Reklama
Wyświetlenia 4160
27 stycznia 2023

Mieć oczy szeroko otwarte – 25 lat Fimtec Polska (wywiad)

25 lat Fimtec Polska (wywiad)
fot. Fimtec | 25 lat Fimtec Polska (wywiad)

W związku z 25-leciem istnienia Fimtec Polska podczas zbliżających się targów WinDoor-tech zaprezentuje specjalną, jubileuszową strefę „Fimtec Friends Area” pełną nowych maszyn, urządzeń i rynkowych premier.

O tym, jak zmieniała się branża w ciągu minionego ćwierćwiecza oraz jakie wyzwania stoją obecnie przed przedsiębiorstwami z branży stolarki otworowej, a także co jubilat planuje zaprezentować podczas targów, mówi Grzegorz Osada, właściciel Fimtec Polska.

Fimtec na targach WinDoor-tech planuje huczne obchody swojego Jubileuszu 25-lecia. Jakie najważniejsze zmiany w branży zaobserwowali Państwo w ciągu tego ćwierćwiecza?

Przez 25 lat można było zaobserwować zmiany nawet w skali makro, zarówno w branży, jak i gospodarce. Myślę, że etos pracy, zaangażowania i rozwoju pracowników, z którym mieliśmy do czynienia w końcówce lat 90., jest jednym z najważniejszych aspektów w kwestii utrzymania się w tych czasach. Wartym przywołania jest ciągły spadek cen stolarki. Można by rzec, że 25 lat temu stolarka była dużo droższa niż przez kolejne dwie dekady, aby w ostatnich kilku latach wejść w trend wzrostowy (właściwy dla wszystkich pozostałych materiałów budowlanych od lat). Ogromna zmiana zaszła w sposobie produkcji, którą w latach 90. opisać można było stwierdzeniem: las pojedynczych urządzeń i armia pracowników. 

Dziś to ciągi technologiczne zaawansowanych automatów, które obsługuje relatywnie niewielka grupa operatorów. Jako ostatnią, istotną z mojego punktu widzenia dużą zmianę wymienię różnorodność produktową, którą wytwarzają polskie zakłady. 25 lat temu producent stolarki używał dwóch, trzech ram i kilku profili skrzydeł – najczęściej od jednego przedsiębiorcy, i wytwarzał z nich podstawowe wyroby stolarskie. Dziś w magazynach leżą profile różnych producentów, w ogromnej odsłonie kształtów i zastosowań. Jest to w oczywisty sposób powiązane z różnymi rynkami, które polscy przedsiębiorcy obsługują i, ku naszej radości, odnoszą tam duże sukcesy. 

Jaki jest najważniejszy punkt Państwa strategii ekspansji w Polsce i nie tylko?

Działać, realizując konsekwentnie przyjętą strategię dostarczania najlepszych dla danego typu produkcji i produktów technologie, ale i wsparcie techniczne oparte o profesjonalną kadrę. Obecnie pracuje z nami 20 techników, którzy dostarczają wsparcie klientom. Dzięki zastosowaniu rejonizacji dostarczają pomoc mieszkając w pobliżu ich fabryk. Prawidłowa opieka nad sprzedanymi i zainstalowanymi maszynami to kwestia odpowiedzialności za to, co robimy i kim jesteśmy. Budując powoli siatkę wsparcia technicznego szkolimy zarówno samych siebie, jak i pracowników naszych klientów. W efekcie chodzi o jakość produkcji oraz bezpieczeństwo nasze i naszych partnerów, co przekłada się na dynamiczny rozwój każdego z nas. 

Co jest obecnie najbardziej widocznym trendem w stolarce otworowej z punktu widzenia Fimtec?

Eliminacja wpływu czynnika ludzkiego na efektywność i jakość produkcji stolarki. Dynamiczne zmiany rynkowe, ekspansja polskich firm na rynkach zagranicznych i w konsekwencji ogromna różnorodność produktów, które można w Polsce wytworzyć. To powoduje, że automatyzacja procesów staje się nie najlepszym, ale wręcz jedynym rozsądnym wyjściem. Ten trend wydaje się, że będzie obowiązywał przez kolejne lata. 

Automatyzacja to jedno, ale które inwestycje dla firm z branży stolarki powinny być teraz w firmach priorytetowe? Jakie wyzwania są w tej chwili najistotniejsze?

Najważniejsza jest rentowność. Bardzo istotne jest przygotowanie się we właściwe komponenty i sprzęt produkcyjny – oznacza to przykładowo, że w Anglii należy sprzedawać stolarkę otwieraną na zewnątrz, w Stanach Zjednoczonych okna kasetowe. Równocześnie producenci stolarki muszą być konkurencyjni cenowo w stosunku do innych firm z danych rynków. 

W związku z tym dbamy o rozwój producentów, rozwijając ich parki maszynowe, by można było na nich wydajnie produkować bardzo różnorodną stolarkę. W czasach spowolnienia, które mamy od jakiegoś czasu, nasza polska elastyczność i umiejętność dostosowania się do szybko zmieniających się warunków będzie naszą siłą i przewagą.

Jakie premiery szykuje Fimtec na zbliżające się targi WinDoor-tech?

Przede wszystkim gwiazda targów, czyli FABCUT 3B RS. To kompletne i kompleksowe centrum tnąco-obróbcze, zapewniające niespotykaną dokładność cięcia i obróbki, a także dużą wydajność pracy. Maszyna ma swoją premierę światową u nas w Polsce, właśnie podczas targów WinDoor-tech. Kolejna nowość to 6. i 8-głowicowy robot do kształtowego łączenia profili. Wychodząc naprzeciw potrzebom eksportowym naszych klientów, wprowadzamy te warianty do oferty. Przypomnę, że maszyny te zgrzewają ramę ze słupkiem lub dwoma słupkami w technologii V-PERFECT, więc w najlepszej obecnie na świecie. Nowej odsłony doczekała się zagniatarka cyfrowa, która w nowej wersji nosi oznaczenie produkcyjne DCM2. Wiele firm przekazało nam swoje doświadczenia i obserwacje dotyczące jej poprzednika i obecny model to rozwiązanie biorące wiele z tych cennych informacji pod uwagę. To nowa jakość w zagniataniu aluminium. 

Te produkty to tylko dowód na dynamiczny rozwój firmy. Jak więc wygląda recepta na sukces według Fimtec?

Działać powoli i mieć oczy szeroko otwarte, by w odpowiednim czasie reagować na zmiany rynkowe. Konsekwentnie budować zaplecze, składające się z silnej i doświadczonej kadry, które jest stabilnym i zaufanym partnerem. Czas weryfikuje obietnice i postawy najlepiej ze wszystkich czynników, więc budowanie firmy należy oprzeć na wiarygodności i dostosowaniu oferty do wymagań rynku. 

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zapraszamy do odwiedzin firmy FIMTEC-POLSKA na targach WinDoor-tech: Pawilon 5, stoisko 1.

FIMTEC-POLSKA Sp. z o.o. Sp.k.
62-081, Wysogotowo
Skórzewska 27
tel.: +48 61 8142900
fax.: +48 61 8142900
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Paweł Sommer
+48 509 230 592
Polski