Reklama
Wyświetlenia 3760
18 sierpnia 2023

5 sposobów na to, by latem zmniejszyć koszty utrzymania domu

Doskonałym pomysłem jest łączenie funkcji osłon zewnętrznych i wewnętrznych, z których każda będzie pełnić inne funkcje.

Lato to doskonały czas na oszczędzanie! Choć wakacyjne wyjazdy często łączą się z całkiem sporymi wydatkami, warto wiedzieć, że podczas naszej nieobecności nasz dom może zacząć sam na siebie „zarabiać”. Jak to możliwe? Wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań i pozytywnych nawyków, by szybko podreperować nadszarpnięty podróżami budżet. Oto co konkretnie warto zrobić. 

Pomysł 1: Zoptymalizuj pracę klimatyzacji

Latem największym „pożeraczem” prądu jest głównie klimatyzacja. Aby mądrze z niej korzystać, należy przyjrzeć się swoim nawykom i nieco je zmodyfikować. Najczęściej powtarzanym błędem jest ustawianie klimatyzacji na temperaturę znacznie niższą niż ta, którą planujemy uzyskać, a następnie jej wyłączenie. Zdecydowanie bardziej skuteczne i energooszczędne jest stopniowe obniżanie temperatury i niedopuszczanie do ponownego nagrzania pomieszczenia. Aby zoptymalizować pracę klimatyzacji, warto także zadbać o odpowiednie osłonięcie okien, które będzie zapobiegać nadmiernemu przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza naszego domu czy biura

Doskonałym pomysłem jest łączenie funkcji osłon zewnętrznych i wewnętrznych, z których każda będzie pełnić inne funkcje, zależnie od warunków pogodowych i potrzeb użytkowników – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Najskuteczniejszą izolację termiczną zapewniają osłony zewnętrzne. Wyposażone w czujniki pogodowe, automatycznie zasłonią okna i nie dopuszczą do zbytniego nagrzewania się pomieszczeń.

Pamiętajmy również o regularnym serwisie systemu klimatyzacji, by nie dopuścić do poważnych usterek i zawyżonego poboru mocy. Systematyczne czyszczenie filtrów zapobiega także gromadzeniu się szkodliwych zanieczyszczeń, które mogą przenikać wraz z powietrzem do naszego organizmu. Wybierając klimatyzację, postawmy na nowoczesne rozwiązania z wbudowanym nawilżaczem powietrza, który pozwoli utrzymać właściwy poziom wilgotności, co z pewnością spotęguje przyjemny efekt chłodzenia latem.

Pomysł 2: Zainwestuj w energooszczędne rozwiązania

Domowy sprzęt AGD, choć wygląda niepozornie, zużywa całkiem dużo energii elektrycznej. Pamiętajmy, by przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek zapewnić „urlop” także naszym sprzętom, takim jak telewizor czy komputer. Wystarczy na czas naszej nieobecności wyciągnąć z gniazdek wszystkie wtyczki. Warto także nauczyć się racjonalnego korzystania ze sprzętu AGD, np. gotować w czajnikach tylko taką ilość wody, jaka jest nam potrzebna, nie wietrzyć lodówki ciągłym otwieraniem drzwiczek oraz korzystać z pralki i zmywarki w trybie „ekonomicznym”.

Pomysł 3: Zadbaj o odpowiednią izolację budynku

Właściwe docieplenie budynku pozwala na utrzymywanie stałej pożądanej temperatury wewnątrz, bez konieczności podkręcania mocy grzania lub chłodzenia. Pamiętajmy jednak, by utrzymać nie tylko właściwą izolację murów budynku, ale także wszystkich przeszkleń. Stare i nieszczelne okna powodują znaczny wzrost kosztów ogrzewania, jednak nowe oprawy okienne również wymagają odpowiedniej osłony.

Odpowiednio dobrany system osłony okien sprawi, że promienie słoneczne, zamiast nam przeszkadzać, będą działały na naszą korzyść. Latem zmniejszą potrzebę korzystania z klimatyzacji, a zimą zredukują ewentualne ubytki ciepła – zauważa Agnieszka Laskowska z  ANWIS. 

Pomysł 4: Pobieraj darmowy prąd ze słońca

Wielu właścicieli domów, o ile jeszcze tego nie zrobiło, to poważnie rozważa możliwość uniezależnienia się od dostaw energii z sieci. Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko ukłon w stronę bardziej ekologicznej gospodarki dostępnymi surowcami, ale przede wszystkim realna oszczędność pieniędzy. Prąd pozyskany ze słońca nie tylko zapewnia ciągłość funkcjonowania wszystkich domowych urządzeń, ale także pozwala na ogrzewanie domu i wody bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Pomysł 5: Kontroluj zużycie wody i zbieraj deszczówkę

Racjonalna gospodarka zasobami to klucz do realnych oszczędności. Mniejsze zużycie wody, zapobieganie ewentualnym wyciekom i pozyskiwanie wody ze źródeł alternatywnych to tylko niektóre pomysły na używanie wody w sposób bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Co ciekawe, realny wpływ na zużycie wody ma także rodzaj zainstalowanych baterii. Okazuje się, że baterie bezdotykowe pozwalają zużywać dwukrotnie mniej wody w porównaniu do klasycznych baterii jednouchwytowych i aż siedmiokrotnie mniej w porównaniu do baterii kurkowych*.

Doskonałym pomysłem jest łączenie funkcji osłon zewnętrznych i wewnętrznych, z których każda będzie pełnić inne funkcje

Dodatkowo, w każdym gospodarstwie domowym warto zainstalować zbiornik na deszczówkę. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, ogródków działkowych, jak i mieszkań w domach wielorodzinnych. Wodę zebraną po opadach deszczu możemy śmiało wykorzystać do podlewania roślin w ogródkach, na tarasach, balkonach i parapetach, ale także do mycia samochodów, a nawet prania czy mycia naczyń. Warto zbierać ją w pojemnikach z tworzyw sztucznych, ponieważ pojemniki z metalu mogą rdzewieć i zmieniać skład chemiczny wody.

*https://www.lazienkowy.pl/2361-36-1868-jak-racjonalnie-gospodarowac-woda.html

Redaktor:

Anwis Sp. z o.o.
87-800, Włocławek
ul. Smocza 16/18
tel.: 054 4128800
fax.: 054 4128826 lub 42