Reklama
Wyświetlenia 4771
16 listopada 2020

Kiedy zdjąć folię ochronną z okna PVC?

Kiedy zdjąć folię ochronną z okna PVC?

Każdy, kto z zakupem okien ma do czynienia po raz pierwszy, prędzej czy później będzie musiał znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić z folią zabezpieczającą, którą powleczone są profile okien PVC?

Odpowiedź jest banalna: ściągnąć! Pozostaje tylko kwestia, kiedy to zrobić... Tu już odpowiedź nie jest tak oczywista, gdyż zależy od tego, czy okna zostały montowane zaraz po zakupie, czy ich montaż planujemy dopiero za jakiś czas. 

W nowych oknach profile są dokładnie zabezpieczone folią ochronną, której monterzy nie usuwają podczas pracy, aby nie uszkodzić powierzchni PCW, szczególnie jeżeli w obiekcie trwają jeszcze inne prace budowlane. Folią taką powinniśmy zdjąć sami, nie później niż miesiąc od czasu zakończenia montażu. Nie ma dokładnych wytycznych, ale główna zasada jest taka, że im dłużej pozostawimy folię na profilach samej sobie, tym trudniej będzie nam ją później usunąć, ponieważ klej z foli może (i zapewne będzie!) się zespajać z tworzywem profilu okiennego. Proces ten przyśpiesza np. eskpozycja na słońce.

Późniejsze usunięcie takich folii, które pozostawione na profilach zbyt długo uległy zwulkanizowaniu, będzie nie tylko czasochłonne, ale i w skrajnych przypadkach nie w pełni możliwe, gdyż na profilach pozostanie nieestetyczny, biały nalot. 

Co w przypadku, gdy zakupiliśmy okna, ale nie planujemy w najbliższym czasie ich montażu? Tutaj producenci zalecają, aby folię ochroną zdjąć po 2-3 miesiącach od czasu zakupu. Ponownie działa tutaj zasada, że im dłużej pozostawimy folię na profilach, tym trudniej będzie się nam jej później pozbyć. Minusem takiego „składowania” okien na później będzie konieczność zabezpieczenia profili we własnym zakresie, aby nie uległy uszkodzeniu czy zabrudzeniu, gdy dojdzie już do ich montażu. 

» Dowiedz się jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC

Redaktor:

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592