Reklama
Wyświetlenia 265
17 lutego 2006

Orientalna Budma 2006

060217 07
fot. Oknonet.pl |

 

 

budma 1

Made in China kojarzy się zwykle z tanią odzieżą i elektroniką, made in Turkey przypomina nam o tanich kożuchach. Jednakże faktem jest, że z roku na rok obecność chińskich i tureckich producentów stolarki budowlanej staje się coraz bardziej widoczna. Co przyciąga ich do Polski i na jakie problemy trafiają chcąc wejść na polski rynek?

 

Podczas targów Budma 2006, które odbyły się w Poznaniu między 24 a 27 stycznia miałem przyjemność odwiedzić firmy z azjatyckim rodowodem. Nie były to produkty typu okno z wbudowanym radiem. Każda z tych firm specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. W skrócie postaram się przedstawić część firm obecnych na Budmie. Nie będą to wszystkie ponieważ ich ilość nie pozwalała na odwiedzenie wszystkich.

 

Chińska herbata?...Pierwsze co zwróciło moja uwagę to trzymanie się razem producentów z dalekiego wschodu. Czasami można było odnieść wrażenie, że znalazło się w Chinatown. Zaskakujące było również to, że Chińczycy i Tajwańczycy współpracowali ze sobą w zgodzie.

Pierwszą firmą, którą odwiedziłem to tajwański producent zamków WFE TECHNOLOGY Inc. Firma już od jakiegoś czasu działa na rynku polskim z powodzeniem, a targi poznańskie potraktowała prestiżowo. Obecnie jest jeden przedstawiciel tej firmy, który ma wyłączność na produkty WFE TECHNOLOGY Inc. Moją uwagę zwrócił zamek do drzwi, który posiadał trzy różne klucze. Jeden z nich służył do otwierania drzwi, drugi do zamykania, trzeci zaś łączył w sobie funkcje powyżej opisanych.Na co komu zamek bez drzwi? Nieodzowna wydaje się obecność producenta drzwi. WUXI BRILLLIANT INTERNATIONAL CORP. działa w Chinach od 1995 roku, oprócz produkcji drzwi drewnianych zajmuje się również dystrybucją paneli podłogowych. Na uwagę zasługuje fakt, że produkty spod znaku WUXI posiadają certyfikat ISO. W Polsce są po raz pierwszy i zamierzają wejść na rynek.GOOD USE HARDWARE CO., LTD. produkuje chemię budowlaną. W swojej ofercie posiada przeróżne kleje i uszczelniacze, tak bardzo potrzebne do montażu stolarki budowlanej. Z rozmowy z przedstawicielami tej firmy wynika, że GOOD USE HARDWARE wiąże duże nadzieje z wejściem na Polski rynek. Produkty tej marki spełniają normę ISO 9001.RUBY HARDWARE CORP. TAIWAN odwiedził po raz trzeci Targi Poznańskie. W asortymencie znajduje się pełna gama drzwi drewnianych i stalowych, oraz zamki własnej produkcji. Pokaźna oferta oraz niskie ceny mają zdaniem Tajwańczyków przekonać Polaków do tej marki. W przeciwieństwie do pozostałych firm z dalekiego wschodu, RUBY HARDWARE posiada 36 letnią tradycję.

...a może kawa po turecku?Bardzo licznie stawili się producenci z Turcji. Bardzo dobrze przygotowali się do tych targów. Wiele firm dysponowało tłumaczami tak więc kontakt był ułatwiony. Osoby, z którymi rozmawiałem często podkreślały, że bardzo trudno tureckiej firmie zaistnieć w Polsce chociażby ze względu na różnice kulturowe. Wiele firm wystawia się po raz kolejny pomimo tego, że obecność na poprzednich targach nie przyniosła upragnionych rezultatów.

