Reklama
Wyświetlenia 5389
16 marca 2023

Próg na zero = zero przeszkód, mnóstwo zalet

Próg bez barier GU Thermostep z odwonieniem liniowym
fot. G-U | Próg bez barier GU Thermostep z odwonieniem liniowym

Firma Eko-Okna S.A. optymalizuje ofertę progów zlicowanych z podłogą, wprowadzając systemowe rozwiązania do progów TS-50 marki G-U do okien HST: wyrównanie progu oraz fabrycznie wpinane odwodnienia liniowe.

Zlicowane progi G-U w ofercie Eko-Okien

Progi zlicowane z podłogą to rozwiązanie coraz chętniej stosowane podczas montażu okien tarasowych HST (HS). Tworzą jedną płaszczyznę z posadzką tarasu i podłogą w mieszkaniu, a tym samym optycznie powiększają przestrzeń i łączą część mieszkalną z tarasem. Jednak nie tylko aspekty estetyczne przesądzają o ich popularności. O wiele ważniejsze są praktyczne zalety płaskich progów, w pełni odpowiadające na potrzeby dzisiejszych klientów i inwestorów. 

Progi zlicowane z podłogą to rozwiązanie, o którym śmiało można powiedzieć, że wieloaspektowo odpowiada na oczekiwania użytkowników dotyczące m.in.: wygodnego, bezpiecznego przejścia, efektownego połączenia salonu z tarasem, rozwiązań klasy PREMIUM. Eko-Okna od wielu lat budują ofertę opartą na faktycznych potrzebach klientów. Słuchamy ich i analizujemy oczekiwania, wdrażając pożądane rozwiązania. Nasze okna HST opierają się na sprawdzonych okuciach marki G-U, dlatego – podążając za potrzebami naszych klientów – w ramach poszerzenia oferty zdecydowaliśmy się na wprowadzenie superprogu TS-50 z opcją systemowego wyrównania progu oraz z odwodnieniem liniowym do drzwi tarasowych HST – mówi Michał Maciejewski, dyrektor zarządzający pionem handlowo-zakupowym Eko-Okien.

Zalety tarasowych progów „na zero”

Progi G-U TS-50 urzeczywistniają marzenia o otwartej przestrzeni – będącej połączeniem części mieszkalnej z tarasem lub ogrodem. Wystarczy tylko podnieść i przesunąć skrzydło ruchome okna HST, aby oba poziomy podłogi – zewnętrzny i wewnętrzny – utworzyły jedną płaszczyznę. Dzięki temu przestrzeń staje się otwarta i elegancka. Jednak atrakcyjny wygląd to nie wszystko. Najważniejsze zalety płaskich progów G-U do drzwi HST – w kontekście potrzeb użytkowników – według ekspertów firmy Eko-Okna, to:

» komfortowe i bezpieczne przejście z salonu na taras – bezpieczne dla całej rodziny: dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnością;

» dopasowanie do wymogów budownictwa bez barier – należymy do tzw. starzejących się społeczeństw, więc powinniśmy wdrażać inwestycje, które uwzględniają ten demograficzny trend (płaskie progi to idealne rozwiązanie na przyszłość dla każdego z nas: kiedy będziemy starsi i mniej sprawni);

» energooszczędność – progi TS-50 świetnie izolują, chroniąc mury przed nadmierną wilgocią i niwelując mostki termiczne;

» perfekcyjnie dopasowane odwodnienie – zapewnia odpływ nawet dużej ilości wody, również podczas coraz częstszych w naszej szerokości geograficznej opadów nawalnych.

Płaski próg z odwodnieniem – elementy składowe

Aby próg działał niezawodnie (tj. utrzymywał okno w odpowiedniej pozycji, dawał stabilną podporę, zabezpieczał ramę przed wypaczeniami, podnosił właściwości termoizolacyjne okien, zabezpieczał przed przedostawaniem się wilgoci i niwelował mostki termiczne), musi być prawidłowo zamontowany, ale przede wszystkim odpowiednio skonstruowany. 

W wersji standardowej próg TS-50 zapewnia komfortową obsługę drzwi tarasowych, jednak pełni jego właściwości można doświadczyć, korzystając z dodatkowych opcji, a więc nakładki wyrównującej oraz nakładki wyrównującej z odwodnieniem liniowym. Odwodnienie pozwala odprowadzić wodę w głąb ogrodu za pomocą specjalnie zaprojektowanej rynny odpływowej, do której można podłączyć rurę drenażową – podkreśla Szymon Krauze, marketing manager w G-U Polska – firmie, która jest producentem progu TS-50.

Próg TS50. Odwodnienie liniowe bez zaślepki

Nakładka wyrównująca odpowiada za efekt idealnego zlicowania poziomów po obu stronach okna tarasowego. Jedynym elementem rozdzielającym obie płaszczyzny jest szyna jezdna o wysokości kilku milimetrów, niestanowiąca żadnej bariery nawet dla osób poruszających się na wózkach. Nakładka wyrównująca dodatkowo ogranicza ryzyko poślizgnięcia się na oblodzonym tarasie zimą. Z kolei odwodnienie liniowe, zlicowane z progiem i praktycznie niewidoczne od strony tarasu, jest rozwiązaniem, które zapewnia skuteczne odprowadzenie wody opadowej (również z opadów nawalnych) i wody z topniejącego śniegu do instalacji kanalizacyjnej.

Odwodnienie liniowe – zalety i zastosowanie

Dzięki odwodnieniu liniowemu, zastosowanemu w progu drzwi tarasowych, woda spływająca po dużym przeszkleniu nie zbiera się na tarasie, lecz może być (zgodnie z obecnymi trendami związanymi z retencją) odprowadzana do ogrodu i tam rozsączana (np. poprzez połączenie odwodnienia progu z przydomowym systemem retencyjno-rozsączającym) lub gromadzona w specjalnych zbiornikach na deszczówkę. W przypadku zadaszonych tarasów podpinanie odwodnienia do kanalizacji czy retencji nie jest konieczne. Odwodnienie liniowe do okien typu HST jest zaprojektowane tak, aby umożliwiało skuteczny, naturalny odpływ wody (dzięki odpowiedniemu wypoziomowaniu tarasu).

Okna tarasowe HST z progiem TS-50

Przy tej okazji warto wspomnieć jeszcze o innej ważnej zalecie progu zlicowanego z podłogą z nakładką wyrównującą z odwodnieniem liniowym, czyli o eliminacji zanieczyszczeń. Część piasku, kurzu czy pyłków zawsze przedostaje się z powierzchni tarasu do rynny będącej elementem odwodnienia liniowego, którą w wygodny i szybki sposób można oczyścić – opowiada ekspert G-U Polska.

G-U POLSKA Sp. z o.o.
60-449, Poznań
ul. Wichrowa 26
tel.: 061 6504000
fax.: 061 6504001
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Paweł Sommer
+48 509 230 592
Polski
Reklama