Reklama
Wyświetlenia 2215
11 maja 2006

Optymizm w Zambrowie

060511 01
fot. Oknorex |

 

26 kwietnia 2006 r. otwarcie Zambrowskiego Parku Przemysłowego okazało się wielkim świętem dla całego Zambrowa. Do radości mieszkańców spowodowanej możliwością znalezienia nowej pracy przyczyniła się m.in. firma OKNOREX. Mieliśmy przyjemność być gośćmi na tym wielkim wydarzeniu. Nie było to zwykłe otwarcie fabryki, ale również wydarzenie kulturalne dla całego regionu. Tak samo jak organizatorzy nie chcieliśmy się koncentrować na samym otwarciu kilku zakładów przemysłowych, ale korzystając z okazji chcieliśmy przedstawić w jaki sposób można pogodzić biznes z interesami regionalnymi.

Na miejscu pojawiliśmy się o godzinie 11:00 i zostaliśmy ciepło przyjęci przez właścicieli firmy OKNOREX Pana Roberta Ambroziaka i Państwa Elwirę i Zbigniewa Faszczów. Właśnie Oni wnieśli największy wkład w powstanie Zambrowskiego Parku Przemysłowego oraz przyjęli na siebie obowiązki gospodarzy imprezy. W rozmowie z właścicielami mogliśmy poznać całą historię tego przedsięwzięcia.

Okna zamiast włóczkiCała inwestycja została zrealizowana na terenie dawnych zakładów włókienniczych Zamtex, które w wyniku przemian ustrojowych zostały zlikwidowane. Wielkie hale, które pozostały po tych zakładach popadały przez lata w coraz to większą ruinę. W ostatnich latach w związku z wejściem Polski do struktur unijnych, burmistrz miasta postanowił szukać środków do uratowania pozostałości po wielkim zakładzie, by mogły tam powstać nowe miejsca pracy. I tak do negocjacji przystąpiła firma OKNOREX wraz z dwoma innymi: KEYLITE ROOF WINDOWS oraz TEFIM SP. Z O.O.

OKNOREX istnieje od maja 2004 roku na skutek połączenia dwóch firm, a mianowicie firmy Plastomar należącej do Elwiry i Zbigniewa Faszczy oraz firmy Kamexpol, której właścicielem jest Robert Ambroziak. Firmy te od wielu lat związane były z produkcja parapetów okiennych. To co dawało możliwość podjęcia się takiego przedsięwzięcia to rozwinięta sieć punktów sprzedaży. Początkowo produkcja odbywała się w hali o powierzchni 800 m2, również na terenie Zambrowa. Z czasem jednak dynamiczny rozwój firmy spowodował konieczność przeniesienia produkcji do większego lokalu. W wyniku rozmów z burmistrzem Zambrowa oraz firmami wymienionymi powyżej, OKNOREX wydzierżawił 5600 m2 powierzchni hal produkcyjnych.

Głównie dzięki temu stało się również możliwe rozpoczęcie produkcji konstrukcji aluminiowych w oparciu o system PONZIO. Kierownikiem zakładu produkcji stolarki aluminiowej jest Robert Dziemiński, który podczas oprowadzania nas po zakładzie zdradził nam kilka ciekawych szczegółów na temat produkcji. Cała produkcja aluminium odbywa się na powierzchni 1000 m2, a całość materiału jest składowana pod ręką. To między innymi sprawia, że produkcja przebiega sprawnie i można się w pełni poświęcić bardzo dokładnej obróbce profili. Dodatkowym wsparciem są nowoczesne technologie całkowicie zintegrowane w systemie zarządzania produkcją firmy TECHMA. Do parku maszynowego należy między innymi nowa suportowa piła jednogłowicowa, która pozwala na obróbkę każdego profilu aluminiowego.

Nowocześnie i na przyszłośćJednak OKNOREX to przede wszystkim okna PVC. Hala przeznaczona do produkcji okien PVC jest ponad czterokrotnie większa od hali "aluminiowej". Obecnie praca odbywa się na jedną zmianę, a dziennie produkuje się ponad 100 jednostek okien. Widząc jednak halę, od razu wiadomo, że aspiracje firmy są znacznie większe. Pod kierownictwem Jarosława Michalskiego, mają być wprowadzane nowe rozwiązania tj. nowe maszyny i nowoczesne linie produkcyjne. Obecnie na park maszynowy składają się między innymi: dwugłowicowa piła marki ROTOX, dwugłowicowa zgrzewarka oraz urządzenie do obróbki zgrzewów. Żeby wejść z nowym produktem na rynek, okna PVC od "króla okien" (REX po łacinie oznacza król) są produkowane na rzadko spotykanym angielskim profilu SPECTUS. Obecnie produkowane okna oparte są na profilu Spectus w systemie czterokomorowym TK60 oraz Elite70 - pięciokomorowym profilu o ciekawym kształcie. Ciekawostką jest to, że do obróbki tego profilu specjalnie dostosowano maszyny. Całość dopełniają okucia SEGIENIA oraz szyby o przenikalności ciepła U=1.0 spod znaku PILKINGTON.

UroczystośćPo wprowadzeniu nas do serca firmy OKNOREX, rozpoczęła się część oficjalna całej uroczystości. O godzinie 12:00 rozpoczęła się seria wykładów nie tylko na temat powstania Zambrowskiego Parku Przemysłowego, oprócz tego można było się dowiedzieć wiele o ciekawej historii ziemi zambrowskiej. Zaprezentowane podczas jednego z wykładów zdjęcia wnętrza hali sprzed kilku lat przedstawiły obraz "nędzy i rozpaczy". Tym bardziej imponował rozmach przedsięwzięcia jakim było wyremontowanie hal.

Po wykładach nastąpił cykl przemówień m.in. burmistrza Zambrowa, który przy odbudowie hal wykazał się niezwykłym heroizmem oraz wojewody Podlaskiego. Imprezę uświetnił również swoją obecnością Collin Jackson szef firmy SPECTUS, podkreślając jednocześnie rangę interesów jakie łączą angielską firmę z polskim producentem okien. Swoje przemówienia wygłosili również właściciel firmy TEFIM oraz szef KEYLITE ROOF WINDOWS. Ta ostatnia również zajmuje się produkcją okien. Cykl wykładów i przemówień zakończył się uroczystym przecięciem wstęgi oraz poświęceniem zakładu.

Po napełnieniu głów informacjami wszyscy goście mogli zaspokoić swoją ciekawość, ponieważ organizatorzy postanowili oprowadzić wszystkich po całym Parku. W tym momencie wypadałoby wspomnieć o firmie z Irlandii, która produkuje okna dachowe z drewna. Wielkość hal produkcyjnych zajmowanych przez KEYLITE ROOF WINDOWS również wyglądała imponująco. Obecnie całość produkcji trafia do ojczyzny firmy.

Po zaspokojeniu głodu umysłu i oczu gospodarze postanowili uraczyć swoich gości pożywnym posiłkiem. Bankiet był bardzo wystawny i przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Spożywanie zaś umilał występ zambrowskiego zespołu muzycznego "Camerata". Niestety z racji obowiązków czekających na nas w redakcji, musieliśmy opuścić przyjęcie zorganizowane przez firmę OKNOREX. Za pocieszenie posłużył nam fakt, że Robert Ambroziak wraz ze Zbigniewem Faszczą zapowiedzieli zorganizowanie podobnej imprezy w przyszłości.

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592