Reklama
9664_POiD_DM_patroni_1900x200px
Wyświetlenia 1657
28 czerwca 2016

Inteligentny budynek to nie Science Fiction

Paweł Zagumny poleca osłony Bubendorff
fot. Inteligentny Budynek | Paweł Zagumny poleca osłony Bubendorff

Spółka Inteligentny Budynek Polska od ponad 13 lat kompleksowo realizuje systemy inteligentnego domu w standardzie KNX. Jest jednym z liderów branży automatyki w Polsce, a od 2015 roku oficjalnym dystrybutorem rolet Bubendorff w Europie Wschodniej. Rozmawiamy z Katarzyną Oleksowicz, Dyrektor Marketingu w spółce Inteligentny Budynek Polska.

Proszę na początek wytłumaczyć, czym zajmuje się spółka Inteligentny Budynek Polska? Co to znaczy, że budynek jest inteligentny?

Jesteśmy jednym z krajowych liderów branży automatyki budynkowej, w której specjalizujemy się od 13 lat. Wykonaliśmy ponad 200 inteligentnych instalacji w całej Polsce. Współpracujemy z największymi producentami z branży automatyki budowlanej, a także czołowymi firmami branży audio-video, oświetlenia, rolet, klimatyzacji, ogrzewania, alarmowych i wielu, wielu innych, co pozwala nam oferować kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru firm z tychże sektorów.

Według naszej definicji Inteligentny budynek to takie miejsce, w którym wszystkie dotychczas niezależne instalacje, takie jak: oświetlenie, rolety, sprzęt audio-video, instalacja grzewcza, system alarmowy, monitoringu i wiele innych – zostają połączone w jeden system, który – według preferencji i potrzeb mieszkańców – zarządza wszystkimi instalacjami. 

Od 2015 roku roku firma Inteligentny Budynek jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce rolet francuskiej firmy Bubendorff, europejskiego lidera w produkcji rolet. Rolety zewnętrzne Bubendorff mogą stać się częścią dowolnego systemu inteligentnego domu; dzięki współpracy ze stacją pogodową i zegarem mogą automatycznie reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne czy też porę dnia. Dlatego też zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę również o te produkty. 

Co jest innowacyjnego w roletach Bubendorf?

Wszystkie trzy typy rolet, które omówimy poniżej, są obecnie praktycznie bezkonkurencyjne na polskim rynku. Nowoczesny design i unikatowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że rolety Bubendforff staną się prawdziwą ozdobą domu i zapewnią komfort życia jego mieszkańcom. Rolety ACTIV’HOME są jedynym rozwiązaniem na europejskim rynku, w którym udało się połączyć funkcje rolety z blokadą antywłamaniową i żaluzji fasadowej. Rolety ACTIV’HOME posiadają  ruchome lamele, których kąt nachylenia można dowolnie regulować. Pozwala to na dostosowanie stopnia nasłonecznienia wnętrza do osobistych upodobań, z jednoczesnym zachowaniem prywatności i widoku na zewnątrz. System sterowania roletami wspomaga regulację temperatury w pomieszczeniach i przekłada się na duże oszczędności energii zarówno latem, kiedy dzięki mniejszemu nasłonecznieniu wnętrza nie musimy włączać klimatyzacji, jak i zimą, kiedy rolety pełnią dodatkowo funkcję izolacyjną. Nie byliśmy zaskoczeni faktem, że rolety ACTIV’HOME otrzymały złoty medal na Targach Warsaw Build 2015.

Rolety ROLAX są przeznaczone do montażu na dużych przeszkleniach dachowych w ogrodach zimowych, oranżeriach czy przydomowych basenach. Rolety te mają doskonałe właściwości izolacyjne, chronią szklane dachy przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych, a także niwelują hałas spowodowany np. przez  silne opady. Innowacyjna, opatentowana konstrukcja umożliwia bezawaryjną pracę  rolety na dachach o kącie pochylenia od 0 do 82 stopni. 

