Reklama
Wyświetlenia 3968
3 sierpnia 2023

Okna są oczami domu – jak je chronić skutecznie?

Okna są oczami domu – jak je chronić skutecznie?
fot. ANWIS | Okna są oczami domu – jak je chronić skutecznie?

Nowoczesne osłony okienne nie tylko chronią wnętrza naszych domów przed promieniami słonecznymi i czujnym okiem sąsiadów, ale także stanowią istotną dekorację, która podkreśla charakter poszczególnych wnętrz i całej bryły budynku. 

To one komunikują innym o charakterze naszego domu, a pośrednio o osobowości jego domowników. Ponieważ możemy montować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, warto zastanowić się nad wyborem konkretnych osłon już na etapie projektowania domu.

Nowoczesne osłony zewnętrzne – najwyższy poziom ochrony

Osłony zewnętrzne pozwalają nadać szyk domom mieszkalnym oraz konkretny charakter budynkom usługowym. Należy dobierać je tak, by współgrały z elewacją budynku i podkreślały jego bryłę. Decydując się na wybór osłon zewnętrznych należy wziąć pod uwagę ich unikalne zalety. Rolety zewnętrzne stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem. Żaluzje zewnętrzne, jak żadne inne, przesłaniają duże przeszklenia, a rolety screen poza oknami mogą przesłaniać tarasy czy balkony, a także pełnić funkcję moskitiery. Równie ważny jest rodzaj montażu, jaki chcemy zastosować. Do wyboru mamy zarówno montaż naokienny, elewacyjny, jak i podtynkowy, co pozwala dopasować je zarówno do nowo budowanych, jak i już istniejących obiektów. 

Rolety i żaluzje montowane na zewnątrz budynku stanowią najskuteczniejszą ochronę przed promieniami słonecznymi. Osłony zewnętrzne sprawiają, że między szybą a przesłoną tworzy się poduszka powietrzna, która spowalnia wymianę powietrza, a tym samym pomaga utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu. Wykorzystując różnego rodzaju czujniki pogodowe oraz programator czasowy, osłony mogą reagować w pełni automatycznie w ramach wcześniej zaprogramowanych scenariuszy. Optymalizują w ten sposób pracę klimatyzatorów, a często nawet eliminują konieczność ich używania.

Zewnętrzne osłony okienne mogą być zintegrowane z całym budynkiem, czyniąc z naszych domostw i biur nie tylko miejsca bardziej komfortowe, ale i ekologiczne. Dzięki dedykowanej aplikacji możemy nimi sterować z dowolnego miejsca na świecie lub zautomatyzować cały proces, wdrażając odpowiednie scenariusze składające się na szereg wykonywanych po sobie czynności. Dla przykładu, wybierając „scenariusz wyjścia”, możemy jednocześnie zasłonić osłony okienne, wyłączyć światło oraz zamknąć bramę wjazdową na posesję  – podkreśla Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w firmie ANWIS.

Jak nadać wnętrzom charakter poprzez zastosowanie odpowiednich wewnętrznych osłon okiennych?

Osłony wewnętrzne nadal stanowią najpopularniejszą ochronę naszych okien. Nic dziwnego – ich bogaty wybór oraz rozbudowana paleta kolorów i faktur pozwalają dostosować rozwiązanie idealnie do każdego typu okien oraz stylistyki wnętrz.

Okna są oczami domu – jak je chronić skutecznie?

Wybierając osłony wewnętrzne, najlepiej wybrać rolety lub żaluzje wykonywane na wymiar, zgodnie z naszymi upodobaniami i potrzebami. Jednym z najbardziej wszechstronnych rodzajów osłon okiennych, które pełnią zarówno funkcję ochronną, jak i dekoracyjną, są żaluzje plisowane. 

Rolety plisowane, w odróżnieniu od tradycyjnych rolet, składają się w charakterystyczną harmonijkę. Możemy nimi przysłaniać dowolną część szyby, od góry i od dołu. Pasują do każdego rodzaju i kształtu okien. Dają możliwość zastosowania jednocześnie dwóch różnych rodzajów tkanin w jednej osłonie. Każda z nich może mieć inne właściwości – całkowicie zaciemniające oraz przezierne, pozwalające uzyskać efekt delikatnej świetlnej poświaty. – tłumaczy Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w firmie ANWIS. –  W naszej ofercie rolet plisowanych znajduje się ponad 550 tkanin, co pozwala na uzyskanie wielu różnych efektów wizualnych. Rolety o wyrazistych kolorach mogą nadać niebanalny charakter nawet najprostszej aranżacji. Z kolei rolety w stonowanych odcieniach doskonale wkomponują się w tło innych dekoracji dominujących we wnętrzu.

Z roku na rok rośnie również zainteresowanie żaluzjami wykonanymi z naturalnych materiałów. Osłony okienne z drewna odznaczają się ponadczasowym designem, który doskonale współgra z niemalże każdym stylem aranżacji wnętrz. Są przy tym wyjątkowo stabilne i bezpieczne, nawet wtedy, gdy zdecydujemy się osłonić stosunkowo duże przeszklenia. Dla przykładu w ofercie ANWIS żaluzje drewniane mogą osiągać nawet do 360 centymetrów długości. Ich kolor możemy dopasować zarówno do parkietu na podłodze, jak i drewnianych mebli dominujących w pomieszczeniu.

Wygoda w zgodzie z trendami

O wygodzie zastosowania konkretnych osłon okiennych decyduje głównie ich system sterowania. Zarówno osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne, możemy wyposażyć w pełni automatyczny system sterowania bądź posługiwać się klasycznym mechanizmem ręcznym.

Okna są oczami domu – jak je chronić skutecznie?

Obsługa osłon okiennych jest wyjątkowo prosta i płynna – podkreśla Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w firmie ANWIS. – Tymi wyposażonymi w napęd elektryczny możemy sterować z poziomu sterowników naściennych, pilota lub urządzeń mobilnych. Miłośników nowoczesnej technologii z pewnością zaciekawi możliwość komunikacji między poszczególnymi urządzeniami w budynku w celu optymalizacji ich działania.

Redaktor:

Anwis Sp. z o.o.
87-800, Włocławek
ul. Smocza 16/18
tel.: 054 4128800
fax.: 054 4128826 lub 42