Reklama
Wyświetlenia 5405
20 marca 2008

Fusing - szklane arcydzieła

080318 3
fot. Oknonet.pl |

Fusing, nazywany też szkłem artystycznym, witrażem amerykańskim, gorącym szkłem i szkłem stapianym, jest nowoczesną sztuką formowania szkła pod wpływem temperatury w specjalnych piecach sterowanych komputerowo. Polega na stapianiu ze sobą szklanych tafli. Elementy wycięte z płaskiego szkła są na siebie nakładane i pod wpływem wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 850°C, stapiają się ze sobą, tworząc niezwykle kolorowe, dekoracyjne przedmioty. Ten bardzo dokładny proces daje wiele możliwości stapiania, formowania, gięcia oraz dekorowania szkła. W witrażu amerykańskim wykorzystuje się wiele rodzajów szkła, zarówno bezbarwnego, jak i kolorowego, do których dodaje się rozmaite dodatki – szkliwa, minerały, farby do szkła oraz metalowe opiłki. Tak przygotowane elementy mogą być wykorzystywane jako gotowy produkt, bądź łączone z innymi materiałami – innym szkłem, drewnem, metalem, a nawet kamieniem.

Jak to się robi?Różne rodzaje szkieł (najczęściej ze zbliżonym współczynnikiem rozszerzalności COE) są łączone trwale, ale nie miesza się ich tak, jak w procesie produkcyjnym. Przy produkcji zwykłego szkła temperatury sięgają 1200-1400°C, natomiast podczas pracy ze szkłem stapianym osiąga się temperaturę nie większą niż 950°C. Wcześniej technika ta nie była możliwa z powodu... braku odpowiedniego sprzętu. Dopiero wprowadzenie na rynek specjalnych pieców sterowanych mikroprocesorem spowodowało „eksplozję” artystów zajmujących się fusingiem. Te specjalne piece pozwalają na niezwykle dokładną regulację temperatury szkła, która jest podstawowym czynnikiem niezbędnym dla powodzenia termoformowania. Istotne dla witrażu amerykańskiego było również pojawienie się na rynku taflowego szkła o wyrównanym współczynniku rozszerzalności, które po stopieniu razem, łączy się w trwałe elementy.

Przepis na udany fusing:

  • wykonaj formę negatywową z dających się formować materiałów żaroodpornych;
  • formę umieść na dnie pieca;
  • na formie ułóż tafle szkła, które ma być stopione;
  • rozgrzej piec do 800°C, aby szkło zmiękło i wpłynęło w zagłębienia formy;
  • nie zapomnij o odprężaniu, czyli schłodzeniu szkła, aby nie miało wewnętrznych naprężeń, mogących doprowadzić do samoistnego pęknięcia.

Jako że tafle wykonywane tą techniką, mogą być dodatkowo barwione czy gięte, nierzadko uformowany już element poddawany jest dodatkowej obróbce i ponownie wraca do pieca.

UWAGA:Metoda pracy nie wydaje się skomplikowana, ale wymaga niezwykłej wiedzy i doświadczenia.

KosztCzy przedmioty z wytapianego szkła są drogie? Drogie to pojęcie względne, bowiem każdy artysta musi zarobić, nie jest przecież instytucją charytatywną. Dla przykładu: najtańsze drzwi wykonane w technice fusingu można już kupić za ok 3,5 tys, później cena idzie tylko w górę. Naprawdę wyjątkowe drzwi kosztują 20-30 tys. Jedno jest pewne - kupno takich drzwi to inwestycja na lata, która cieszy oczy i pozwala nadać naszemu mieszkaniu niepowtarzalny klimat.

Marta Głowacka

Źródło:Zdj.1: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.glass-art-peters.com/Zdj.2: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.extrahome.pl/galerie/Zdj.3: http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.extrahome.pl/galerie/

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592