Roleta ID2 SOLAR jest zasilana przez wydajny panel fotowoltaiczny, a jej działanie jest niezależne od warunków atmosferycznych; może ona działać zarówno w słoneczne dni, jak i przy całkowitym zachmurzeniu. Niezależność od energii elektrycznej umożliwia swobodne korzystanie z rolet także w sytuacjach awaryjnych, kiedy zabraknie prądu.

Co zyskuje użytkownik, decydując się na wyposażenie swoich okien w takie rolety?

W domach posiadających duże przeszklenia należy wziąć pod uwagę wiele związanych z nimi aspektów: potrzebę regulacji nasłonecznienia pomieszczeń, niwelowanie strat energii, ochronę prywatności, a także zapewnienie bezpieczeństwa. Spełnienie takich wymagań funkcjonalnych użytkowników jest absolutnym priorytetem dla projektantów Bubendorff. 

Rolety Bubendorff – za pomocą elektronicznego interfejsu – można połączyć z każdym systemem inteligentnego domu. Rolety mogą być zaprogramowane wg preferencji domowników, by otwierać się o wyznaczonym czasie, a po podpięciu pod stację pogodową czy czujnik nasłonecznienia – mogą zachowywać się odpowiednio do panujących warunków, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Automatyczne i inteligentne zachowanie rolet generuje wymierne korzyści, gdyż nie musimy już monitorować temperatury i nasłonecznienia. Inteligentne rolety pomogą nam, aby latem pomieszczenia się nie nagrzewały, a w chłodne i mroźne dni, aby ciepło nie ulatywało niepotrzebnie z domu. Podobnie z oświetleniem – rolety z ruchomymi lamelami mogą być uchylone i wpuszczać odpowiednią ilość światła do wnętrza, by nie trzeba było włączać dodatkowego oświetlenia przy opuszczonych roletach. Inteligentne rolety są sterowane zarówno z domu, poprzez piloty, przyciski czy aplikacje na telefon, tablet i komputer, ale mogą być również obsługiwane zdalnie, kiedy jesteśmy bardzo daleko od domu – wystarczy połączenie z Internetem, abyśmy mogli w razie potrzeby zamknąć, uchylić bądź otworzyć rolety.

Jak widać, wygoda idzie w parze z oszczędnościami, a wraz z nimi bezpieczeństwo. Wszystkie rolety Bubendorff posiadają blokadę antywłamaniową i mogą być zintegrowane z systemem alarmowym, by chronić dom i jego mieszkańców. Nowoczesny design, wysokiej jakości materiały konstrukcyjne i precyzja wykonania to zdecydowana przewaga konkurencyjna Bubendorff, na którą również powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru zewnętrznych osłon okiennych. Reasumując: rolety Bubendorff to wyjątkowe rozwiązania generujące oszczędności w ogrzewaniu i schładzaniu domu, poprawiające jednocześnie bezpieczeństwo i komfort jego mieszkańców. 50 lat doświadczenia Bubendorff gwarantuje najwyższą jakość potwierdzoną aż 7 letnią gwarancją na wszystkie części.

Czy ich montaż jest skomplikowany? Można go wykonać na już zamontowanych oknach?

Systemy osłon przeciwsłonecznych stają się często integralnym elementem elewacji budynków. Rolety zewnętrzne pełnią dziś bowiem nie tylko funkcje użytkowe, ale również estetyczne, wpływając na wygląd budynku. Dlatego ich montaż jest często uwzględniany już na etapie projektowania, tak aby harmonijnie współgrały z architekturą budynku. Skrzynki rolet pionowych mogą być zasłonięte elewacją lub pozostać widoczne, gdy roleta montowana jest we wnęce okiennej. W obu przypadkach montaż rolet jest łatwy i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, a sprowadza się jedynie do podłączenia rolety do prądu i zamontowania prowadnic.

Rolety z panelem fotowoltaicznym ID2 SOLAR to idealne rozwiązanie przeznaczone do instalacji w wykończonych budynkach, w których nie doprowadzono przewodów elektrycznych do wnęk okiennych. Dzięki panelowi solarnemu roleta funkcjonuje bez zasilania elektrycznego, tak więc ich montaż jest praktycznie bezinwazyjny. 

