Reklama
Wyświetlenia 3764
30 grudnia 2020

Czym żyła branża w 2020 roku? Najważniejsze wydarzenia 2020 według oknonet.pl

Czym żyła branża w 2020 roku? Najważniejsze wydarzenia 2020 według oknonet.pl
fot. pexels.com | Czym żyła branża w 2020 roku? Najważniejsze wydarzenia 2020 według oknonet.pl

Nie da się ukryć, że rok 2020 został zdominowany przez temat pandemii koronawirusa i kwestie związane z radzeniem sobie w tym trudnym okresie. Ale nie były to jedyne ważne wydarzenia, warte odnotowania i przypomnienia. 

Zacznijmy od wspomnianej już pandemii. Najbardziej namacalnym negatywnym skutkiem COVID-19 wydaje się być zamieszanie w kwestii organizacji targów budowlanych. Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, Nürnberg Messe początkowo przełożyło FENSTERBAU FRONTALE i HOLZ-HANDWERK z marca na czerwiec 2020 r., by ostatecznie przenieść targi na przełom marca i kwietnia 2021 roku (przeczytaj). 

Decyzja o odwołaniu imprezy w jej tradycyjnej formie zapadła także w Messe München. Wiodące na świecie targi budowlane BAU nie odbędą się w dniach 11-16 stycznia 2021 r. w tradycyjnej formie. Zamiast tego od 13 do 15 stycznia 2021 r. impreza odbędzie się w formacie hybrydowym, oferując wystawcom możliwość zaprezentowania swoich innowacji szerokiej publiczności (przeczytaj). Podobną decyzję podjęli organizatorzy targów R+T. Cyfrowa wersja imprezy R+T będzie miała miejsce w dniach 22-25 lutego 2021 r. (przeczytaj).

Podobnie jak w przypadku wielu innych cyklicznych wydarzeń branżowych, organizatorzy rodzimej BUDMY podjęli decyzję o zmianie terminu i przeniesieniu targów na ostatni kwartał 2021. Przyszłoroczna edycja została przeniesiona z początku lutego na 23-26 listopada (przeczytaj). Jednakowy los spotkał zaplanowany na wrzesień 2020 r. XI Kongres Stolarki Polskiej (przełożony wcześniej z maja). W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 kongres został ostatecznie przełożony na maj 2021 roku (przeczytaj). Dodatkowo, o umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, a także o rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu dla firm zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego przedsiębiorcy zrzeszeni w Komitecie Obrony Branży Targowej (przeczytaj). 

Warto jeszcze w temacie pandemii wspomnieć o solidarnej odpowiedzi niemal całej branży, czego przejawem jest chociażby inicjatywa wykazana przez firmę DRUTEX (przeczytaj) czy EKO-OKNA (przeczytaj), które przeznaczyły po milionie złotych na wsparcie szpitali. To tylko dwa z wielu przykładów wsparcie ze strony firm z branży stolarki budowlanej. 

Ten trudny, zdaje się czas, wiele firm z branży wykorzystało na liczne inwestycje. DRUTEX, po zainaugurowanej we wrześniu rozbudowie biurowca i wcześniejszym oddaniu do użytkowania jednej z najnowocześniejszych malarni proszkowych na świecie, rozpoczął budowę hali magazynowej o łącznej kubaturze blisko 50 tys. m³ (przeczytaj). Kontynuując wątek, PAGEN realizuje kilkumilionową inwestycję, której celem jest rozbudowa zakładu produkcyjnego i rozwój parku maszynowego. Zakończenie trwających prac budowlanych planowane jest na 2021 roku (przeczytaj). Rozbudowie małopolskiego producenta towarzyszy również rebranding (przeczytaj) i ciekawa kampania reklamowa (przeczytaj).

Również Pilkington IGP podjął decyzję o rozbudowie. Modernizacja dotyczy zakładu w Ostrołęce. Projekt rozbudowy zakłada m.in. powiększenie hali produkcyjnej oraz powierzchni biurowej i socjalnej. Łączna powierzchnia zakładu zwiększy się do blisko 10 tys. mkw., co pozwoli na dalsze inwestycje w nowoczesne technologie i rozbudowę parku maszynowego, który zostanie doposażony w trzy nowe stoły do rozkroju szkła z systemami załadowczymi oraz dwie linie do produkcji szyb zespolonych (przeczytaj). 22 września 2020 roku – pierwsza wstęga szkła, która opuściła piec hutniczy, zainaugurowała rozpoczęcie produkcji w nowym, drugim zakładzie produkcyjnym Guardian Glass w Częstochowie. Kolejna fabryka w Polsce jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajne, przetworzone szkło architektoniczne w Polsce oraz Europie Wschodniej (przeczytaj).

