Roleta – bariera, która skutecznie chroni przed upałem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Rolety MS więcej niż OKNA

fot. MS więcej niż OKNA

Rolety MS więcej niż OKNA


Roleta zewnętrzna do zabudowy

fot. MS więcej niż OKNA

Roleta zewnętrzna do zabudowy

Bez zabudowy (pokrywa rewizyjna od dołu)

fot. MS więcej niż OKNA

Bez zabudowy (pokrywa rewizyjna od dołu)

Zabudowa całkowita (pokrywa rewizyjna od dołu)

fot. MS więcej niż OKNA

Zabudowa całkowita (pokrywa rewizyjna od dołu)

Ciepłe promienie słoneczne, zaglądające do naszych domów zimą, to prawdziwe błogosławieństwo. Nie dość, że rozjaśniają ponure dni, to jeszcze nagrzewają wnętrze. Zupełnie inaczej kwestia ta wygląda latem, zwłaszcza podczas upałów, gdy od gorącego słońca chcemy się odgrodzić za wszelką cenę. Wówczas rozwiązaniem mogą się okazać okna z przeszkleniami o niskim współczynniku g, ale przede wszystkim – montowane z zewnątrz rolety.

Ochrona przed ucieczką ciepła to główny aspekt, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru okien. Wszak ogrzewanie domów i mieszkań generuje rokrocznie olbrzymie koszty, które chcemy zminimalizować. Jednakże rozważając aspekt energooszczędności okien, często zapominamy o jeszcze jednej kwestii – ochrony przez przegrzewaniem. I to mimo tego, że chłodzenie wnętrz wcale nie jest tańsze niż ich ogrzanie.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru okien chroniących nas przed skwarem, jest współczynnik g określający w ujęciu procentowym wysokość przenikania energii słonecznej. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła dostanie się do mieszkania z zewnątrz. Szczególnie istotny jest on latem, gdy dni są dłuższe, słońce świeci ze znacznie większą intensywnością, a w związku z tym, im wyższa wartość współczynnika g naszych okien, tym cieplej będzie w pomieszczeniach. Dlatego równolegle z zakupem okien, warto rozważyć zakup elementów zacieniających okno: na przykład rolet, które uchronią nas przed przegrzaniem pomieszczeń. Jakie sprawdzą się najlepiej? Rad udzielają eksperci z MS więcej niż OKNA.
  • Lepiej z zewnątrz
Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi nie za pomocą akcesoriów wewnętrznych – na przykład grubych kotar czy żaluzji, które mają przede wszystkim walory dekoracyjne, tylko za pomocą osłon zewnętrznych. W walce z upałem najlepiej sprawdzą się więc takie produkty, jak roleta zewnętrzna, która chroni przed upałem nawet do 8 razy skuteczniej niż  zaciemniająca roleta wewnętrzna, sprawiając, że temperatura wewnątrz pomieszczenia będzie znacząco niższa niż ta na zewnątrz.
Jak to działa? Nagrzewanie pomieszczeń wynika z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty w pomieszczeniu i powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, podłoga). Promieniowanie zaabsorbowane przeistacza się w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szyby okien na zewnątrz i prowadzi do niepożądanego nagrzewania się pomieszczenia w lecie – norma DIN 5034-1. Zewnętrzna roleta, umiejscowiona nie za, ale przed szybą, nie dopuszcza promieni do wnętrza pomieszczenia, po prostu odbijając je. W ten sposób przeciwdziała absorpcji promieniowania, a to oznacza niemożność jego przekształcenia w ciepło.
  • Pozytywne nawyki
Dobrze obrazuje to wspomniany wcześniej współczynnik g. O ile w standardowym oknie zazwyczaj wynosi on około 50%, to w przypadku okna, w którym zainstalujemy roletę wewnętrzną z półprzepuszczalnego materiału (w zależności od rodzaju materiału), jego wartość spadnie do ok. 40%. Dla porównania współczynnik g dla okna z opuszczoną roletą zewnętrzną przybiera jednocyfrową wartość procentową!

Warto pamiętać, że zewnętrzne rolety, tak jak te z oferty MS więcej niż OKNA, kiedy są odpowiednio wykorzystywane, pozwalają nie tylko przeciwdziałać nagrzewaniu pomieszczeń latem, ale również pomagają w łatwy sposób je schłodzić. Gdy temperatura spadnie – na przykład nocą – wystarczy je unieść i pozwolić na przeniknięcie chłodu do wnętrza. Dla tych, którzy nie mają czasu na codzienne odsłanianie i zasłanianie rolet, ciekawą propozycją są rolety kompaktowe MS sterowane radiowo. System ten umożliwia sterowanie roletami za pomocą pilota, a także programowanie ich ruchu, co oznacza maksymalne usprawnienie obsługi. 

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Grupa Alutech staje się częścią Grupy Hörmann

Grupa Alutech staje się częścią Grupy Hörmann

Pierwsze informacje o przybyciu niemieckiego inwestora do...

DOMO-SYSTEM, czyli 25 lat od pomysłu do eksperta w sektorze osłon okiennych

DOMO-SYSTEM, czyli 25 lat od pomysłu do eksperta w sektorze osłon okiennych

DOMO-SYSTEM jest obecnie największym producentem osłon...

DKV rozpoczęło produkcję okiennic aluminiowych

DKV rozpoczęło produkcję okiennic aluminiowych

DKV Service rozpoczęło w 2018 roku produkcję okiennic...

Niezwykłe połączenie rolet zewnętrznych z żaluzjami fasadowymi od Eko-Okien

Niezwykłe połączenie rolet zewnętrznych z żaluzjami fasadowymi od Eko-Okien

Do oferty wdrażany jest nowy produkt, dzięki któremu...

KA-MA – od pomysłu na produkcję rolet do własnego biznesu

KA-MA – od pomysłu na produkcję rolet do własnego biznesu

Pomysł na firmę narodził się w 2003 roku, kiedy to...» Więcej na subportalu osłony, bramy