Wyświetlenia 3865
31 lipca 2023

Jak wybrać okno dachowe na poddasze?

Jak wybrać okno dachowe na poddasze?
fot. Renowa24.pl | Jak wybrać okno dachowe na poddasze?

Pomieszczenia na poddaszu urządzone według najnowszych trendów, charakteryzują się dużym dostępem do światła słonecznego. Współcześni architekci obalają dawne myślenie o pokojach na strychu. Nowoczesne aranżacje są jasne i ciepłe, a tym samym stwarzają idealne warunki do zamieszkania. 

logo renowa24.pl 07 2023 jpg

Na dachu urządza się już nie tylko pojedyncze pokoje. Coraz więcej mieszkań deweloperskich oferowanych jest z umiejscowieniem na poddaszu. Sekretem przestronnych wnętrz na dachu są nowoczesne okna dachowe. Wybór odpowiedniego modelu może całkowicie odmienić warunki panujące na strychu. Prawidłowo dopasowane okno dachowe, gwarantuje nie tylko naturalne światło, ale i może poprawić izolację cieplną budynku, co zaś przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym.

1. Rodzaje okien dachowych

2. Jak dopasować okna dachowe do poddasza?

a) Sposób otwierania okien dachowych

b) Rodzaj pomieszczenia na poddaszu

Rodzaje okien dachowych

Przebywanie w jasnych wnętrzach wpływa na nastrój i samopoczucie na co dzień. Odpowiednia ilość naturalnego światła poprawia koncentrację podczas pracy, a także sprawia, że przyjemniej spędza się czas w pomieszczeniu. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa to, jakie okno dachowe wybierze się na poddasze. Na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji wykonanych z różnorodnych materiałów o mniej lub bardziej niestandardowych rozmiarach. Jednym z rodzajów okien dachowych są okna połaciowe obrotowe, czyli takie z osią obrotu skrzydła w połowie wysokości ościeżnicy. Ich dużą zaletą jest komfort użytkowania, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie szyb w czystości. W pozycji otwartej ich górna część opuszcza się do wnętrza poddasza. Alternatywę dla nich stanowią modele o podwyższonej osi obrotu. Okno dachowe uchylno-obrotowe natomiast, to rozwiązanie dla osób, którym zależy na usprawnieniu systemu wentylacji na poddaszu. Modele z tej kategorii gwarantują bowiem dostęp do świeżego powietrza i dużej ilości światła naturalnego. W asortymencie sklepów, zajmujących się sprzedażą okien, znajdują się także okna połaciowe wyłazowe, umożliwiające wyjście na dach, a także okna kolankowe, które podnoszą komfort życia ze względu na lepszy widok krajobrazów na zewnątrz i wrażenie dużej przestrzeni.

Jak dopasować okna dachowe do poddasza?

Okna połaciowe są rozwiązaniem dla miłośników naturalnego światła. W odróżnieniu od wielu okien pionowych odpowiednio dopasowane modele połaciowe zapewniają dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Osoby, którym zależy na idealnym oświetleniu wnętrza poddasza, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na montaż okna. Należy zadbać o to, aby dolna krawędź była umieszczona na wysokości około 120 cm od podłogi. Dzięki temu dużo łatwiej dotrzeć do klamki i otworzyć skrzydło. Okna uchylno-obrotowe natomiast, warto montować stosunkowo nisko. Wówczas skrzydło uniesione do góry, pozwoli użytkownikowi patrzeć przez szybę z bliska. Jeśli zaś chodzi o usytuowanie okien obrotowych o podwyższonej osi obrotowej, dobrze jest umieścić je nieco wyżej, aby nie utrudnić poruszania się, gdy będzie ono otwarte.

Sposób otwierania okien dachowych

Aranżacja wnętrza na poddaszu powinna uwzględniać również sposób otwierania okien dachowych. W przypadku niewielkich pomieszczeń na dachu należy szczegółowo zaplanować ustawienie mebli. W takich przestrzeniach dobrze sprawdzają się okna dachowe z górnym otwieraniem. Umożliwiają bowiem ustawienie mebli pod oknem, a przy tym jego swobodne otwarcie. Rozwiązania z dolnym systemem otwierania, świetnie sprawdzają się w większych mieszkaniach na dachu, gdy wyposażenie nie musi znajdować się bezpośrednio pod oknem. Decydując się na nie w mniejszych wnętrzach, warto zadbać o to, aby ustawione w jego pobliżu wyposażenie, nie blokowało dostępu do klamki. Coraz większą popularnością cieszą się okna dachowe sterowane elektrycznie. Sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach, które powinny być często wietrzone jak np. kuchnia. Nowoczesne modele są dodatkowo wyposażone w czujniki deszczu. Inteligentny system zamyka okna, gdy zaczyna padać.

Rodzaj pomieszczenia na poddaszu

Wybierając okno dachowe, należy kierować się również funkcją pomieszczenia, w którym ma być zamontowane. Inny rodzaj sprawdzi się bowiem w łazience na strychu, a inny w kuchni czy pokoju dziecięcym na poddaszu. Z tego też względu warto zweryfikować szczegółowe parametry techniczne, jak i materiał okienny. Na rynku dostępne są modele podwójne, potrójne, a także 4-szybowe. Dobrze jest przyjrzeć się także temu, z czego wykonany jest oferowany przez producentów asortyment. Bezpiecznym rozwiązaniem są okna drewniane, odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ich dużą zaletą jest estetyka. Świetnie komponują się niemalże z każdym stylem wnętrza. Powodzeniem cieszą się również szeroko dostępne okna plastikowe. Okna drewniano-poliuretanowe natomiast, to idealne rozwiązanie do kuchni lub łazienki. Ochronna warstwa poliuretanu zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. 

Wybór okien dachowych na poddasze bez wątpienia nie należy do najprostszych zadań. Przed zakupem należy mieć na uwadze wiele kwestii w tym m.in. funkcjonalność pomieszczenia, w którym ma być montowane, a także wielkość poddasza. Dlatego też warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, zajmujących się sprzedażą okien dachowych. Odpowiednio dopasowany model jest bowiem gwarancją jasnego, przytulnego wnętrza.

Kontakt ze sklepem internetowym

Renowa24.pl

Opolska 182, 

52-014Wrocław

571 571 542

Pon-Pt 8:00 - 16:00

sklep@renowa24.pl

www.renowa24.pl

 

Artykuł promocyjny