Skuteczne technologie wymagają więcej czasu niż wmawia nam to marketing – wyjaśnia Roto, nawiązując do obecnego szumu medialnego wokół rozwiązań Smart Home. Dostawca materiałów budowlanych był już dotychczas aktywny w tej dziedzinie i jest świadomy tego, że Internet rzeczy może w zupełnie nowy sposób ukształtować relacje z klientami.
Wolimy jednak odpowiedzi dostosowane do potrzeb rynku, podkreśla Hartmut Schmidt – dyrektor ds. innowacji produktu w dywizji technologii okien i drzwi. – Jeśli przez rozwiązania „smart” należy rozumieć wykorzystanie smartfona jako uniwersalnego pilota zdalnego sterowania lub stosowanie centralnych wyświetlaczy z informacjami na temat otwartych i zamkniętych okien i drzwi, Roto ma w swojej ofercie produkty tego typu już od co najmniej dziesięciu lat. Nie spełniają one jednak oczekiwań stawianych wobec inteligentnych domów. Aby budynek zasłużył bowiem na miano „inteligentnego”, zastosowane w nim systemy muszą samodzielnie działać w sposób dostosowany do codziennego zachowania mieszkańców, być w stanie same się uczyć, a do tego przynosić prawdziwe korzyści, bo przecież „nie wszystko, co jest technicznie wykonalne, jest również użyteczne dla klienta”.
Podczas swojego przemówienia na 12. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto Schmidt podkreślał, że technika w mieszkaniu jest interesująca z perspektywy klienta przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa i należy przypisywać jej coraz większe znaczenie zwłaszcza w związku ze zmianami demograficznymi. Wprowadzane rozwiązania nie mogą jednak stawać się problemem. Ze względu na ich kompleksowość wymagają one wdrażania zorientowanego na rozwiązywanie konkretnych problemów, odbywającego się we współpracy między przedstawicielami różnych zawodów. Aby mógł powstać rynek o szerszym zasięgu, w pierwszym rzędzie potrzebne jest stworzenie koncepcji odpowiednich modeli biznesowych przez producentów, handlarzy, monterów oraz integratorów systemów, którzy konfigurują rozwiązania produktowe Smart Home dostosowane do potrzeb klienta w przedsiębiorstwie.
Hakerzy, gwarancja i spadek cen sprzętu komputerowego
Podczas wydarzenia zorganizowanego w listopadzie 2017 r. w Böblingen pod Stuttgartem Schmidt zwracał uwagę także na ciemne strony inteligentnego domu. Należą do nich m.in. ataki hakerów, brak odpowiedniego oprogramowania ze względu na planowane postarzanie produktów, a także prawdopodobieństwo występowania awarii systemu w przypadku artykułów gospodarstwa domowego. Duże wyzwanie stanowi także dyskutowana przez ekspertów, wciąż niewyjaśniona kwestia gwarancji producentów, którzy musieliby zapewnić aktualizacje oprogramowania przez cały okres eksploatacji elementu budowlanego. Ponadto już teraz można zaobserwować gwałtowny spadek cen sprzętu komputerowego. Być może trzeba liczyć się z tym, że w przyszłości świat biznesu zostanie zdominowany przez usługi.
Do kolejnych czynników, które należy wziąć pod uwagę w kontekście rozwiązań Smart Home, dyrektor ds. innowacji produktu zalicza niezwykle szybko zmieniający się rynek oraz brak spójnych standardów. Skutkiem będzie prawdopodobnie powstawanie otwartych standardów i platform. Właśnie dlatego zamiast czysto konkurencyjnego myślenia na pierwszy plan powinna wysunąć się współpraca między przedstawicielami różnych zawodów. Idąc o krok dalej, można wysunąć tezę, że okna i drzwi nie są siłą napędową rozwiązań Smart Home, w związku z czym powinny być kompatybilne z dowolnymi systemami.
Obecne i przyszłe korzyści oraz osiągnięcia
Mimo wszelkich przeszkód, które trzeba pokonać, „Roto w dalszym ciągu systematycznie rozbudowuje swoje portfolio komponentów zorientowanych na przyszłość oraz dostosowanych do rozwiązań Smart Home z myślą o stwarzaniu korzyści dla klienta”, zaznaczył Schmidt. Jako przykłady rozwiązań, które odniosły już sukces, wymienił elektroniczny zamek do drzwi z serii „Safe E Eneo” oraz ukryty elektroniczny napęd okienny „E-Tec Drive”. Partnerzy rynkowi mogą spodziewać się kolejnych produktów tego typu już w roku 2018.
Dotyczy to również segmentu napędów elektrycznych. „Dzięki nowej funkcji „TiltSafe” okucia „Roto NX” można zrealizować takie rozwiązania jak funkcja automatycznego wychładzania pomieszczenia nocą z zabezpieczeniem przed włamaniem”, dodał na koniec swojego wystąpienia Schmidt. Oprócz tworzenia innowacyjnych produktów dla przedsiębiorstwa ważne jest jednak także to, aby kontynuować i rozwijać cieszące się uznaniem wsparcie techniczne dla partnerów rynkowych w dziedzinie „Smart Home Ready”.
Jak usłyszeli uczestnicy 12. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto w listopadzie 2017 r., specjalista w dziedzinie technologii okien i drzwi rozbudowuje swoje portfolio komponentów zorientowanych na przyszłość oraz dostosowanych do rozwiązań Smart Home z myślą o stwarzaniu korzyści dla klienta. Przykładem jest uzyskanie klasy odporności na włamanie RC 2 w przypadku okien uchylnych dzięki funkcji „TiltSafe” nowego systemu okuć rozwierno-uchylnych „Roto NX”. Opcjonalne wyposażenie w ukryty elektroniczny system uchylająco-ryglujący „E-Tec Drive” pozwala na wygodne podłączenie do systemu inteligentnego domu.
Rozwiązania techniczne w mieszkaniu stają się standardem i mają coraz większe znaczenie ze względu na zmiany demograficzne. Zdaniem Roto okna i drzwi nie są jednak siłą napędową rozwiązań Smart Home, w związku z czym powinny być kompatybilne z dowolnymi systemami. Jeśli chodzi o elektroniczne zamki do drzwi, jednym z przykładów skutecznych rozwiązań wymienia m.in. serię „Safe E Eneo”.