Reklama
Wyświetlenia 1273
23 marca 2006

INTERBUD Łódź 13-ta szczęśliwa edycja

060323 01
fot. Interbud |

 

interbud

XIII Targi Budownictwa INTERBUD (23-26 lutego 2006) na terenie czterech pawilonów wystawienniczych zgromadziły wystawców z Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Szwecji. Odwiedziło ich 21 tysięcy gości oraz blisko stu akredytowanych dziennikarzy z pism branżowych z całego kraju. Targi zaskoczyły nas mnogością ciekawych rozwiązań, które były zaprezentowane przez firmy niekoniecznie wielkie. Wydawało się, że nowości było nie mniej niż na tegorocznej Budmie. Zwracały uwagę bardzo pozytywne noty wystawców dla INTERBUDU. Ogólnie wyczuwało się duży optymizm oraz zadowolenie z niższych niż na Budmie kosztów. Oczywiście targi w Łodzi są przede wszystkim adresowane do klienta indywidualnego, ale można również na tych targach budować sieć dealerską.

Na Targach odbyło się sporo imprez towarzyszących. Dla naszej branży ciekawsze byłospotkanie producentów okien i drzwi regionu łódzkiego w ramach inicjatywy Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

Pierwszego dna targów odbyło się warsztatowe spotkanie przedstawicieli ponad 50 firm z całego kraju. Jak powiedział Jacek Zboś, przedstawiciel związku, celem spotkania było przybliżenie praktykom aktów prawnych dotyczących produkcji i montażu okien i drzwi, ich analiza i interpretacja.

 

Po zatym odbył się SALON DEKARSKIw ramach którego już pierwszego dnia rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Dekarzy. VIII Ogólnopolska konferencja Towarzystw Budownictwa Społecznego, Forum budownictwa wiejskiego, Dzień fiński, Galeria architektów i wystawa projektów domów pasywnych.

Do Komisji Konkursowej o Złote Medale wpłynęło 16 wniosków. Po zapoznaniu się ze złożonymi materiałami i dokumentami, wizytacji stoisk oraz przeprowadzeniu rozmów z przedstawicielami firm przyznano złote medale firmom z po za branży stolarki (spis na końcu artykułu).

Natomiast  wyróżnienie przyznano dla firmy PINUS ze Skarbimierza za wprowadzenie na polski rynek okna typu angielskiego. Otrzymało ono też dyplom i tytuł "Nowy Wyrób - New Product" przyznany przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa. Przez cztery dni targów od rana do wieczora goście targowi interesowali się niezwykle żywo wystawianym oknem, zadając obsłudze stoiska wiele pytań dotyczących sposobu funkcjonowania, możliwych gabarytów, szczelności, ceny, terminów wykonania, a także własnoręcznie "testując" otwieranie i zamykanie. Prezentowany model nie był targowym gadżetem, a jednym z wielu produkowanych przez "PINUS" na rynek brytyjski. Zapytaliśmy Marka Sańde o to jak to się stało, że polska firma z województwa opolskiego produkuje na rynek Zjednoczonego Królestwa coś tak niezwykle angielskiego, co - mogłoby się wydawać - nie ma prawa powstać poza Wyspami Brytyjskimi? Kilka lat temu z takim pomysłem i zapytaniem zwrócili się do właścicieli "PINUS", Jerzego i Mariusza Smolarczyków przedstawiciele dużej firmy budowlano - projektowej z Oxford pod Londynem. Powstało najpierw kilka prototypów, potem udoskonaleń aż wreszcie ruszyły zamówienia. Aby jednak sprzedawać okna na rynek brytyjski, okna musiały uzyskać aprobatę stosownych władz budowlanych. Raport przedstawiony przez Johna A. Hedgecocka, dyrektora technicznego Brytyjskiej Federacji Obróbki Drewna w Londynie, nie tylko pozytywnie opiniuje wykonane w PINUS okna, ale zwraca też uwagę na nowatorskie rozwiązania, jakie polska firma zastosowała w angielskim oknie, a dotychczas niespotykane na brytyjskim rynku!

