Reklama
Wyświetlenia 3774
4 lipca 2007

Dni otwarte w fabryce ELUMATEC

070625 42
fot. ELUMATEC |

Jako jedyni dziennikarze branżowi mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie firmy ELUMATEC w Niemczech podczas dni otwartych fabryki.

 

 

 

 

 

Uroczysta kolacja

Dni otwarte odbyły się od 18 do 20.06.07, w tym czasie fabrykę odwiedziło ok. 70 osób. Firma ELUAMTEC zapewniła przelot do Stuttgartu, bazę noclegową oraz atrakcje kulinarne. Na lotnisku w Stuttgarcie zaproszonych gości powitał Waldemar Kozak, szef oddziału ELUAMTEC Polska. Z lotniska udaliśmy się autokarem do miejscowości Pforzheim na uroczystą kolację do restauracji Seehouse. Na miejscu zostaliśmy ciepło i serdecznie powitani przez szefa exportu Gerharda Engela.

 

 

elumatec GmbH & Co. KG, Pinacher Straße 61, D 75417 Mühlacker

 

 

Ta rodzinna firma z tradycjami, rozpoczęła swoja działalność w 1928 roku. Początkowo pod inna nazwą, ELUMATEC produkował narzędzia elektryczne. W latach sześćdziesiątych zaczęła się produkcji maszyn. W tej chwili firma ma 40 przedstawicielstw na całym świecie, zatrudnia ok. 700 osób i ma 20% udziału na rynku światowym w sprzedaży maszyn. Firma nadal oczywiście się rozwija, niedawno oddano do użytku nowe hale produkcyjne a już przewidziane są następne inwestycje. ELUMATEC jest w tej chwili jednym z liderów na świecie produkujących maszyny dla producentów stolarki budowlanej, przemysłu motoryzacyjnego, kolejowego, lotniczego oraz dla wszystkich producentów, którzy zajmują się wszelkiego rodzaju obróbką aluminium, stali i PVC.

 

 

 

 

Zwiedzanie fabryki rozpoczęto od Centrum Maszynowego, w którym mieści się ekspozycja maszyny do produkcji stolarki PVC oraz aluminium. Można było się przyjrzeć maszynom w akcji, dotknąć i zadać wiele pytań oraz porozmawiać z przedstawicielami firm KLAES oraz ORGADATA. Firmy te zajmują się tworzeniem oprogramowania do projektowania stolarki, które współpracują z maszynami ELUMATEC.

 

 

Ręcznie nawijane silniki

Fabryka ELUAMTEC robi wrażenie. To nowoczesna technologia przeplatająca się z tradycjami. Wszystkie maszyny służące do produkcji podzespołów są na najwyższym poziomie światowym. Całość oczywiście jest podpiętą w sieć komputerową, począwszy od informacji na temat stopnia zużycia się wierteł, a skończywszy na stanie magazynowym części. ELUMATEC to również pielęgnowanie tradycji, silniki elektryczne do maszyn wciąż są nawijanie ręcznie, dzięki temu zachowują najwyższą jakość i trwałość. Przy okazji Pan Waldemar Kozak zdementował pogłoski na temat rzekomej produkcji maszyn przez ELUMATEC w Chinach.

 

 

Wszystkie maszyny w fazie końcowej są składane na miejscu oraz sprawdzane. Klient w tej ostatniej fazie produkcji ma możliwość sprawdzenia maszyny osobiście i ewentualnie ustalenia ostatecznych korekt względem swoich potrzeb. Następnie maszyny są rozkładane na pojedyncze podzespoły – co w przypadku ogromnych centr obróbczych typu CNC, jest dosyć pracochłonne – i trafiają do magazynu, a stamtąd wyjeżdżają do swojego miejsca przeznaczenia.

 

 

Pomimo szybkiego tempa związanego z dojazdem i pobytem w firmie ELUMATEC, jesteśmy pod wrażaniem tego, co zobaczyliśmy na miejscu. Kogo nie było, niech żałuje. Chcielibyśmy podziękować Panu Waldemarowi Kozakowi za zaproszenie do fabryki i możliwość przyjrzenia się z bliska produkcji. Specjalne podziękowania również dla firmy LANDECK (producent okien PVC) z Olszan koło Świebodzic za „cztery kółka” i miłe towarzystwo w trakcie podróży.

oknonet.pl A.M.

 

 

 

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592