Reklama
Wyświetlenia 1302
29 listopada 2018

CAL – historia miłości do drewna i spełnionych marzeń

Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL
fot. CAL | Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL

CAL to uporządkowana spółka, która zatrudnia ponad 100 osób i specjalizuje się w produkcji drzwi zewnętrznych. Posiada bogate portfolio wzorów drzwi, które produkuje od lat. Ciągle doskonali swój produkt i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Produkty od CAL można kupić nie tylko w całej Polsce, ale również za granicą: w Anglii, Niemczech, na Litwie czy w Skandynawii. Aby przedstawić Państwu bliżej tę firmę, zaprosiliśmy do rozmowy Panią Sylwię Ciszewską, Dyrektor Zarządzającą CAL.

W jakich okolicznościach powstał zakład stolarski CAL?

Pomysł na firmę, prawie 35 lat temu, powstał… z potrzeby niezależności. Założyciele skorzystali z pierwszej nadarzającej się w ówczesnym systemie okazji, aby zacząć samodzielnie odpowiadać na potrzeby rynku. Świadomie zdecydowali się na pracę z drewnem – materiałem naturalnym, który można zakląć w produkt perfekcyjnie użyteczny. A właściwie to w wiele produktów, tak bardzo w latach osiemdziesiątych oraz dziś potrzebnych na rynku.

Jak wyglądały początki?

Na początku było… pole. Na tym polu właściciele CAL, panowie inżynierowie, własnymi rękami, cegła po cegle, zbudowali zakład produkcyjny. Potem było i łatwo, i trudno. Łatwo, bo rynek był chłonny i zapotrzebowanie na wyroby z drewna ogromne; trudno – bo wszystko w PRL-owskim systemie było reglamentowane, poczynając od drewna, a na wkrętach kończąc. 

Jakie wasze cechy powodują, że z powodzeniem funkcjonujecie na rynku do dziś?

35 lat na rynku to poważne doświadczenie, zwłaszcza gdy firma nadal chce pozostać firmą rodzinną. Potrzebna jest elastyczność w reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe i konsekwencja w dążeniu do celu. Te cechy połączone z chęcią i umiejętnością stałego uczenia się i doskonalenia organizacji powodują, że CAL jest nadal liderem innowacji w drzwiach zewnętrznych wejściowych, a od ubiegłego roku ponownie staje się rozpoznawalny w obszarze drewnianych drzwi wewnętrznych. 

Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?

Drewniane drzwi zewnętrzne CAL nazywają na rynku Mercedesem wśród drzwi. Od kilku lat ich oferta jest uzupełniona o drzwi z okładziną aluminiową (aludrewniane) lub kamienną od strony zewnętrznej. Cechują je przede wszystkim przemyślane rozwiązania już na etapie przygotowania drewna. Klient, który buduje dom, często nie wie, z jakimi problemami może mieć do czynienia (przemarzająca posadzka w wiatrołapie, nieszczelności), bo w bloku ich nie miał. My to wiemy i rozwiązujemy już podczas produkcji drzwi. 

Każdy pomysł jest testowany przez nas i przez naszych dostawców, i dopiero gdy mamy pewność, że wytrzyma wiele lat – wprowadzany do produkcji. Nie interesują nas rozwiązania chwilowe, dlatego często dostajemy od naszych klientów prośby o drobne poprawki w drzwiach, które mają 10 czy 15 lat – po prostu nasi klienci nie chcą się z nimi rozstać! 

Mamy świadomość, że drzwi mają znaczenie, dlatego sami przygotowujemy nasze drzwi: od wyboru drewna i jego przerobu, poprzez szlifowanie i malowanie, aż do starannego zapakowania do transportu. W całym procesie produkcji technologia wspiera najlepsze praktyki rzemiosła –drzwi są wielokrotnie dotykane, głaskane, dopieszczane, bo w drzwiach ważne są szczegóły. Pamiętając o tym, dbamy o każdy detal wykończenia, najlepsze połączenia ramek, dopracowane krawędzie… W tej sposób tworzymy zdrowe i piękne drzwi na lata. 

Z jakich korzystacie dostawców?

CAL współpracuje wyłącznie z najlepszymi dostawcami, którzy gwarantują oczekiwaną jakość i terminowość dostaw. Jesteśmy dumni, że takie firmy jak Winkhaus czy ROTO właśnie z nami rozwijają swoje produkty, słuchając naszych uwag czy wręcz projektując według naszych pomysłów nowości, które potem stają się standardami na rynku. Szukamy pasjonatów i otwartych umysłów, dzięki czemu inspirujemy takie firmy jak iComfort do tworzenia nowatorskich rozwiązań na światowym poziomie. Tam, gdzie to możliwe, współpracujemy z lokalnymi firmami z Suwalszczyzny. W zakresie dostaw drewna korzystamy wyłącznie z lasów zarządzanych według zasad Dobrej Gospodarki Leśnej, z nadleśnictw z certyfikatem FSC.

