Reklama
Wyświetlenia 3938
16 marca 2023

WIŚNIOWSKI LIGA 5S – nagrodzono zwycięzców za 2022 rok

WIŚNIOWSKI LIGA 5S – nagrodzono zwycięzców za 2022 rok
fot. WIŚNIOWSKI | WIŚNIOWSKI LIGA 5S – nagrodzono zwycięzców za 2022 rok

W ramach realizacji strategii biznesowej firma WIŚNIOWSKI przechodzi zakrojoną na szeroką skalę transformację Lean Manufacturing. Jednym z fundamentalnych narzędzi Lean Manufacturing jest metoda 5S. 

Obecnie zainicjowano WIŚNIOWSKI LIGA 5S. Nagrody za zaangażowanie pracowników w utrzymaniu i doskonaleniu standardów 5S powędrowały do zwycięskich zespołów. Wyróżnieni Pracownicy wykazali, że mają realny wpływ na utrzymanie uporządkowanego, dobrze zorganizowanego i bezpiecznego środowiska pracy.

wisniowski liga 5s 2

W obszarze ogrodzeń puchar zdobył wydział K002, Słupki Ex-Przemysłowe, pod kierownictwem Bogusława Obrzuta

WIŚNIOWSKI LIGA 5S

W obszarze stolarki nagrodzono wydział K103, ROTOX – Okuwanie ram nietypowych, pod kierownictwem Szymona Łukasika

WIŚNIOWSKI LIGA 5S

W obszarze bram garażowych zwyciężył wydział K006, Prowadnice Strefa 2, pod kierownictwem Grzegorza Bokowego

 

Standard 5S nawiązuje do filozofii postępowania Japończyków w życiu codziennym. Nazwa 5S pochodzi od pierwszych liter pięciu japońskich słów: seri – selekcja, seiton – systematyka, seiso – sprzątanie, seiketsu – standaryzacja, shitsuke – samodyscyplina. W naszej firmie nie mówimy o wdrożeniu Lean Manufacturing, ale o transformacji. Przyświeca nam idea, w której ciągłe doskonalenie nigdy nie ma końca. 5S to zbiór technik, które pozwalają ustanowić i utrzymać wysoką jakość oraz bezpieczne stanowiska pracy, poprawić kulturę organizacyjną i zwiększyć stabilność oraz powtarzalność procesów. W 2022 roku, w myśl metodologii 5S, przeprowadziliśmy 590 wewnętrznych audytów, a inicjatyw i pomysłów optymalizacyjnych przybywa z dnia na dzień. Każdy pracownik może mieć realny wpływ na historyczną transformację, której efektem ma być WPS czyli WIŚNIOWSKI Production System – podsumowuje Elżbieta Durlak, dyrektor doskonalenia i rozwoju.  

W ramach transformacji Lean wdrożono także autorską wersję systemu Kanban, która opiera się na dostarczeniu materiałów pod konkretne stanowiska w metodzie JIT. W firmie WIŚNIOWSKI funkcjonują dzisiaj regały kanbanowe oraz blisko 10000 kart kanbanowych w obiegu produkcja-magazyn. System umożliwia szybkie reagowanie na zmiany i niwelowanie ewentualnych opóźnień oraz braków w produkcji. Zainicjowano również Kaizen – IDEA, czyli miejsce, w którym pracownicy zgłaszają swoje innowacyjne pomysły.

W ramach nadchodzących rund Ligi 5S szansę na atrakcyjne nagrody zyskają kolejne wydziały produkcyjne WIŚNIOWSKI. 

WIŚNIOWSKI spółka z o.o. S.K.A
33-311, Wielogłowy
Wielogłowy 153
tel.: 18/44 77 111
fax.: 18/44 77 110
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Polski, Angielski
Reklama