Reklama
Wyświetlenia 4570
23 listopada 2022

Jak zadbać o ciepły dom?

SoudalWindow System od Soudal
fot. Soudal | SoudalWindow System od Soudal

Przed nadejściem zimy pytanie „Jak zatrzymać ciepło w domu?” zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Najprostsze rozwiązanie to mocne odkręcenie grzejników, jednak wobec rosnących cen energii byłoby to kosztowne dla kieszeni. Co można więc zrobić, żeby cieszyć się ciepłem, a jednocześnie nie wydrenować domowego budżetu? 

Obecny sezon grzewczy zapowiada się na bardzo drogi. Podwyżki cen gazu, prądu oraz węgla sprawiły m.in., że do łask wróciły piece wolnostojące, czyli tzw. kozy, a przy domach rosną zapasy drewna opałowego. W takiej sytuacji warto przede wszystkim sprawdzić, gdzie możemy zyskać oszczędności i co zrobić, żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Jednym ze skutecznych sposobów jest termomodernizacja i wymiana starych, nieszczelnych okien oraz drzwi. 

Sprytne oszczędności

Poprzez codzienne nawyki i wybory możemy zwiększyć swój komfort termiczny, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Często nie trzeba do tego wcale wielkich inwestycji – wystarczy zastosować kilka prostych trików. Po pierwsze, dla zapewnienia efektywnego ogrzewania i przepływu ciepła w pomieszczeniach, nie zasłaniajmy kaloryferów zasłonami czy też meblami. Gdy wychodzimy z domu lub idziemy spać, możemy spokojnie przykręcić grzejniki (ale nie całkowicie je zakręcić) i ustawić temperaturę około 17-18 stopni Celsjusza. 

Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie mat zagrzejnikowych, które odbijają ciepło – możemy kupić je np. w markecie budowlanym i samodzielnie zamontować. Dom wietrzmy krótko, ale intensywnie i na ok. 10 minut przed uchyleniem okien zmniejszmy ogrzewanie. Po zakończeniu wietrzenia możemy znów ustawić grzejniki na poprzedni poziom.

Podobne praktyczne porady znajdziemy w Internecie. Nadal będziemy jednak tracić ciepło, a wraz z nim pieniądze, jeśli mamy w domu nieszczelne okna i drzwi. Tą drogą może „uciekać” nawet 20-30% energii cieplnej, a więc potencjał zysków jest tu bardzo duży. Doszczelnienie starych wyrobów (np. z użyciem uszczelek) może pomóc, ale będzie tylko działaniem doraźnym. 

Niezależnie od źródła ogrzewania, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana starych okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej na energooszczędne produkty. Co ważne, to rozwiązanie długofalowe – ograniczenie kosztów eksploatacji budynku nie tylko na najbliższą zimę, ale i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”. 

Jeśli do tego zadbamy o izolację termiczną dachu i ocieplenie ścian zewnętrznych, zyskamy znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku. To spora inwestycja, ale możemy pozyskać wsparcie finansowe, np. z programu „Czyste Powietrze”. Od początku 2023 roku ma on działać na nowych zasadach, a dofinansowanie na termomodernizację ma wynieść ponad 100 tys. złotych.

Dobry montaż – stempel jakości

Możemy wybrać nawet najlepsze, najcieplejsze okna czy drzwi. Jeśli będą one jednak źle zamontowane, zmarnujemy ich potencjał i zainwestowane środki. Dlatego pamiętajmy o prostej zasadzie: dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobry produkt. W przypadku okien i drzwi zewnętrznych (w zależności od specyfiki budynku) można zastosować ciepły montaż warstwowy, który skutecznie eliminuje straty energii cieplnej. Jeszcze inną techniką, wykorzystywaną przede wszystkim w nowo powstających domach jest wysunięcie okna i drzwi w warstwę izolacji termicznej (ocieplenia), dzięki czemu ryzyko powstawania mostków termicznych jest ograniczone do minimum. 

Jak zadbać o ciepły dom? Przede wszystkim przełączmy się na tryb „oszczędzanie”. Nawet pozornie proste działania mogą dać duży efekt, jeśli wejdą nam w nawyk. Zadbajmy również o to, żeby ciepło, które dużym kosztem wytworzymy, zostało w domu. Wymiana okien i drzwi to inwestycja w wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Wielu producentów stolarki otworowej oferuje specjalne „zimowe” promocje, a technologie montażowe umożliwiają przeprowadzenie prac nawet w ujemnych temperaturach. Nie musimy więc czekać aż do wiosny.

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”:

» System ciepłego montażu od Nyxon i Penosil

Podwaliny Nyxon (belki okienne, belki HS, podwaliny pod bramy garażowe, belki do montażu w warstwie ocieplenia: L-therm oraz belki typu L green) razem z wszystkimi produktami uzupełniającymi (EPDM, taśmy do ciepłego montażu, piana Penosil, klej) do tzw. ciepłego montażu stolarki stanowią spójny system, charakteryzujący się bardzo korzystnymi właściwościami. Najważniejsze z nich to eliminacja strat ciepła, minimalizacja zużycia energii cieplnej oraz poprawienie izolacyjności przy wznoszeniu nowych bądź modernizacji istniejących budynków.

» System WINSFlex do montażu okien i drzwi od Tytan Professional

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, nie wymaga przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją. 

» SoudalWindow System od Soudal

Zrównoważone budownictwo to nie tylko kwestia dostosowania się do rygorystycznych wymogów unijnych, ale przede wszystkim inwestycja w technologie zapewniające jak najniższe rachunki za ogrzewanie. W przypadku montażu nowych okien i drzwi, jak i wymiany stolarki otworowej takim rozwiązaniem jest SoudalWindow System (SWS) – trójwarstwowy montaż stolarki okiennej, który pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii i obniżeniu rachunków za ogrzewanie.

» Energooszczędne drzwi stalowe o grubości 85 mm od Stalprodukt Zamość

Na szczególną uwagę zasługuje model 85 Premium H Plus z zamkiem listwowym firmy MACO. Wypełnienie pianą oraz zastosowanie ościeżnicy wraz z progiem aluminiowym pozwalają uzyskać parametry cieplne Ud od 0,85 W/(m²K). Wykorzystanie ościeżnicy aluminiowej daje możliwość wykonania naświetli bocznych oraz górnych dla uzyskania bardziej nowoczesnego charakteru drzwi.

Polskie Okna i Drzwi Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
03-219, Warszawa
ul. Elektronowa 2 lok 1.22
tel.: 22 743 87 02
fax.: 22 811 20 64
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Reklama