Reklama
Wyświetlenia 4189
2 sierpnia 2023

Okna w kolorze – jak dobierać barwy i czym kierować się przy wyborze?

Okna w kolorze – jak dobierać barwy i czym kierować się przy wyborze?
fot. DOBROPLAST | Okna w kolorze – jak dobierać barwy i czym kierować się przy wyborze?

Okna to nie tylko funkcjonalny element stolarki budowlanej, ale również ważny element estetyczny, który wpływa na wygląd całego budynku. Coraz częściej decydujemy się na okna w kolorze, które pozwalają na wzbogacenie fasady i nadanie jej indywidualnego charakteru. Jednak jak wybrać odpowiedni kolor okien, aby pasował do stylu budynku oraz do naszych preferencji estetycznych? 

W tym artykule eksperci z fabryki DOBROPLAST starają się odpowiedzieć na zadane wyżej pytanie oraz przedstawić najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze koloru okien.

Jak dobrać odpowiedni kolor okien? 

Dobór koloru okien jest ważnym elementem projektowania elewacji i decyduje o estetyce całego budynku. Warto pamiętać, że wybór koloru okien powinien być uzależniony od stylu budynku oraz preferencji estetycznych właściciela.

Przy wyborze koloru okien warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze: kolor elewacji budynku. Okna w kolorze powinny harmonijnie współgrać z resztą budynku i nie tworzyć rażącego kontrastu. Dlatego warto wybrać kolor okien, który będzie kontrastował z kolorem elewacji, ale jednocześnie nie będzie się zbyt wyróżniał. 

Po drugie: należy pamiętać o tym, że kolor okien może wpłynąć na odbiór temperatury wnętrza. Jasne kolory odbijają większą ilość promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze budynku pozostaje chłodniejsze, natomiast ciemne kolory pochłaniają więcej ciepła, co może wpłynąć na wzrost temperatury w pomieszczeniach.

Po trzecie: warto zwrócić uwagę na kolor stolarki drzwiowej oraz ogrodzenia, jeśli takie elementy występują. Wszystkie te elementy powinny ze sobą harmonijnie współgrać i tworzyć spójną całość.

Czym kierować się przy wyborze okien? 

Oprócz wymienionych wcześniej kwestii, czyli izolacyjności termicznej, funkcjonalności i estetyki, przy wyborze okien do domu warto również zwrócić uwagę na:

» rozmiar i kształt – okna powinny być dobrze dopasowane do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także do indywidualnych preferencji estetycznych. Ważne jest, aby zapewnić wystarczającą ilość naturalnego światła, ale jednocześnie nie przesadzić z ilością okien, co może wpłynąć negatywnie na izolacyjność termiczną;

» materiał – na rynku dostępne są okna wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, PVC, aluminium czy drewno-aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie je poznać i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom; 

» system otwierania – istnieje wiele różnych systemów otwierania okien, np. otwieranie do wewnątrz, na boki, na zewnątrz czy uchylnie. Wybór odpowiedniego systemu otwierania zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, sposób użytkowania okna czy preferencje estetyczne; 

» dodatkowe funkcje – na rynku dostępne są okna z dodatkowymi funkcjami, takimi jak automatyczne systemy wentylacyjne, rolety zewnętrzne czy systemy antywłamaniowe. W zależności od potrzeb i wymagań warto rozważyć wybór okien z takimi dodatkowymi funkcjami.

Podsumowując: przy wyborze okien do domu warto zwrócić uwagę na wiele różnych czynników, które wpłyną na ich funkcjonalność, izolacyjność termiczną i estetykę. Warto dokładnie przemyśleć każdy z tych aspektów i wybrać okna, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i wymaganiom.

Redaktor:

DOBROPLAST Fabryka Okien Sp. z o.o.
18-300, Zambrów
Stary Laskowiec 4
tel.: +48 86 276 35 00