – dodają przedstawiciele Metal-Plast.  

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
METAL-PLAST sp. z o.o.
58-160, Świebodzice
Ciernie 157 B
tel.: +48 74 666 58 00