Reklama
Wyświetlenia 4203
21 sierpnia 2023

„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro

Dom w Borach Tucholskich łączy w sobie lokalne akcenty z ponadczasową estetyką
fot. Jakub Nanowski | PERSPEKTYWA | Dom w Borach Tucholskich łączy w sobie lokalne akcenty z ponadczasową estetyką

Architektura domu nad jeziorem w Borach Tucholskich w mistrzowski sposób łączy indywidualne oczekiwania inwestorów z ponadczasową estetyką i naturalnym pięknem lokalizacji. Aluminiowa ślusarka w systemach Schüco zapewnia szeroki widok na akwen, wysoki komfort użytkowania oraz doskonale podkreśla ponadczasową estetykę budynku.

Celem towarzyszącym architektom budynku jednorodzinnego położonego w Borach Tucholskich było podkreślenie magii miejsca, a jednocześnie zapewnienie wysokiego komfortu mieszkania. 

Wiktor Kurc z biura MAKA.STUDIO tak opisał atmosferę, jaką chcieli uzyskać twórcy projektu: Przytulne wnętrza, nawet gdy wiatr rozkołysze tafle jeziora. 

Droga do wymarzonego domu z widokiem na oddalone o zalewie 50 metrów malownicze jezioro prowadziła jednak przez wiele przeszkód. Pierwszą nich była niesprzyjająca orientacja i ukształtowanie działki, z wjazdem usytuowanym od południa i widokiem na akwen w kierunku północnym. Działka charakteryzuje się ponadto ostrym spadkiem terenu w kierunku jeziora. 

Okna i drzwi w czarnych ramach akcentują prostą geometrię bryły oraz wpuszczają do wnętrz szerokie widoki. Fot. Jakub Nanowski | PERSPEKTYWA

W efekcie widok z poziomu salonu zlokalizowanego na parterze domu byłby zasłaniany przez inny budynek. W tej sytuacji architekci wyszli z kreatywnym pomysłem „odwrócenia” strefy dziennej i nocnej. W realizacji niecodziennego założenia pomogły systemy aluminiowych okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych marki Schüco.

Starannie zaplanowana zamiana miejsc

Kluczowym założeniem projektowym było maksymalne wykorzystanie urzekających widoków pobliskiego akwenu. W przezwyciężeniu problemów, jakie narzucało naturalne ukształtowanie terenu i już istniejąca sąsiednia zabudowa, pomógł niecodzienny zabieg polegający na zmianie położenia, w jakim tradycyjnie w strukturze dwukondygnacyjnych domów jednorodzinnych znajdują się salon i sypialnia.

Dzięki odwróceniu strefy dziennej i nocnej salon z pięknym widokiem na panoramę jeziora jest ulokowany wyżej. W ten sposób ominęliśmy budynek i zieleń, które zasłaniały widok. Strefa nocna schowała się w skarpie pod wyciągniętą częścią salonu, która nadała jej bardziej prywatny charakter, mniej widoczny z brzegu jeziora – tłumaczy Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO.

Jednocześnie udało się zrealizować życzenie właścicieli, którzy nie chcieli, aby budynek zdominował swoim wyglądem skarpę i brzeg. Z tego względu ważne było również uwzględnienie lokalnych akcentów i ich umiejętne połączenie z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. 

„Typowa stodoła” z elementem indywidualizmu

Architekci starali się czerpać inspiracje z regionalnej architektury, w której dominują skośne dachy i naturalne materiały. Dom uzyskał dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek, a jego elewację wykończono drewnianymi lamelami w górnej części z salonem oraz szarym betonem na wysokości parteru. Nowoczesny efekt architektoniczny kreują wielkoformatowe przeszklenia w systemach Schüco. Okna Schüco AWS 75.SI oraz drzwi Schüco ADS 75 HD.HI z czarnymi ramami ciekawie akcentują geometrię bryły i wpuszczają do wnętrz obrazy otoczenia. 

Przeszklony narożnik wykonany w aluminiowym systemie Schüco AWS 75.SI. Fot. Jakub Nanowski | PERSPEKTYWA

Największym elementem jest szklany narożnik o imponujących wymiarach 4,1 x 2,8 m, który zapewnia możliwie najszerszy widok na zewnątrz. Zamontowane na parterze aluminiowe drzwi przesuwne w systemie Schüco ASS 70.HI zapewniają wygodne wyjście na ogród i podwyższone bezpieczeństwo. Architekci wybrali stolarkę Schüco o wąskich profilach głównie ze względu na ponadczasowe wzornictwo, które doskonale wpisywało się w obrany przez nich zamysł projektowy.

Redaktor:

Schüco International Polska Sp. z o.o.
96-321, Siestrzeń, Gm. Żabia Wola.
ul. Żelechowska 2
tel.: +48 / 46 858 32 00
fax.: + 48 / 46 858 32 01