Reklama
Wyświetlenia 1142
18 lipca 2011

Maszyny MURAT na usługach POLBUD S.A.

140711 0
fot. Murat Poland |

W marcu 2011 roku zakończył się proces konfiguracji i uruchamiania maszyn MURAT® w firmie POLBUD S.A. – Cały proces technologiczny podlaskiego producenta stolarki oparty został wyłącznie na naszych maszynach. Naszym głównym zamierzeniem było stworzenie procesu, dzięki któremu zwiększy się oszczędność czasu, ograniczy liczba stanowisk pracy, a wydajność produkcji osiągnie odpowiedni poziom wyjaśnia Pan Maciej Jodkowski, przedstawiciel firmy.

Już na samym początku analizy i projektowania procesu technologicznego założono pełną optymalizację procesu, integrowanie kilku czynności produkcyjnych na jednym stanowisku oraz maksymalnie „bezpapierową” produkcję.

Dzięki profesjonalnej współpracy z firmą ROTO (dostawcą okuć) udało się w krótkim czasie zintegrować komputer automatycznej piły dwugłowicowej TT-405 z programem do konstrukcji okien. Wynikiem integracji jest całkowicie automatyczna praca piły (samoczynne rozjazdy na żądaną odległość, automatyczne ustawianie kątów każdej z głowic oraz wydruk etykiety optymalizacyjnej z kodem kreskowym).  To właśnie zoptymalizowany proces cięcia jest jednym z ważniejszych czynników przyspieszających produkcję i co najważniejsze ogranicza jej koszty.

Wygenerowana etykieta produkcyjna jest elementem niezbędnym do dalszego procesu produkcyjnego. Zawarty w niej kod kreskowy jest wykorzystywany do uruchomiania procesów automatycznej linii zgrzewająco-czyszczącej. Po zeskanowaniu kodu kreskowego dla całej linii przekazana zostaje pełna informacja o parametrach zgrzewania, chłodzenia, zaczyszczania etc.

W procesie okuwania zintegrowano dodatkowo procesy automatycznego rozjazdu i docinania zasuwnic okiennych na wymiar, wiercenia otworów pod klamkę okienną i frezowania pod kasetę zasuwnicy oraz tradycyjnie nawiercania otworów pod zawiasy w skrzydłach – bez potrzeby stosowania szablonów. Optymalnie wyposażone stanowisko (w segregator okuć oraz inne niezbędne narzędzia) niesie ze sobą korzyści w postaci szybkiej i wygodnej pracy.

Zastosowany w procesie automatyczny wkrętak do wzmocnień stalowych z automatycznym posuwem pozwala na wykonywanie dodatkowych czynności podczas procesu wkręcania. Ułożony na blacie profil zostaje automatycznie przesuwany a wkręty wkręcane są automatycznie w zadeklarowanych odległościach. Pracownik w tym czasie może wykonywać inne czynności.

Zastosowano oczywiście więcej urządzeń procesu: automatyczna listwiarka z przymiarem elektronicznym (przygotowana do procesu optymalizacji), frezarki, frezarko-kopiarki piły.

Oczywiście, dopiero zastosowanie wszystkich urządzeń w procesie, ich konfiguracja, ustawienie i wcześniejsza analiza doprowadzają do uzyskania zamierzonych rezultatów. Myślę, że poprzez ciężką pracę automatyków uzyskany został zamierzony efekt uwieńczony satysfakcją i uśmiechem Zarządu i Pracowników POLBUD S.A.pointuje Pan Maciej.

ZAKŁAD PRODUKCYJNY POLBUD STOLARKA
17-100, Bielsk Podlaski
ul. Żwirki i Wigury 61
tel.: +48 85 730 59 01
fax.: +48 85 730 59 05