Reklama
Wyświetlenia 3748
17 sierpnia 2023

Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!

Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!
fot. ANWIS | Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!

Optymalną temperaturę pomieszczeń zapewniają profesjonalne systemy klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że komfort, jaki wynika z ich instalacji, powinien współgrać z oszczędnością energii i redukcją substancji przyczyniających się do pogłębiającego się globalnego ocieplenia klimatu. 

Czy możemy samodzielnie wspomóc efektywność pracy domowych klimatyzatorów, by podczas upałów móc przebywać w komfortowych temperaturach, dbać o naturę i zaoszczędzić na kosztach energii?

Zadbaj o okna, a one „zadbają” o Ciebie!

Okna są jedyną „drogą”, jaką promienie słoneczne przedostają się do wnętrz naszych domów i mieszkań. To, czym je osłaniamy, ma znaczący wpływ nie tylko na nasz komfort, ale także na efektywność pracy domowych systemów chłodzenia. Wybierając osłony okienne, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Jednym z ciekawszych rozwiązań są rolety zewnętrzne SCREEN. Skutecznie chronią zarówno przed promieniami słonecznymi, jak i różnego rodzaju zanieczyszczeniami i insektami. Są przy tym odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz. Choć prezentują się subtelnie i niepozornie, wykonane są z tkanin wzmacnianych włóknem szklanym lub poliestrowym, które zapewniają funkcjonalność i łatwość pielęgnacji.

Tkaniny wykorzystywane w roletach zewnętrznych SCREEN mogą mieć różny współczynnik przezierności (OF), określany w skali od 0% do 4%. – mówi Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Tkaniny o współczynniku 0% OF pozwalają na całkowite zaciemnienie i pełen „blockout”. Z kolei tkaniny o wyższym stopniu przezierności montowane są najczęściej w oknach tarasowych lub przy pergolach, ponieważ zapewniają widoczność krajobrazu za oknem przy jednoczesnej eliminacji refleksów świetlnych, które mogą przeszkadzać podczas pracy lub rozmowy. Bogaty wybór dostępnych tkanin, kolorów i wzorów pozwala na dopasowanie osłon do każdego wnętrza i stylu jego aranżacji.

Jak dbasz, tak masz

Aby zapobiegać awariom sprzętu, należy go właściwie użytkować i regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim klimatyzacji, która wpływa nie tylko na temperaturę panującą w pomieszczeniu, ale także na jakość powietrza, którym oddychamy.

Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!

Regularne sprawdzanie i wymiana filtrów powietrza to podstawa regularnej pielęgnacji. Dodatkowo warto cyklicznie sprawdzać poziom substancji chłodzącej i uzupełniać go w przypadku braków. Przy okazji warto zwrócić uwagę na stan uszczelek i stopień nagrzewania się silnika, ponieważ długotrwałe używanie klimatyzatora na najwyższych obrotach znacząco wpływa na uszkodzenia tych elementów.

Idealnym pomysłem na usprawnienie pracy domowej klimatyzacji jest połączenie jej z pozostałymi elementami w ramach systemu Smart Home. Montaż inteligentnych osłon okiennych, które poprzez czujniki temperatury będą automatycznie reagowały na zmieniające się warunki, pozwoli jeszcze efektywniej zarządzać zużyciem energii – podkreśla Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Nowoczesne osłony okienne nie tylko reagują na bieżąco na zmianę pory dnia i nocy, ale także mogą się dopasowywać do zmian temperatury. Ponadto, dzięki dedykowanej aplikacji, możemy z każdego miejsca na świecie tworzyć indywidualne scenariusze, w celu pełnej automatyzacji systemu i utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzu naszego domu.

Co jeszcze możemy robić, by znaleźć wytchnienie podczas upałów?

Najbardziej szkodliwa dla naszego organizmu jest nagła zmiana temperatury, dlatego tym bardziej warto zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy, była optymalna – nie za wysoka i nie za niska, oscylująca w przedziale między 18-22 stopni Celsjusza. Efekt ten uzyskamy łącząc nowoczesny systemu osłon okiennych z domowym systemem klimatyzacji, ale nie tylko. Warto pamiętać, że na temperaturę panującą w pomieszczeniu wpływają nie tylko promienie słoneczne. Dodatkowo podnoszą ją wszystkie używane sprzęty elektroniczne, dlatego należy pamiętać, by zawsze wyłączać nieużywany sprzęt i korzystać z niego racjonalnie, zwłaszcza podczas upałów.

Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na delikatne obniżenie temperatury oraz stworzenie przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach jest stosowanie nawilżaczy powietrza i wypełnienie wnętrz dużą ilością roślin doniczkowych. Do najbardziej wytrzymałych, efektywnych, a jednocześnie mało wymagających roślin doniczkowych należą m.in. zamiokulkas, monstera, dracena, wężownica, sanderiana, aloes, nolina i grubosz jajowaty (drzewko szczęścia). Z kolei różnego gatunku rośliny pnące, otulające nasze ściany lub elewację budynku, są wyjątkowo skutecznym i naturalnym izolatorem, dzięki którym wnętrze naszego domu będzie nagrzewać się znacznie wolniej.

Redaktor:

Anwis Sp. z o.o.
87-800, Włocławek
ul. Smocza 16/18
tel.: 054 4128800
fax.: 054 4128826 lub 42