Spółka FKS Okucia Okienne i Drzwiowe zaakcentowała 2020 rok otwarciem nowej hali montażu. Zwiększenie powierzchni zakładu o 30 proc. pozwoliło z jednej strony na zwiększenie możliwości produkcyjnej, z drugiej na optymalizację wszystkich procesów w zakresie logistyki i przepływu półproduktów (przeczytaj). Mimo globalnego spowolnienia gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa, planowane inwestycje w SALAMANDER Window & Door Systems SA przeprowadzono zgodnie z planem (przeczytaj). Rozbudowa i modernizacja zakładu GEALAN Polska w Rzgowie natomiast wkroczyła w kolejny etap. Po wybudowaniu nowej hali magazynowej o pow. 12.000 m². prowadzone są prace wewnątrz hali, a równolegle kontynuowane są prace związane z budową nowego budynku administracyjnego (przeczytaj). 

Wraz z nadchodzącym rokiem w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Związek POiD przez cały 2020 rok sukcesywnie zabiegał m.in. o wstrzymanie procesu obniżania wartości współczynnika przenikania ciepła U(max) okien i drzwi (przeczytaj). Choć starania te ostatecznie zakończyły się fiaskiem,  z najświeższych informacji płynących z Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii POiD otrzymał potwierdzenie, że organ odpowiedzialny za wprowadzane zmiany przychylił się do jednego z postulatów branży, mianowicie wprowadzenie przepisu przejściowego, pozwalającego stosować dotychczasowe normy energetyczne do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku (przeczytaj). 

Pozostając przez Związku POiD, organizacja ta aktywnie zabiegała również o liczne zmiany w ogłoszonej przez Rząd „Tarczy antykryzysowej”, aby ta jak najlepiej odpowiadał potrzebom przedsiębiorstw z branży stolarki budowlanej (przeczytaj). Dodatkowo Związek złożył propozycje zmian kategorii dopłat do drzwi zewnętrznych w ramach programu Czyste Powietrze. Według ekspertów POiD, obecne wartości są niewspółmierne w odniesieniu do rynkowego poziomu cenowego drzwi, które kwalifikują się do rozliczenia w programie (przeczytaj). Fundusz odniósł się do wniosku, deklarując analizę tematu oraz wdrożenie ewentualnych zmian, co będzie możliwe przy najbliższych modyfikacjach systemu wraz z innymi zmianami (przeczytaj).

Rok 2020, szczególnie jego początek, to także liczne zmiany personalne. Chyba najbardziej znaczące zaszły w elumatec Polska, gdzie Waldemar Lis przestał być Prezesem Zarządu, a Tomasz Rohloff został odwołany ze stanowiska prokurenta (przeczytaj). Obaj Panowie objęli pozycje Członków Zarządu w nowo utworzonym przedstawicielstwie Stürtz w Polsce (przeczytaj). O reszcie zmian personalnych, które nastąpiły w pierwszych miesiącach 2020 roku, dowiecie się z tego artykułu

W 2020 roku bardzo aktywny na rynku był ML System. Specjalista w branży fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) koncentrował się m.in. na zakończeniu projektu Quantum Glass i rozpoczęciu produkcji, ekspansji na kolejne rynki zagraniczne i dalszej dywersyfikacji kanałów sprzedaży. W tym celu m.in. podpisał umowę o strategicznej współpracy z Guardian Glass (przeczytaj). Do dużych zmian doszło również w Gerdzie. Rozpoczęto od konsolidacji spółek z grupy GERDA oraz reorganizacji na stanowiskach dyrektorskich. Następnie rozszerzono model dystrybucji produktów – dzięki nawiązaniu współpracy z sieciami marketów budowlanych. W ślad za nowymi działaniami idzie również opracowanie nowego systemu zarządzania jakością, zaangażowanie zewnętrznej firmy optymalizacyjnej oraz audyt zakładowej kontroli produkcji (przeczytaj). 

Warto także dodać, że pierwszym producentem, który przeszedł z sukcesem proces Certyfikacji Produktu Pasywnego, została firma AdamS z komponentem o handlowej nazwie AdamS Passiv-line Ultra. Więcej o certyfikacji samym produkcie można się dowiedzieć z tego artykułu

Gdy już wydawało się, że nic i nikt nas w końcówce 2020 roku nie może zaskoczyć, to okazało się, że byliśmy w błędzie. Grupa OKNOPLAST, która obrała sobie za cel wejście i rozwój na rynku hiszpańskim, przejęła największego producenta okien PVC w tym kraju. Poinformowała o tym na konferencji prasowej online, z której to na gorąco przekazywaliśmy Państwu informacje (przeczytaj). 

Oczywiście rok 2020 przyniósł nam wiele więcej zmian, premier i inwestycji, ale streszczanie w jednej publikacji około 1700 informacji (!) i mija się z celem, i jest niemożliwe. Mamy nadzieję, że swoja pracą nieco umililiśmy i pomogliśmy Państwu w tym... osobliwym roku i zapraszamy do śledzenia nas w roku 2021, oby był bardziej przewidywalny niż rok poprzedni. Wszystkiego dobrego w nowym roku!

Redaktor:

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592