Reklama
Wyświetlenia 3721
14 września 2020

Salon z widokiem na naturę, czyli o aluminium i ogrodach zimowych

Salon z widokiem na naturę, czyli o aluminium i ogrodach zimowych
fot. Hydro Extrusion | Salon z widokiem na naturę, czyli o aluminium i ogrodach zimowych

Ogrody zimowe pozwalają cieszyć się kwitnącymi roślinami niezależnie od aury i pory roku, a wykorzystane jako jadalnia czy zewnętrzny salon stanowią doskonałe miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dobrze zaprojektowana oranżeria ma wpływ na doświetlenie wnętrz, bilans energetyczny budynku i pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Jej konstrukcję warto oprzeć na wysokiej jakości aluminium. Dlaczego?

Stosując aluminium w dużych przeszkleniach, opieramy się na statyce metalu, jego wytrzymałości, stabilności oraz niewielkim ciężarze pozwalającym na projektowanie wielkogabarytowych konstrukcji bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień i usztywnień. Profile stają się zatem niezwykle wąskie, co podnosi ich estetykę oraz wpisuje się w minimalistyczny trend budowlany i wpuszcza do pomieszczeń jeszcze więcej światła. Nie tracą tym samym swojej wytrzymałości, co sprawia, że wymiar i waga stolarki, jeszcze do niedawna będące dużym ograniczeniem kreatywności, stają się dziś niemal nieistotną kwestią.

Co więcej, aluminium jest niezwykle plastyczne, a zgodnie z naszą zasadą – jeśli można coś narysować, można to stworzyć. Nasze rozwiązania pozwalają nadawać aluminium dowolny, możliwy do wyobrażenia kształt, a to wynosi możliwości projektowe i aranżacyjne na zupełnie nowy, nieznany dotąd poziom - podkreśla Tomasz Grzybowski, Project Manager Hydro Extrusion Poland.

Łącząc szkło i aluminium zyskujemy własny, niepowtarzalny widok za oknem – nawet w rozmiarze XXL, a wpadające do wnętrz promienie słoneczne naturalnie je dogrzewają i rozświetlają. Efektownie, pragmatycznie i z korzyścią dla domowych rachunków – zwłaszcza jesienią i zimą.

Na pogodę i niepogodę

Projektując wymarzony ogród zimowy, pergolę czy oranżerię warto wziąć pod uwagę parametry techniczne konstrukcji, która musi sprostać negatywnemu działaniu warunków atmosferycznych – wahaniom temperatury, opadom czy ekspozycji słonecznej. Aluminium w przeciwieństwie do wielu gatunków stali nie staje się kruche w niskich temperaturach, a do tego jest niezwykle odporne na korozję. 

Pod względem odporności na korozję anodowane bądź lakierowane aluminium przewyższa swoją trwałością zarówno stal węglową, jak i ocynkowaną, a utrzymanie go w dobrej kondycji nie wymaga od inwestora żadnego wysiłku, jak to bywa w przypadku konstrukcji drewnianych – podkreśla ekspert marki Hydro.

Zimna konstrukcja, zimna barwa?

Jeszcze do niedawna aluminium kojarzyło się z mało przytulnym materiałem wykorzystywanym głównie w budownictwie przemysłowym – zarówno z uwagi na metaliczną barwę, jak i powszechną opinię o zimnym charakterze materiału. Jednak dzięki wykorzystaniu odpowiednich przeszkleń i wkładów termicznych możliwe jest wyprodukowanie stolarki o niskim współczynniku przenikania ciepła, który zagwarantuje użytkownikom komfort i w okresie jesienno-zimowym nie doprowadzi ich budżetu do ruiny.

Drugim przekonaniem, które należy zrewidować, jest surowy, nieprzyjazny design aluminium, który do dziś kojarzy się z chłodnymi srebrno – szarawymi tonami. Dzięki anodowaniu i lakierowaniu proszkowemu nasze ogrody zimowe, pergole i szklarnie nabiorą żywego, niebanalnego koloru. Pierwsza metoda pozwoli na uzyskanie wybarwienia złota lub brązu, zaś decydując się na lakierowanie możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza palety RAL. 

Innowacyjne technologie umożliwiają uzyskanie nietuzinkowych aspektów wykończenia profili - od matowego, przez błyszczący czy metalizowany, aż po nawiązujący do odcienia i struktury drewna. Istnieje także możliwość wykonania profili dwukolorowych – podkreśla Tomasz Grzybowski, Project Manager Hydro.

Ogromne przeszklenia ozdabiające całą szerokość budynku, panoramiczne fasady od parteru aż po dach, drzwi przesuwne otwierające salon na oranżerię, a tę na ogród – bez właściwości aluminium takie projekty istniałyby tylko na papierze i w kreatywnych umysłach architektów.

Redaktor:

Hydro Extrusion Poland sp. z o.o.
64-980, Trzcianka
ul. Kopernika 18
tel.: 067 3525105
fax.: 67 3567140