Do kogo skierowana jest oferta?

Pomimo swojej wysokiej klasy drzwi CAL to drzwi… dla każdego. Są modele optymalne cenowo, są portale drzwiowe za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zawsze wedle zapotrzebowania klienta. Wszystkie mają wspólne cechy: są ciepłe, bezpieczne i piękne. Nasze drzwi w standardzie są lepiej wyposażone niż inne drzwi po dopłatach. Po prostu nie umiemy ich „odchudzić”, bo wierzymy, że każdy właściciel domu zasługuje na dobre, pierwsze drzwi. Wymiana po kilku latach jest kłopotliwa i… nieopłacalna. Jeśli ktoś buduje swój dom to nie stać go na słabe drzwi, bez klasy RC2, bez odpowiednich parametrów cieplnych. Drzwi CAL to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo domowników. I zawsze się zwraca. 

Jak oceniacie mijający rok?

Rok 2018 był lepszy niż poprzednie. CAL umocnił swoją pozycję w obszarze drzwi zewnętrznych, nie tylko ze względu na wyjątkowy dizajn drzwi drewnianych i aludrewnianych (drewnianych w okładzinie aluminiowej) zlicowanych z ościeżnicą, tj. z ukrytymi zawiasami. Mając na uwadze rosnącą popularność drzwi z naświetlami, nie chcieliśmy iść na kompromis piękna i przyjemności powrotów do domu z bezpieczeństwem domowników. Dlatego jako jedyni na rynku wprowadziliśmy do sprzedaży naświetla certyfikowane w antywłamaniowej klasie RC2 (dowiedz się więcej). 

Także wewnętrzne drzwi CAL cieszyły się znacząco większym zainteresowaniem klientów wymagających trwałych, a jednocześnie pięknych drzwi. Zanotowaliśmy ponad 60% wzrost sprzedaży w tym obszarze! To sukces całego zespołu profesjonalistów. Cieszymy się, że Polacy nie tylko doceniają wzornictwo i precyzję wykonania drzwi CAL, ale również mają świadomość, że w budowaniu zdrowego i przyjaznego mikroklimatu we wnętrzu domu materiał, z jakiego zrobione są drzwi, także ma znaczenie. Poza ponadczasową bielą dominują wzory nowoczesne, proste, w których naturalny rysunek drewna i jego usłojenie są podkreślone ekologicznymi olejowoskami.

Biorąc pod uwagę znaczną rotację pracowników, zwłaszcza w branży budowlanej oraz w obszarach o niskim bezrobociu, jak Suwalszczyzna, naszym sukcesem, jako pracodawcy, jest także utrzymanie kluczowej kadry, która jest dla nas jak rodzina. Dzięki ich doświadczeniu firma może rozwijać swoje kompetencje i nadal pełnić rolę lidera innowacji stolarki drzwiowej. 

Jakie macie plany na przyszłość?

Od setek lat drzwi drewniane były pierwszym i naturalnym wyborem. Wiemy, że w tym przypadku warto zaufać doświadczeniu dziesiątek pokoleń wspartemu zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Dlatego rok 2019 to dla CAL rok kolejnych wyzwań. Planujemy nowości wzornicze, ale też dalszy rozwój w zakresie nowych rozwiązań produktowych. W przyszłym roku jeszcze mocniej skupimy się na tym, aby informacje, jakie otrzymuje klient, potwierdzały wartość produktu, którego będzie codziennie używał. Będziemy w nowy sposób komunikować ponadczasowe wartości drzwi CAL, jakie dostarczamy naszym partnerom i Klientom. Niezmiennie, zgodnie z naszym sloganem, uważamy, że prawdziwe drzwi to drzwi drewniane. 

Będziemy także kontynuować politykę biznesu odpowiedzialnego społecznie. Rokrocznie organizujemy akcję odnawiania lasu – w skrócie nazywaną „drzewo za drzwi”, w której biorą udział nie tylko pracownicy firmy, ale również Zarząd ze Zbigniewem Cywińskim, założycielem i Prezesem CAL na czele, oraz nasi partnerzy z całej Polski. Sukces tegorocznego, zorganizowanego przez CAL koncertu charytatywnego na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu wskazuje, że warto rozważać także kolejne działania w tym obszarze.

ZAKŁAD STOLARKI BUDOWLANEJ "CAL" Z.CYWIŃSKI I WSPÓLNICY SPÓŁKA JAWNA
16-400, Suwałki
ul. Piaskowa 5
tel.: +48 87 563 11 55
fax.: 087 5651268
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Katarzyna Wytwer