Reklama
Wyświetlenia 664
20 grudnia 2018

Dlaczego szkło sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach?

Ścianka mobilna na systemie przesuwnym, np. Terno Multi
fot. CDA Polska | Ścianka mobilna na systemie przesuwnym, np. Terno Multi

Niewielki metraż to niemałe wyzwanie w trakcie aranżacji zarówno pojedynczego pomieszczenia, jak i całego mieszkania. W takiej sytuacji warto postawić na ergonomiczne rozwiązania, które nie ograniczą dostępnej przestrzeni. Świetnym pomysłem może okazać się zastosowanie szkła, które nie zmniejszy poczucia przestronności. 

Szkło, szczególnie jego przezierny wariant, to doskonałe rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Z uwagi na swoją przezroczystość niemal wtapia się w otoczenie, nie ogranicza dostępu do światła i pasuje do aranżacji w każdym stylu. Alternatywnym w stosunku do niego rozwiązaniem są mleczne tafle (lub kolorowe), nazywane inaczej satynowymi lub piaskowanymi. Ze względu na swoją delikatnie chropowatą powierzchnię przepuszczają one światło, jednocześnie delikatnie je rozpraszając, dzięki czemu nie widać, co znajduje się po drugiej stronie szyby. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani, czy taki wariant szkła nam odpowiada, możemy wybrać tafle przezroczyste i w późniejszym czasie pokryć je specjalną okleiną, która pozwala uzyskać podobny efekt.  Jak wykorzystać je w projekcie niewielkiego mieszkania? 

Rozwiązanie 2 w 1

We współczesnych mieszkaniach salon bardzo często jest połączony z aneksem kuchennym. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, nie zawsze chcemy, by np. nieumyte naczynia pozostawały na widoku. Aby oddzielić od siebie te dwie strefy, można zastosować system przesuwnych tafli szkła, który będzie stanowił mobilną ściankę działową. Z jego pomocą zamkniemy część kuchenną, oddzielając ją od pokoju dziennego, jednak w dowolnym momencie możemy go złożyć tak, aby połączyć ze sobą oba te pomieszczenia i uzyskać poczucie większej przestrzeni. 

W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się kaskadowe systemy umożliwiające montaż kilku przesuwnych, pionowych paneli, dzięki którym zamkniemy nawet szerokie przejście – podpowiada Joanna Kamuda, Dyrektor Marketingu i PR w CDA Polska. – Przykładem takiego produktu jest nasz system Terno Multi, z którego pomocą zainstalujemy nawet kilka szklanych paneli drzwiowych.

Należy podkreślić, że maskownice w takich systemach można zazwyczaj lakierować na wybrane kolory, dzięki czemu bez trudu dopasujemy je do charakteru mieszkania. Dodatkowo warto także pamiętać, że ruchome panele mogą być wykonane nie tylko z tafli satynowych. Możemy też postawić na kolorowe szkło, którego barwa będzie pasować do aranżacji obu pomieszczeń. W ten sposób system będzie stanowił nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale i estetyczny element wnętrza.

W przypadku niewielkich mieszkań systemy drzwi przesuwnych to też świetna alternatywa dla standardowych rozwieranych skrzydeł, zwłaszcza że wymagają one znacznie mniej przestrzeni. Ponieważ ruchomy panel porusza się wzdłuż prowadnicy przymocowanej do ściany lub sufitu, mogą mieć one różną szerokość (w zależności od modelu) i nie musimy się obawiać, że w czasie otwierania szkło zahaczy o meble czy inne elementy wyposażenia. 

W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się albo rurowy system Ragusa, albo Terno Micro 80, którego prowadnica mierzy tylko 5 cm wysokości – podpowiada ekspertka CDA Polska. – Pierwszy system wyróżnia się interesującym designem, natomiast Terno Micro 80 ze względu na swój rozmiar jest prosty w zabudowie, więc można go wygodnie schować we wnęce lub podwieszanym suficie.

Przeszklona przegroda

Kolejnym wyzwaniem, przed którym często stajemy w przypadku aranżacji niewielkich mieszkań, jest wydzielenie stref funkcyjnych w obrębie jednego pomieszczenia. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy w salonie chcemy wygospodarować miejsce do pracy lub gdy zależy nam, by w sypialni znalazła się niewielka garderoba. Warto postawić wtedy na szklane ścianki działowe. Wykonane z przeziernych tafli nie będą ograniczać poczucia przestrzeni ani przepływu światła, ale pomogą wyodrębnić poszczególne strefy. Natomiast montaż z pomocą subtelnych okuć sprawi, że szkło pozostanie w pełni wyeksponowane, a cała przegroda będzie się prezentować bardzo delikatnie.

Stabilną instalację takich przeszkleń zapewnią m.in. okucia do struktur bezramowych, jak łączniki, klamry czy zawiasy, które instaluje się na dolnej oraz górnej krawędzi tafli. Ten rodzaj okuć to bardzo dobre rozwiązanie w mieszkaniach, ponieważ mają one dość niewielki rozmiar i bez problemu wpasowują się w otoczenie – podpowiada Joanna Kamuda z CDA Polska. – Dodatkowo, jeśli zależy nam na wyrazistym designie, możemy wybrać mocowania w głębokim, czarnym kolorze, takie jak te z naszej kolekcji Linea Nera. 

Jeszcze inną propozycją jest zastosowanie do montażu szklanej ściany czarnych szprosów, również z kolekcji Linea Nera. Czerń to świetne uzupełnienie praktycznie każdej aranżacji, a szczególnie tych w industrialnym czy minimalistycznym stylu. Kolor ten bardzo dobrze komponuje się także z innymi barwami oraz materiałami, takimi jak kamień, cegła czy drewno i pasuje do każdego rodzaju szkła. Między innymi z tego powodu ścianki zamocowane z pomocą czarnych okuć prezentują się tak efektownie.

Szkło w łazience

Szklane tafle znajdą zastosowanie także w niewielkiej łazience – z ich pomocą możemy wykonać kabinę prysznicową, której kształt oraz rozmiar dopasujemy do układu pomieszczenia. Dzięki minimalistycznym okuciom, takim jak klamry czy zawiasy z serii Etna lub Bologna od CDA Polska, zamocujemy zarówno wariant wnękowy, jak i kabinę narożną, a także parawan nawannowy. W sytuacji, gdy w łazience brakuje miejsca na swobodne otwarci drzwi kabiny, warto rozważyć wykonanie jej z pomocą systemu przesuwnego. Ponieważ ruchomy panel będzie poruszał się wzdłuż prowadnicy, nic nie stoi na przeszkodzie, by niedaleko kabiny ustawić szafkę na przybory łazienkowe. 

Jakie szkło do wnętrz?

Niezależnie od rodzaju konstrukcji szklanej, jaką chcemy zainstalować w swoim mieszkaniu, warto postawić przy tym na szkło hartowane. Jest ono bardziej odporne na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne czy zmiany temperatury. Co więcej, dostępne jest w wielu dekoracyjnych wariantach, w tym m.in. w kolorze lub z ozdobnym nadrukiem. Dzięki temu tafla hartowana stanie się jednocześnie integralnym elementem wnętrza, dopasowanym do jego charakteru. 

Redaktor:

Katarzyna Rutkowska
+48 533 012 058
Angielski
CDA Bufab Spółka z o.o.
53-608, Wrocław
ul. Robotnicza 60
tel.: 071 7978028
fax.: 071 7978027
Reklama
Aliplast scroller 17/7/24