 

W swojej podróży po Budmie orientalnej odwiedziłem stoisko firmy SECIL. Jest to jeden z przykładów bardzo dobrze rozwijającej się firmy na Polskim rynku, pomimo tego, że posiada turecki rodowód. SECIL istnieje w Polsce od 2000 roku i cały czas zaskakuje nowymi produktami. Najnowszym produktem jest uszczelka dwukolorowa EPDM wyprodukowana na bazie czarnej gumy. Zaskakujące jest to, że EPDM posiada jednocześnie cechy uszczelki wyprodukowanej z szarej gumy. To pozwoliło na połączenie wysokiej jakości z niską ceną. Producent daje aż 10 lat gwarancji na EPDM, co niewątpliwie zasługuje na uznanie. W tym być może kryje się tajemnica sukcesu na polskim rynku.

Bardzo bogato przedstawia się oferta tureckich klamek do drzwi i okien oraz okuć okiennych. Zacznę od firmy BASKAN KILIT, która produkuje zarówno klamki i okucia okienne od 1976 roku. Wszystkie artykuły są produkowane z aluminium oraz są dedykowane dla okien z PVC. Jest to pierwsza ich wizyta w Polsce. Pan Rifat Baysal podkreśla, że najistotniejszym elementem oferty BASKAN`A dla polskiego odbiorcy jest cena. Firma ta działa już na Ukrainie i (tu ciekawostka) w Maroko.

DOGAN OKAY po raz drugi przybyło z wizytą do Poznania. Celem wizyty jest wejście na polski rynek. Jest to producent klamek do drzwi i okuć drzwiowych. Zaskakuje bogate wzornictwo klamek, na które gwarancja wynosi 5 lat. Głównym materiałem, którego używa DOGAN OKAY do wytwarzania swoich  produktów to miedź. Firma istnieje już 18 lat.

Przedstawiciel AYDEMIR DOOR HANDLES określił te targi jako udane. Jest to pierwsza wizyta w Polsce. Firma powstała w 1981 roku i funkcjonuje już w krajach Europy wschodniej i na Kazachstanie. W ofercie tureckiego producenta znajdują się odbojniki, klamki do drzwi oraz zamki. Wyroby są produkowane z chromu, miedzi i stali. 

 

Skromnie w porównaniu do bogatej oferty wyglądało stoisko firmy INTERLINKS PLASTIC IND.&FOREIGN TRADE CO. Ltd. Jest to producent profili PVC i aluminiowych. Profile są produkowane według własnych systemów. Dodatkowo INTERLINKS PLASTIC IND.&FOREIGN TRADE zajmuje się rozprowadzaniem maszyn tureckiej firmy Umass oraz sprowadzaniem gotowych okien. Na uznanie zasługuje fakt, że firma w ciągu niecałych siedmiu lat rozszerzyła swoją działalność na tereny Niemiec, Francji i Ukrainy.

 

Drugi raz na Budmie swoją ofertę przedstawiła firma YELKEN. Przedstawiciel YELKEN`A uważa, że te targi są o wiele bardziej udane od poprzednich. W ofercie znajduje się bogaty wybór zawiasów, klamek i okuć, czyli tego co dla okna niezbędne. Produktem flagowym są zawiasy w kolorze drewna, wykonane ze stali. Do produkcji okuć i klamek również wykorzystywane są stopy cynkowo- aluminiowe oraz plastik.

 

Ogólnie podsumowując firmy tureckie charakteryzuje konsekwencja. Pomimo braku rezultatów w postaci podpisanych umów na sprzedaż w Polsce, wiele firm zdecydowało się na kolejne wyeksponowanie swoich produktów na Budmie. Nie widać tam produktów końcowych jak drzwi lub okna. W ofercie wyraźnie przeważają komponenty do wyrobu końcowych produktów.

 

Z kolei chińscy i tajwańscy producenci oferują gotowe produkty jak drzwi, zamki oraz chemię budowlaną. Nierzadko zdarza się, że ich produkty posiadają międzynarodowe certyfikaty. Możliwe jest, że gdyby tureckie produkty posiadały międzynarodowe znaki jakości jak ISO 9001 łatwiej by było zdobyć zaufanie w branży. Faktem jest, że większość produktów z Turcji posiada jedynie tamtejsze certyfikaty.

 

Jedno na pewno łączy tureckie, chińskie i tajwańskie produkty - wszystkie niską ceną mają podbić polski rynek.

 

Oknonet
58-306, Wałbrzych
Ogrodowa 3A
tel.: +48 509 230 592