Polska stała się jednym z największych producentów okien w Unii Europejskiej, a w 2015 r. osiągnęła wręcz pozycję lidera tej branży pod względem wielkości eksportu. Już kilka lat temu stolarka okienna i drzwiowa zostały uznane przez rząd za jedną z piętnastu polskich specjalności eksportowych. Do największych odbiorców okien produkowanych nad Wisłą należą Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Belgia i Włochy. Na intensywnym wzroście sprzedaży zagranicznej korzystają zarówno wielcy, jak i mniejsi producenci okien.
Maxbud, starając się wypełnić lukę pozostawioną na rynku przez duże fabryki, wprowadził w tym roku do swojej oferty okno typu angielskiego łączące w sobie cechy zarówno okna rozwiernego, jak i przesuwnego (gilotynowego). Jest to okno dwurzędowe, gdzie górne skrzydło wykonane jest w technologii storm-proof casement (odchylne na zewnątrz), a dolne skrzydło to sash spring balance (przesuwne w osi pionowej na mechanizmie sprężynowym).
Oba – charakterystyczne dla budownictwa brytyjskiego – systemy otwierania pozwalają swobodniej zagospodarować wnętrze pomieszczenia. Nie ma konieczności uprzątania parapetu przed otwarciem okna. Nie występuje również konflikt z zasłoną lub roletą, jak ma to miejsce w przypadku okien „euro” (otwieranych do środka pomieszczenia). Dzięki specjalnym okuciom nożycowym zastosowanym w górnej części okna istnieje możliwość umycia obu skrzydeł od strony mieszkania. Jest to istotna zaleta, bowiem przy typowym oknie sash nie jest możliwe czyszczenie zewnętrznej strony dolnego skrzydła bez wychodzenia z budynku.
Co ciekawe, pokazane na zdjęciach okno, zgodnie z życzeniem klienta, zostało wykonane w wersji pasywnej: skrzydła mają – rekordową jak na standardy angielskie – grubość aż 92 mm. Zastosowano w nim również bezpieczne szyby dwukomorowe o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (Ug=0,5). Zarówno skrzydło, jak i ościeżnica wyprodukowane są z wysokiej jakości drewna dębowego – poddanego procesowi olejowania. Ta technika malarska pozwala w większym stopniu niż lakierowanie wydobyć urodę (rysunek) drewna przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej matowej powierzchni drewna.