Reklama
Wyświetlenia 30814
26 listopada 2020

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

W poprzednim tekście tłumaczyliśmy, kiedy zdjąć folię ochronną z okna PVC, dziś zajmiemy się kwestią, co zrobić, jeśli się zagapimy i folia na dobre przyklei się do profili?

Przede wszystkim, nie róbmy niczego w pośpiechu (śpieszyć to się należało ze ściągnięciem folii nim przykleiła się do profilu...). Uratować może nas cierpliwość, a także odpowiednie metody i środki czyszczące. Najlepiej zgłosić problem do producenta okien, aby polecił odpowiednie preparaty i narzędzia do czyszczenia powierzchni PVC lub zakupić je na własną rękę. Wybrany preparat należy nakładać stopniowo i wcierać miękką ściereczką. Proces, niestety, jest żmudny, bo trzeba czyścić powoli, kawałek po kawałku, ale w ostatecznym rozrachunku trud się opłaci. 

Bezwzględnie nie należy stosować środków żrących, ściernych czy rozpuszczalników, gdyż możemy nieodwracalnie uszkodzić powłokę profili lub ją odbarwić, co jeszcze bardziej oszpeci nasze okna.

Według monterów stolarki okiennej, bardzo skutecznym sposobem usunięcia foli zabezpieczających jest użycie... myjki wysokociśnieniowej, która dodatkowo pozwala na podgrzewanie wody. Sposób ten, po uprzednim zabezpieczeniu ościeży, pozwala usunąć zawulkanizowaną folię bez ryzyka porysowania profili. Równie często polecanym rozwiązaniem, podobnym w działaniu do myjki, jest użycie oczyszczacza parowego. Podgrzewamy fragment po fragmencie, delikatnie odklejając folię od profila. Dodatkowo możemy na koniec przetrzeć profile dedykowanymi do tego środkami. 

Choć porad dotyczących usunięcia zwulkanizowanej folii zabezpieczających z profili PVC jest mnóstwo, te wymienione powyżej zdają się być najbardziej skuteczne i, co niezmiernie ważne, bezpieczne dla samych okien. Jedną z metod, przy której zachować należy zwiększoną ostrożność, jest użycie suszarki lub opalarki. Nagrzewamy fragment folii, a następnie usuwamy ją jakąś formą szpachelki, najlepiej z tworzywa, aby nie porysować profila. Jako że metoda rodzi ryzyko zarówno zarysowania profilu, jak i przypalenia plastiku, podajemy ją jako ostateczność, do użycia na własne ryzyko.

Nie ma się co oszukiwać, proces usuwania starej folii zabezpieczającej z okien PVC nigdy nie będzie ani łatwy, ani przyjemny. W tym przypadku sprawdza się idealnie stare porzekadło, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc starajmy się uniknąć problemu i ściągnąć folię w zalecanym czasie. 

Redaktor:

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592