Reklama
Wyświetlenia 2362
27 kwietnia 2015

Mit okna referencyjnego

Marcin Frenkel
fot. P.H.U.P. MAXBUD | Marcin Frenkel

Porównując cechy okna, takie jak ciepłochronność lub cena, często mamy do czynienia z danymi dotyczącymi tzw. okna referencyjnego, czyli wyrobu o konkretnym wymiarze i konstrukcji, który był przedmiotem badań. Koncept ten często ułatwia i porządkuje nam ogląd sytuacji, ale czasem też może prowadzić do mylnych wniosków. Swoimi przemyśleniami na temat okna referencyjnego dzieli się z nami Marcin Frenkel z MAXBUD-u.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, okna montowane w nowo wznoszonych budynkach powinny charakteryzować się współczynnikiem ciepłochronności dla całego okna nieprzekraczającym Uw=1,3 W/m²K.

Planując zakup okien, a w ślad za tym – porównując oferty różnych producentów, warto zwrócić uwagę, czy w kosztorysie podawany jest współczynnik Uw dla każdego okna z osobna, czy tylko dla okna referencyjnego. Jeśli dysponujemy tylko danymi dla okna przykładowego, to warto zwrócić uwagę, aby jego rozmiar był reprezentatywny dla większości okien w naszym budynku. Nieprecyzyjny zapis może nas zmylić, a w efekcie nabędziemy stolarkę otworową o całkiem innym współczynniku ciepłochronności niż ten oczekiwany.

Szyba zespolona (z gazem argon lub krypton w przestrzeni międzyszybowej) ma bowiem zawsze lepszy współczynnik ciepłochronności niż rama okienna. Im większy więc udział szyby w powierzchni okna, tym jest lepszy współczynnik Uw dla całości. Jeśli więc, jako okno referencyjne podstawimy okno z odpowiednio dużą szybą, to osiągniemy oczekiwany współczynnik Uw=1,3 już przy oknie z szybą jednokomorową. Nie oznacza to jednak, że wszystkie okna w naszym budynku spełnią ten warunek. Różnice pomiędzy wartością współczynnika ciepłochronności mogą sięgać nawet 20-30% w zależności od wielkości okna. Z naszych obserwacji wynika, że większość popularnych rozmiarów stolarki okiennej z szybą jednokomorową nie osiąga współczynnika Uw na poziomie 1,3. Jeżeli więc tylko nasz budżet na to pozwala, warto decydować się na okna z szybami dwukomorowymi (w Maxbudzie są to linie Energo 78 i Passiv 92), bowiem tu praktycznie wszystkie dostępne rozmiary osiągaja wymaganą przez ustawodawcę ciepłochronność. 

Posługiwanie się oknem referencyjnym może prowadzić do mylnych wniosków również w kontekście cenowym. Często zdarza się, że klienci chcąc mieć błyskawiczną wycenę pytają w kilku firmach o koszt tylko 1 wybranego okna, nie przesyłając całego zestawienia stolarki okiennej będącego przedmiotem zakupu. Tymczasem praktyka podpowiada, że o ile średni poziom cen pomiędzy wieloma producentami jest zbliżony (porównując koszt okien dla całego budynku), tak bywają znaczne różnice na poszczególnych typach okien. Bywa, że w jednej firmie tańsze są okna jednoskrzydłowe, a w drugiej dwuskrzydłowe. Warto więc zawsze pytać o komplet okien, który będziemy potrzebować. Tym bardziej, że przy kalkulacji kompleksowej zawsze łatwiej jest uzyskać rabat niż przy wycenie jednego nieszczęsnego okna referencyjnego. 

P.H.U.P. MAXBUD Sp. z o.o.
95-030, Starowa Góra k. Łodzi
ul. Okienna 8
tel.: 042 2141265
fax.: 042 2141265
Tomasz Pępek
+48 507 029 852
Polski, Angielski
Marcin Karczmarczyk