Reklama
Wyświetlenia 4763
25 lipca 2023

Przygotuj się do letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie

Przygotuj się do letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie
fot. AWILUX | Przygotuj się do letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie

Podczas sezonu letniego wypoczywamy nie tylko w ciepłych krajach, ale także w przydomowym zaciszu – na tarasie lub w ogrodzie. Jednak, aby w pełni cieszyć się taką przestrzenią, warto ją odpowiednio przygotować. Co wziąć pod uwagę planując aranżację tarasu lub miejsce wypoczynku w ogrodzie? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Możliwość przebywania w pięknie zaaranżowanym ogrodzie lub na tarasie uatrakcyjnia codzienny wypoczynek na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że tak zaplanowana przestrzeń nie ogranicza się jedynie do dbałości o rośliny i akcesoria ogrodowe. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? 

Przygotowanie tarasu i ogrodu

 

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości tarasu lub ogrodu, trzeba go dobrze zaplanować, zwłaszcza pod względem ilości potrzebnego miejsca. Upewnijmy się, że będzie go odpowiednio dużo, aby zapewnić wygodny wypoczynek dla całej rodziny. Warto także uwzględnić dodatkowe miejsce na meble oraz inne elementy, takie jak m.in. grill lub przestrzeń do gotowania. 

W przypadku konstrukcji tarasu ważny jest wybór podłoża. Oczywiście największą popularnością wciąż cieszy się drewno, jednak decydując się na nie zwróćmy szczególną uwagę na jakość i wytrzymałość danego materiału oraz uwzględnijmy zmianę koloru desek wraz z upływem czasu, co jest naturalnym efektem jego starzenia. Ciekawostką może być fakt, że w ostatnim czasie bardzo popularna stała się również alternatywa drewna, czyli łatwiejsze w utrzymaniu deski kompozytowe. Oprócz nich wybór często pada również na płytki lub beton architektoniczny – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

Na etapie planowania warto również przemyśleć kwestię instalacji elektrycznej. Gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być umiejscowione w odpowiednim i bezpiecznym miejscu, co dodatkowo w znaczący sposób wpłynie na komfort użytkowania. 

Na ciepło i zimno

Aranżując przestrzenie ogrodowe i tarasowe, musimy mieć na uwadze ich odpowiedni poziom nasłonecznienia.

W większości przypadków staramy się, aby na tarasie było możliwie najcieplej, a słońce cieszyło swoimi promieniami przez większą część dnia. Warto dodać, że w czasie szczególnych upałów, podobnie jak podczas dni deszczowych, ogromnym atutem jest zadaszenie zapewniające chociaż częściowe zacienienie. Dobrze nasłoneczniony taras to również ogromna ilość światła naturalnego i ciepła wpadająca do salonu lub innego pomieszczenia, które zdecydujemy się połączyć z tarasem. Pozwala to zaoszczędzić nieco na kosztach związanych z energią – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.  

Przygotuj się do letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie

Wyposażając przestrzeń ogrodową w zadaszenie zapewniamy nie tylko ochronę przed intensywnym, letnim słońcem, ale również opadami deszczu lub śniegu w trakcie pozostałych części roku. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają regulację przepływu światła, ciepła oraz powietrza, pozwalając na wpuszczenie dowolnej ilości słońca na taras, a w przypadku niekorzystnej pogody – zapewniają zadaszenie. 

Niezawodna ochrona przestrzeni przydomowej

Przykładem takiej konstrukcji może być pergola tarasowa AWILUX. Rozwiązanie stosujemy bezpośrednio na tarasie lub w wybranym miejscu ogrodu. Chcąc zapewnić sobie dodatkową ochronę przed deszczem czy wiatrem, w pergoli możemy także zamontować osłony boczne. 

Tego typu rozwiązanie bardzo dobrze wpasowuje się w ogrodową i tarasową przestrzeń. Ruchomy dach po jego zamknięciu tworzy konstrukcję, zabezpieczając miejsce wypoczynku zarówno przed wodą, jak i promieniowaniem słonecznym. Regulacja możliwa jest w formie odchylania całego dachu lub pewnej jego sekcji. Podzielone części mogą być od siebie zupełnie niezależne i za pomocą pilota zdalnego sterowania możliwa jest regulacja przepływu światła według kierunku promieni słonecznych w ciągu całego dnia – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Harmonia wnętrza z tarasem lub ogrodem

Piękna przestrzeń przydomowa nie może obejść się również bez atrakcyjnego wizualnie połączenia z wnętrzem domu – na przykład dużych, panoramicznych przeszkleń. Takie aranżacje nie tylko ułatwiają poruszanie się między tymi miejscami, stwarzają także wrażenie jednej, spójnej całości. 

Przygotuj się do letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie

Nowoczesne systemy przesuwne PVC pozwalają zaprojektować naprawdę szerokie wyjścia – nawet do 6,5 m szerokości. Dzięki nim możliwe jest komfortowe poruszanie się i pełne otwarcie wnętrza na taras i ogród. Ciekawym rozwiązaniem opartym na technologii PVC jest innowacyjny system podnoszono-przesuwny LivIngSlide Panorama. Zapewnia on maksymalną przejrzystość i doświetlenie wnętrz dzięki zastosowaniu niskiego stałego skrzydła oraz ekstremalnie wąskich profili wypełnionych dużymi przeszkleniami. W przypadku systemów aluminiowych ciekawym rozwiązaniem, wyróżniającym się wyjątkową estetyką, wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz szerokimi możliwościami projektowymi, jest system AWISlide – mówi Rafał Buczek. 

Dopasowane i zaawansowane technologicznie systemy przesuwne posiadają również obniżone progi, które można zredukować praktycznie do zera. Rozwiązanie to nie tylko pogłębia wrażenie połączenia tarasu lub ogrodu z wnętrzem, ale również zapewnia większą wygodę codziennego użytkowania.

Komfortowo urządzona przestrzeń ogrodowa lub tarasowa stanowi idealne miejsce do wypoczynku zarówno latem, jak i przez pozostałą część roku. Warto więc zadbać o to, by miejsce to gwarantowało nam pełen relaks bez względu na pogodę – na przykład dzięki pergoli AWILUX. Nie bez znaczenia jest także harmonijne połączenie wnętrza domu ze światem zewnętrznym za pomocą nowoczesnych przeszkleń, które nie tylko latem umożliwią integrację wnętrza z otaczającym krajobrazem. 

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski
AWILUX Polska Sp. z o.o Sp.k.
64-100, Leszno
ul. Budowlanych 9
tel.: +48 65 525 42 90
fax.: +48 65 525 42 91