Wielu potencjalnych klientów zapewne obawia się faktu, że zainwestowanie pieniędzy w inteligentne rozwiązania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i się nie zwróci. Jaki jest wasz pomysł na pokazanie, że to opłacalna inwestycja?

Dla zdecydowanej większości naszych klientów podstawowym kryterium podczas podejmowania decyzji o instalacji inteligentnych rozwiązań w ich domach jest bezpieczeństwo i komfort. Obie te wartości trudno wycenić, dlatego wybór rozwiązań zwiększających nasze poczucie bezpieczeństwa i rozszerzające strefę komfortu zdecydowanie wykracza poza matematyczne obliczanie okresu zwrotu z inwestycji. Można natomiast przeanalizować wymierne korzyści finansowe, jakie daje automatyka domowa zarządzająca systemami oświetlenia, ogrzewania, schładzania itp. Dbanie o jak najniższe koszty utrzymania budynku bez naszego czynnego zaangażowania to  kolejne, istotne kryterium wyboru systemu inteligentnego domu. 

Mimo że niełatwo to policzyć i oszacować, to – ogólnie rzecz ujmując – zwrot z takiej inwestycji wyliczany jest na podstawie różnicy w zużyciu mediów przy zastosowaniu zintegrowanego systemu inteligentnego domu w stosunku do rozwiązania bez takiego systemu. Okres zwrotu nakładów zależy również od przyjętej metodologii obliczeń oraz tego, jak został zaprojektowany system inteligentnego budynku. Koszty samych systemów różnią się w zależności od ich funkcjonalności i przyjętych technicznych standardów realizacji. W jednych systemach możliwe będzie tylko proste sterowanie i powiadamianie, w innych – dzięki zainstalowanym urządzeniom – można liczyć na realne zyski i w efekcie zwrot nakładów w ciągu mniej więcej 10-15 lat. 

Jeżeli ceny głównych nośników energii będą rosły, to okres ten może być jeszcze krótszy. Nowoczesne rozwiązania stają się jednak coraz bardziej dostępne cenowo. Nie trzeba od razu decydować się na instalację wszystkich elementów systemu. Poszczególne elementy można montować stopniowo, i dzięki temu koszt rozłoży się w czasie. Przede wszystkim inwestor musi wiedzieć, czego oczekuje, a gdy będzie już znał swoje potrzeby, to powinien zwrócić się do doświadczonej firmy z tej branży, posiadającej szerokie referencje, z prośbą o doradztwo, wycenę i wstępny projekt. 

Gdzie można zobaczyć wasze produkty? Prowadzicie sprzedaż bezpośrednią czy pośrednią?

Wszystkich zainteresowanych inteligentnymi rozwiązaniami dostępnymi obecnie na polskim rynku zapraszamy do naszego Domu Pokazowego, który znajduje się przy ul. Wiślanego Nurtu 3 w Warszawie. Po wcześniejszym umówieniu zaprezentujemy Państwu najnowocześniejsze rozwiązania, porozmawiamy o Państwa oczekiwaniach i możliwościach ich realizacji. W Domu Pokazowym zainstalowane są oczywiście wszystkie typy rolet Bubendorff. Obejrzenie „na żywo” zainstalowanych  rolet z pewnością pozwoli na lepsze poznanie ich walorów użytkowych i przetestowanie funkcjonalności. Rolety Bubendorff dostępne są w całej Polsce w salonach sprzedaży oferujących osłony okienne. U naszych autoryzowanych dystrybutorów można bliżej przyjrzeć się ekspozycjom Bubendorff, otrzymać szczegółowe informacje i porozmawiać o możliwościach montażu rolet w Państwa domach.

Inteligentne Rolety Solarne Bubendorff
04-987, Warszawa
ul. Wiślanego Nurtu 3
tel.: 22 872 11 81
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Paweł Sommer
+48 509 230 592
Polski