Reklama
Wyświetlenia 3715
8 sierpnia 2023

Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród

Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród
fot. WIŚNIOWSKI | Dom z dużymi przeszkleniami otwarty na ogród

Jeśli chcemy w estetyczny i funkcjonalny sposób połączyć wnętrze swojego domu z ogrodem, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych. Zapewniają one integrację budynku z najbliższym otoczeniem, nieograniczony widok i dostęp naturalnego światła. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu osłon okiennych, można kontrolować dopływ promieniowania słonecznego do pomieszczeń. Jak stworzyć dom otwarty na ogród?

Nowoczesna architektura zaciera granice pomiędzy wnętrzem budynku a jego sąsiedztwem. W ten sposób znajdujący się przy domu taras i ogród są dostępne dosłownie „na wyciągnięcie ręki”. To możliwe dzięki zastosowaniu wielkoformatowych okien. Funkcjonalnym rozwiązaniem są również wygodne w otwieraniu, podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe wyposażone w ciepły, niski próg. Jakie są ich zalety i jakie drzwi tarasowe wybrać?

Więcej naturalnego światła w domu

Duże przeszklenia, w tym drzwi tarasowe, zapewniają szeroki widok na okolicę oraz wygodną komunikację. Ich ważną zaletą jest również to, że umożliwiają dopływ naturalnego światła do wnętrz – zwłaszcza jeśli zlokalizowane są od strony południowej lub zachodniej. Wtedy ze słońca możemy korzystać przez znaczną część dnia. To szczególnie istotne w pomieszczeniach, gdzie spędzamy na co dzień wiele czasu – w salonie oraz jadalni. Naturalne światło jest dla ludzkiego oka najbardziej przyjazne, sprzyja nauce i wypoczynkowi. W dobrze doświetlonych wnętrzach czujemy się komfortowo. 

Ważnym aspektem jest również oszczędność. Jeśli mamy zapewniony optymalny dostęp naturalnego światła, to w mniejszym stopniu musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia, co obniża wydatki za prąd. Przez duże przeszklenia dociera promieniowanie słoneczne, które dogrzewa dom, a więc spada zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w okresie jesienno-zimowym.

Jakie drzwi tarasowe wybrać – HST czy PSK?

Jeśli stoimy przed wyborem drzwi tarasowych do domu, to możemy wybierać spośród dwóch różnych rodzajów konstrukcji: HST, czyli podnoszono-przesuwnych, oraz PSK, czyli uchylno-przesuwnych. Drzwi HST to komfortowa opcja, pozwalająca na tworzenie przeszkleń o znacznych rozmiarach. Wyposażone w niski próg zapewniają wygodne przechodzenie pomiędzy domem a tarasem, a dzięki nowoczesnemu systemowi przesuwnemu ich otwieranie i zamykanie jest bardzo łatwe.

Drzwi tarasowe PSK to natomiast połączenie tradycyjnych okien balkonowych z systemami przesuwnymi. System PSK pozwala na uchylanie drzwi tarasowych i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. W porównaniu do konstrukcji HST, stanowią one ekonomiczne rozwiązanie, dające funkcjonalne połączenie domu z tarasem. 

Drzwi tarasowe z PVC czy aluminium?

Poza rodzajem konstrukcji, innym kryterium przy wyborze drzwi tarasowych jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wyroby z PVC, które łączy w sobie skuteczną izolację cieplną i akustyczną, dzięki czemu w domu jest przyjemnie ciepło oraz cicho. Przykładem takiego produktu są drzwi tarasowe PVC PRIMO HST marki WIŚNIOWSKI. 

Drzwi tarasowe PRIMO wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem, które można również spersonalizować w ramach bogatej oferty opcji i kolorów. Zastosowaliśmy w nich specjalną technologię zgrzewania, dzięki czemu naroża są połączone w niemal niezauważalny sposób. Drzwi posiadają zaawansowane parametry w zakresie termoizolacyjności i bezpieczeństwa antywłamaniowego. Udzielamy na nie 5-letniej gwarancji – mówi Michał Luraniec z firmy WIŚNIOWSKI, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”.

Jeśli zależy nam na najwyższej klasie w zakresie wytrzymałości i estetyki, to dobre rozwiązanie stanowią drzwi tarasowe z aluminium, np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne FUTURO od WIŚNIOWSKI. Tego typu konstrukcje wybierane są zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji i doskonale pasują do nowoczesnego budownictwa.

Jak otworzyć dom na ogród? 

Warto wykorzystać przede wszystkim duże przeszklenia, w tym drzwi tarasowe. Posłużą nam one przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim zapewnią wygodne połączenie z otoczeniem budynku, a w chłodniejsze miesiące poprzez wielkoformatowe szyby docierać będzie promieniowanie słoneczne, dodatkowo dogrzewając pomieszczenia. Nie musimy się przy tym obawiać, że latem dom nadmiernie się nagrzeje, jeśli przeszklenia od południa i od zachodu wyposażymy w funkcjonalne osłony okienne, np. rolety. Dzięki temu będziemy mieć słońce pod kontrolą, a jednocześnie cieszyć się naturalnym światłem w budynku.

Redaktor:

Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
03-219, Warszawa
ul. Elektronowa 2 lok 1.22
tel.: 22 743 87 02
fax.: 22 811 20 64