Kolejną zauważoną firmą z branży stolarki był ARIES z Łodzi który otrzymał Nagrodę Wojewody Łódzkiego za "mistrzowskie wykonanie stolarki budowlanej dla obiektów zabytkowych" - Jesteśmy stałym bywalcem INTERBUDU, to już nasze 7-me z rzędu targi. Dzisiaj wieczorem w Pałacu Poznańskiego odbieramy nagrodę Wojewody Łódzkiego za całokształt naszej działalności i za produkty dedykowane do rewitalizacji obiektów zabytkowych. Specjalizacja w takiej stolarce współgra z moją pasją zbieracza starych zegarów, które mają swoja duszę, swoje piękno - powiedział  Edward Skal, właściciel firmy.

Jeszcze jednym wyróżnieniem dla firmy z branży był ZŁOTY KASK Z DIAMENTEM Polskiej izby przemysłowo-handlowej budownictwa dla firmy MILEWSKI z Olbrachcic za "walory funkcjonalne, użytkowe i estetyczne drzwi zewnętrznych oraz okno Wilanów" z artystycznym szkieletem witrażowym". Ekspozycja była bardzo interesująca. Stylowe drzwi zewnętrzne rzeczywiście przykuwały uwagę. Milewski jako ciekawostkę na swoim stoisku pokazał wspomniane okno Wilanów, takie samo okno drewniane zespolone jakie firma zrobiła na zamówienie warszawskiego Muzeum w Wilanowie.

Trudno INTERBUD wyobrazić sobie bez firmy PETECKI. Jest to od wielu już lat największy producent stolarki  w Polsce w systemie REHAU a trzeci w Europie. Po zakupie nowej fabryki w Gostyninie firma posiada już trzy zakłady produkcyjne, także w Łasku oraz Łodzi gdzie jest siedziba historyczna firmy i produkcja ślusarki aluminiowej. Firma wykonuje najwięcej termomodernizacji w ramach zamówień publicznych w Polsce Centralnej. Jak nas zapewniono firma nigdy nie zabiegała oto żeby produkować "byle więcej" tylko zawsze chciała oferować bardzo dobre okna, może stąd fakt, że jako jedyna w branży stolarki jest laureatem godła Teraz Polska.

Okno-plast Rąbień przebojem wdarł sie do czołówki producentów stolarki PVC. Wygląda na to, że w zeszłym roku firma uplasowała się w ścisłej piątce w kraju. - Szybę 1,1 wycofaliśmy całkowicie, robimy w standardzie 1,0 a na targi wprowadziliśmy 27% promocji na okna nietypowe. Efektem jest ok 60 umów na dostawę stolarki. Za chwilę startuje nasz nowy zakład i...patrzymy z dużym optymizmem w przyszłość - powiedział nam z uśmiechem Janusz Piąstka.

POLTAU od ponad dziesięciu lat prężnie działa i rozwija się na rynku krajowym jak i zagranicznym. Produkuje bramy segmentowe przemysłowe z paneli firmy THYSSEN KRUPP oraz garażowe CORSARO&LISCO systemu SFEROX. "Nowością na rynku są panele o fakturze blachy wykonane w technice "V" profilowania i mikroprofilowania oraz "Złoty Dąb" imitujące deski o szer. 500mm. Nowością są również nowe rodzaje prowadzeń do bram garażowych wymagające tylko 100mm nadproża zapewniające komfort obsługi. Zgodnie z wymogami EU wprowadziliśmy nowy rodzaj rolek prowadzących tzw. bezpiecznych oraz przebadaliśmy nasze produkty pod kątem stosowania oznaczeń CE, co zostało potwierdzone stosownymi certyfikatami. W swojej ofercie posiadamy również kompletne systemy przeładunkowe, automatykę do bram wjazdowych dwuskrzydłowych, przesuwanych oraz garażowych i przemysłowych. Zainteresowanie jest spore, INTERBUD tym sie różni od BUDMY, że to są targi lokalne i klienci przychodzą wybierać juz dostawcę a na BUDMIE raczej tylko oglądają, tamte targi są dla branży, bardziej dla dealerów - powiedział nam szef firmy Krzysztof Bodetko.

