Reklama
Wyświetlenia 4011
21 sierpnia 2023

Sezon burzowy w pełni. Jak się do niego przygotować?

Sezon burzowy w pełni. Jak się do niego przygotować?
fot. OKNOPLAST | Sezon burzowy w pełni. Jak się do niego przygotować?

Latem pogoda potrafi zmieniać się z godziny na godzinę. I o ile gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą mieć nawet pewien urok, to dobrze mieć poczucie, że nasz dom czy mieszkanie są przed nimi skutecznie zabezpieczone. Nasze poczucie komfortu może zwiększyć się dzięki właściwemu doborowi okien. 

Grzejące długimi godzinami słońce, porywisty wiatr, gwałtowne burze, a nawet intensywny grad, to tylko niektóre ze zjawisk atmosferycznych, których możemy doświadczyć w ostatnim czasie. Czy można się przed nimi zabezpieczyć, skutecznie chroniąc swoje mieszkanie? Czy uda się zminimalizować niebezpieczeństwo tego, że zamknięte pod wpływem wiatru czy burzy okno nie zaskoczy nas rozbitymi szybami? Jedno jest pewne – dobrze dobrane okna, które zapewniają odpowiednią izolację akustyczną i termiczną, potrafią ograniczać wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, wzmacniając nasze poczucie bezpieczeństwa nawet podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Czasem słońce, czasem deszcz

Nauczyliśmy chronić przed słońcem swoją skórę i oczy, ale zdarza nam się zapominać o tym, że ochrony potrzebuje też budynek, w którym mieszkamy. Mieszkania i domy są w ciągu lata mocno narażone na przegrzanie, a nieustannie święcące słońce bywa bardzo uciążliwe. Pomieszczenia narażone na ekspozycję słoneczną, oprócz dyskomfortu mieszkańców, generują zwiększone rachunki za klimatyzację. A przecież niezależnie od tego, czy mieszkamy w wolnostojącym domu, czy bloku mieszkalnym, chcemy cieszyć się niskimi rachunkami w okresie grzewczym, a w upalne dni odpoczywać w schłodzonym wnętrzu. Do tego celu może nas przybliżyć kilka prostych zabiegów i niedużych inwestycji. Przykładowo, oprócz wewnętrznych przesłon okiennych zaciemniających pokoje, powinniśmy pamiętać o tym, by nasze okna były solidne i szczelne, do tego najlepiej wyposażone w zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. 

Gdy nadchodzi burza

W lecie grożą nam też burze i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne. Letnią porą potrafi zaskoczyć nas nawet intensywny grad i porywisty wiatr. Wszystko to może narazić okna na poważne uszkodzenia i spowodować rozmaite perypetie, a nawet szkody materialne, będące efektem zalania nieruchomości. Dobrym zabezpieczeniem przed gradem i burzą będą zastosowane w oknach zewnętrzne szyby hartowane i rolety zewnętrzne. Dzięki temu okno wytrzyma uderzenie kamienia lub gałęzi niesionej przez porywisty wiatr towarzyszący burzy.

Właściwa termoizolacja jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem przez właścicieli mieszkań i domów. Kluczowe znaczenie ma także wytrzymałość okien na uszkodzenia mechaniczne i maksymalna szczelność. Ta ostatnia jest gwarancją komfortu termicznego i zapewnia ochronę przed hałasem, który towarzyszy wszystkim gwałtownym zjawiskom pogodowym. Chętnie wskazujemy klientom czynniki, które na etapie wyboru okna mogą okazać się dla nich szczególnie ważne – mówi Mike Żyrek, dyrektor działu Badań i Rozwoju OKNOPLAST.

Mały poradnik, czyli na co zwracać uwagę?

Okna mają służyć nam przez długie lata. Przed ostateczną decyzją o ich zakupie wyboru warto szczegółowo przeanalizować dostępne oferty. Istnieje kilka istotnych czynników i parametrów, na które należy zwrócić uwagę. 

» Współczynnik przenikania ciepła

W przypadku stolarki okiennej warto przyjrzeć się współczynnikowi przenikania ciepła okna Uw. W interpretacji wskaźnika najważniejsza jest jedna zasada: im niższa jego wartość, tym mniej ciepła ucieka przez okno. Tutaj (Współczynnik przenikania ciepła okien: co to jest i jak ważne jest to naprawdę? | Oknoplast) można dowiedzieć się więcej o tym współczynniku i zapoznać się z tym, co wpływa na jego wartość. 

» Pakiet szybowy

Podczas wyboru odpowiedniego systemu okiennego należy mieć na uwadze jak skonstruowany jest konkretny pakiet szybowy. W domach energooszczędnych stosuje się najczęściej pakiety trzyszybowe, które tworzą dwie komory wypełniane gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dwie tafle szkła powlekane są powłoką niskoemisyjną, która zwiększa izolację cieplną w pomieszczeniach.

Sezon burzowy w pełni. Jak się do niego przygotować?

» Izolacyjność akustyczna

Oprócz chronienia przed zimnem i upałem, okno powinno izolować od hałasu. To szczególnie ważny aspekt w przypadku domów i mieszkań zlokalizowanych nieopodal ruchliwych ulic, szkół, przedszkoli czy placów zabaw. Poziom izolacyjności w tym przypadku określa współczynnik Rw, którego wyższa wartość przekłada się na lepszą ochronę. 

» Łatwość otwierania i pozostałe aspekty

Okna, oprócz tego, że powinny być szczelne, muszą też płynnie i bez wysiłku otwierać się i zamykać. Sposób ich otwierania jest bardzo istotny, gdyż związany jest nie tylko z komfortem codziennego użytkowania, ale też np. z możliwością stopniowania uchylenia czy blokady błędnego położenia klamki. 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
OKNOPLAST Sp. z o.o.
32-003, Podłęże
Ochmanów 117
tel.: 12 279 71 71
fax.: 12 279 71 72