Reklama
Wyświetlenia 4763
24 lipca 2023

Ochrona przed promieniowaniem UV. Jak markizy i rolety chronią nasze wnętrza?

Ochrona przed promieniowaniem UV. Jak markizy i rolety chronią nasze wnętrza?
fot. renowa24 | Ochrona przed promieniowaniem UV. Jak markizy i rolety chronią nasze wnętrza?

Kiedy lato przychodzi ze swoją pełnią sił, nasze domy stają w obliczu wyzwania, jakim jest silne promieniowanie słoneczne. Większość z nas jest świadoma tego, że nadmiar promieniowania UV jest szkodliwy nie tylko dla naszych organizmów, ale również dla wnętrz naszych domów, wpływając na wygląd i trwałość mebli, podłóg i innych elementów wystroju wnętrz. Istnieje jednak sposób, aby skutecznie zredukować ten wpływ, a mianowicie odpowiednie zastosowanie markiz i rolet. Jak to działa i jakie korzyści przynosi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule stworzonym przez ekspertów Renowa24.pl.

Promieniowanie UV – niewidzialny wróg w powszednim życiu

Promieniowanie ultrafioletowe, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, podzielone jest na trzy rodzaje: UV-A, UV-B oraz UV-C. Szczególnie destrukcyjne dla naszej skóry są promieniowania UV-B i UV-C. Chociaż promieniowanie UV-C jest niemal całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową naszej planety, to jednak UV-B, które stanowi zaledwie 5% całego promieniowania UV, jest odpowiedzialne za produkcję witaminy D w naszych organizmach, ale jednocześnie za powstawanie nowotworów skóry. Promieniowanie UV-A, które ma większą zdolność do penetracji skóry, niszczy włókna kolagenowe, wpływając na jej jędrność i elastyczność.

Warto jednak pamiętać, że promieniowanie UV nie szkodzi tylko naszej skórze. Skutecznie niszczy również strukturę niektórych materiałów budowlanych, przyspiesza proces starzenia się opon i innych materiałów gumowych, odbarwia lakier samochodów i generalnie obniża komfort naszego codziennego życia. Co więcej, promieniowanie UV wpływa negatywnie na meble i elementy wystroju wnętrz, powodując ich blaknięcie i przyspieszając proces starzenia się materiałów, z których wykonane są.

Ochrona wnętrz domów przed promieniowaniem UV dzięki markizom i roletom

Rolety, markizy i okiennice, choć często kojarzone głównie z ochroną prywatności i zaciemnianiem pomieszczeń, pełnią również kluczową rolę w ochronie wnętrz naszych domów przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Rolety zewnętrzne (dostępne np. w sklepie internetowym Renowa24) wykonane są zwykle z materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła, skutecznie odbijając promieniowanie UV, a co za tym idzie – zapobiegając jego przenikaniu do wnętrza domu. Co więcej, stanowią one dodatkową warstwę izolacji akustycznej i termicznej, która zapobiega przenikaniu wysokiej temperatury do wnętrza budynku, przyczyniają się do zwiększenia domowego komfortu.

Markizy (też dostępne w Renowa24) pełnią funkcję ochronną nie tylko dla naszych okien, ale również balkonów, tarasów i przyległych pomieszczeń. Wykonane z materiałów odbijających promieniowanie UV, stanowią solidną barierę przed szkodliwym działaniem słońca. Dodatkowo markizy zapewniają przyjemny cień, co jest szczególnie doceniane w upalne, letnie dni, kiedy pragniemy cieszyć się słońcem, ale jednocześnie chronić swoje oczy i skórę przed jego potencjalnie szkodliwym działaniem.

Konsekwencje długotrwałego działania promieniowania UV

Promieniowanie UV ma zdolność do przedostawania się przez okna, co może prowadzić do szeregu niekorzystnych efektów. Meble, dywany, obrazy, a nawet niektóre powierzchnie malarskie, mogą blaknąć i tracić swój pierwotny wygląd pod wpływem promieniowania UV. Dodatkowo przedłużone działanie promieniowania UV może przyczyniać się do pękania i zniekształcania plastików i innych materiałów syntetycznych. Długotrwałe ekspozycje mogą prowadzić do tego, że nasze ukochane wnętrza stają się bladymi cieniami tego, czym kiedyś były.

Odpowiedni dobór markiz i rolet

Aby skutecznie chronić nasze domy przed promieniowaniem UV, kluczowe jest dokonanie odpowiedniego wyboru markiz i rolet. W sklepie online Renowa24 dostępne są różne typy rolet i markiz, które różnią się nie tylko stylem i kolorem, ale także materiałami, z których są wykonane, i stopniem ochrony przed UV, jaki oferują. W zależności od potrzeb, można wybrać rolety zewnętrzne, które montowane są na zewnątrz okna i skutecznie blokują promieniowanie UV zanim te dotrze do wnętrza domu. Można również wybrać rolety wewnętrzne lub markizy, które zapewniają ochronę przed słońcem.

Ochrona przed promieniowaniem UV Ochrona przed promieniowaniem UV

Jeśli więc poszukujecie skutecznych rozwiązań, które ochronią wnętrza przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zapraszamy np. do sklepu internetowego Renowa24, oferującego szeroki wybór materiałów budowlanych online. Na stronie znajduje się bogata oferta rolet i markiz, które pomogą stworzyć komfortowe i zdrowe otoczenie w domu. Renowa24 to miejsce, w którym znajdziemy nie tylko rolety i markizy, ale także wiele innych produktów, które pomogą w ochronie i pielęgnacji domów. 

Redaktor:

Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Angielski