Komalux pokazał rzecz bardzo interesującą czyli systemy drewniano aluminiowe dedykowane do wszelkiego rodzaju fasad. Technologia ta cechuje się bardzo dużą dojrzałością techniczną i bogactwem użytych elementów drewnianych jak i wolnością kolorystyczną zewnętrznych okładzin aluminiowych. Nowością jest technologia drewna klejonego pod prasą z specjalnych łupków. - Nie są to jakieś odpady tylko z zamysłem uzyskane łupki, w efekcie powstają niepowtarzalne wzory, które stwarzają wyjątkowy klimat pomieszczenia. Nasze systemy spotykają się z dużym zainteresowaniem architektów i inwestorów budujących domy dla średniej klasy - powiedział szef Komaluxa Leszek Komarowski.

12 raz na łódzkich targach wystawiał się Maxbud, średniej wielkości lokalna firma produkująca drewniane okna i drzwi. Wszystkie komponenty używane do produkcji są bardzo wysokiej jakości dlatego okna z Maxbudu nie należą do tanich wyrobów. - -Nasze okna to wyższa półka, produkujemy przeważnie na indywidualne zamówienie prywatnych inwestorów. Łączy się to ze sporym nakładem prac ręcznych i w efekcie nasza produkcja wymaga dużo czasu i poświęcenia. W związku z tym, w praktyce nie obsługujemy dużych inwestycji, w których nie jest wymagany tak dopracowany produkt, jak nasz - powiedziałJarosław Żyła, handlowiec firmy.

Materiały Budowlane Sp. z o.o. zasypały swoje stoisko samymi nowościami. Były to między innymi bardzo ciekawie wyglądające okna z dwóch różnych gatunków drewna z szybą dwukomorową. Na swojej powierzchni wystawowej firma zgromadziła tyle nowych rozwiązań, że starczyłoby przynajmniej dla kilku firm. Materiały Budowlane są przedstawicielem producentów okien i drzwi takich jak: Stolarka - Wołomin, Stolbudu, Porta KMI, Polskone, Velux i wielu innych bardzo dużych producentów.

Jedną z najstarszych firm na targach była firma Mielczarek, powstała 30 lata temu zaczynając od produkcji i montażu żaluzji, rolet i stopniowo rozszerzając produkcję Okien, Drzwi, Fasad z PCW i aluminium. Firma Mielczarek zaczęła swoją działalność jako firma prywatna, obecnie występuje jako Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Grzegorz Mielczarek. "Zaczynaliśmy od 2 osobowej firmy a  obecnie zatrudniamy 72 osoby. Nasze okna cechuje wysoka jakość i solidność wykonania. Okna wykonujemy na profilach Schűco International. Byliśmy za komuny, jesteśmy teraz i będziemy nadal" - powiedział Wojciech Fidler doradca techniczny związany z firmą od samego początku.

BIOSERWIS z Łodzi produkuje stolarkę budowlaną wykorzystując jako surowiec drewno. - Większość okien i drzwi produkujemy na rynek skandynawski, tu na targach w Łodzi pokazujemy również rozwiązania przeznaczone na tamten rynek, między innymi okna obrotowe oraz okna otwierane na zewnątrz. Polski klient szuka innych rozwiązań, ciekawych, nietypowych a jednocześnie solidnych - powiedział motor napędowy firmy, szef Janusz Kierasiński.

Złote Medale Targów INTERBUD

  1. ASPOL   Łódź za produkcję kompletnego systemu instalacji wentylacyjnych "A-FV Wentylacja" z urządzeniami do odzyskiwania ciepła, mającego zastosowanie w obiektach o zróżnicowanej kubaturze.

  2. BUDOMAL   Łódź za windę osobową spełniającą nowoczesne normy bezpieczeństwa, sterowania i serwisu.

  3. FAKO    Rumia za kontenerową kotłownię parową w pełni zautomatyzowaną

ZŁOTY KASK POLSKIEJ IZBY PRZEMYSŁOWO-HANDLOWEJ BUDOWNICTWA

 

  1. AQUAPOL Świebodzice - za niekonwencjonalny system osuszania murów

Nagroda za najciekawszą aranżację stoiska targowego i sposób prezentacji oferty targowej

  1. NASZA ŁAZIENKA   Łódź

fotoreportaż:

 

Pierwsze 4 zdjęcia przedstawiają stoisko firmy Komalux na pozostałych można rozpoznać wystawców po kliknieciu i powiększeniu.

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592