Reklama
Wyświetlenia 6344
8 maja 2023

Termomodernizacja okien – co to jest i jak ją przeprowadzić?

Termomodernizacja okien – co to jest i jak ją przeprowadzić?
fot. renowa24.pl | Termomodernizacja okien – co to jest i jak ją przeprowadzić?

Termomodernizacja okien to kluczowy element procesu zwiększania energooszczędności budynków, mający na celu redukcję strat ciepła oraz obniżenie rachunków za energię. W artykule eksperci renowa24.pl przedstawią podstawowe informacje na temat termomodernizacji okien, jakie parametry powinny spełniać energooszczędne okna, jakie są normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła oraz możliwości dofinansowania wymiany okien w ramach programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej.

Dlaczego termomodernizacja okien jest ważna?

Termomodernizacja okien jest ważna z wielu powodów, zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla środowiska oraz ekonomii domowego budżetu. Oto najważniejsze aspekty, które podkreślają znaczenie termomodernizacji okien:

» Oszczędność energii. Poprzez zmniejszenie strat ciepła właściwie dobrane okna pomagają obniżyć zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie i chłodzenie budynku. Dzięki temu możemy oszczędzać na rachunkach za energię, co przekłada się na mniejsze obciążenie domowego budżetu.

» Komfort termiczny. Nowoczesne okna o wysokich parametrach izolacyjnych zapewniają lepsze utrzymanie temperatury wewnątrz budynku, zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Dzięki temu pomieszczenia są przyjemniejsze dla mieszkańców i łatwiej utrzymać stałą, komfortową temperaturę.

» Ochrona środowiska. Poprawa efektywności energetycznej budynków przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych gazów cieplarnianych. W ten sposób termomodernizacja okien przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem oraz zanieczyszczeniem powietrza.

» Wzrost wartości nieruchomości. Inwestycje w termomodernizację okien zwiększają wartość rynkową nieruchomości. Nowoczesne, energooszczędne okna są cechą pożądaną przez potencjalnych kupujących, co może wpłynąć na szybszą sprzedaż lub wyższą cenę nieruchomości.

» Poprawa jakości powietrza. Nowoczesne okna mają lepsze parametry szczelności, co sprawia, że mniej zanieczyszczeń z zewnątrz przedostaje się do wnętrza budynku. Dzięki temu jakość powietrza w pomieszczeniach może być lepsza, co wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

» Redukcja hałasu. Okna o wysokich parametrach izolacyjnych tłumią dźwięki docierające z zewnątrz, co przyczynia się do zwiększenia komfortu akustycznego mieszkańców. 

Wprowadzenie termomodernizacji okien to więc inwestycja, która przynosi korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Warto więc rozważyć jej realizację, aby cieszyć się komfortowym i energooszczędnym domem.

Współczynnik przenikania ciepła – jakie są normy?

Przy wyborze okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych warto zwrócić uwagę na normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Odpowiednie parametry mają wpływ na termoizolację domu oraz na możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację. Normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla budynków mieszkalnych to:

» okna/drzwi balkonowe – 0,90 W/m²K

» okna połaciowe – 1,10 W/m²K

» drzwi zewnętrzne – 1,30 W/m²K

» drzwi/bramy w garażach ogrzewanych – 1,30 W/m²K

Dofinansowanie na termomodernizację okien – program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja, w tym wymiana okien, może być kosztowna, dlatego warto skorzystać z możliwości dofinansowania. Program Czyste Powietrze oferuje bezzwrotne dotacje oraz nisko oprocentowane pożyczki na realizację takich działań. Wysokość dofinansowania zależy od średniego miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny i maksymalnie wynosi 53 tysiące złotych.

Termomodernizacja okien – co to jest i jak ją przeprowadzić?

Ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku, jest kolejnym sposobem na obniżenie kosztów termomodernizacji. Umożliwia ona właścicielom istniejących domów jednorodzinnych (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej) odliczenie do 23% wydatków poniesionych na termomodernizację, maksymalnie do kwoty 53 tysiące złotych, rozłożone na trzy lata.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom opłacającym PIT według skali (stawki 18 i 32 proc.), przedsiębiorcom płacącym liniowy PIT według stawki 19 proc. oraz ryczałtowcom. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy zgłosić inwestycję w urzędzie skarbowym, a następnie wprowadzić odpowiednie informacje w zeznaniu podatkowym.

Warto również dodać, że niektóre samorządy oferują lokalne programy dofinansowania termomodernizacji, które mogą być łączone z programem Czyste Powietrze oraz ulgą termomodernizacyjną. Dzięki tym możliwościom koszty termomodernizacji okien, drzwi zewnętrznych czy bram garażowych mogą być znacząco obniżone.

Termomodernizacja okien – co to jest i jak ją przeprowadzić?

Przed przystąpieniem do realizacji termomodernizacji okien warto wykonać audyt energetyczny, który pomoże określić, które elementy budynku wymagają wymiany lub naprawy. Audyt energetyczny może również być pomocny przy ubieganiu się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze czy ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowanie

Termomodernizacja okien to istotny element poprawy efektywności energetycznej budynków, który przyczynia się do obniżenia rachunków za energię i zwiększenia komfortu mieszkańców. Aby zmniejszyć koszty tego procesu, warto skorzystać z dostępnych możliwości dofinansowania, takich jak program Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna czy lokalne programy samorządowe.

renowa24.pl
52-014, Wrocław
Opolska 182
tel.: 71 711 950 00
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Katarzyna Wytwer
+48 537 507 599
Polski, Angielski