Dlatego warto zachować oryginalną zabytkową stolarkę okienną

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Stolarka po renowacji

ART RENEWAL

Stolarka po renowacji


Stolarka przed renowacją

ART RENEWAL

Stolarka przed renowacją

Stolarka przed renowacją

ART RENEWAL

Stolarka przed renowacją

Stolarka przed renowacją

ART RENEWAL

Stolarka przed renowacją

Stolarka po renowacji

ART RENEWAL

Stolarka po renowacji

W zależności od okresu, w którym obiekt powstał, jego forma i detale będą reprezentowały określony styl architektoniczny. Na kompozycję fasady budynku w znaczącym stopniu wpływa stolarka okienna oraz jej obudowa architektoniczna, rozmieszczenie na elewacji, kształt, podział, forma plastyczna, kolorystyka itp.. Wojciech Rydzek, właściciel Pracowni Renowacyjnej ART RENEWAL, tłumaczy, dlaczego warto zachować oryginalną zabytkową stolarkę okienną w obiekcie. 

Przeważnie udział procentowy powierzchni stolarki okiennej na elewacji przekracza 50% powierzchni całej fasady budynku. Wymiana oryginalnej stolarki na nową, w znaczącym stopniu zmienia wyraz całej elewacji oraz pozbawia obiekt oryginalnej historycznej substancji, jakim jest stolarka.  Stolarka okienna decyduje nie tylko o plastyce fasady, ale także znacząco wpływa na wyraz wnętrza zabytkowych pomieszczeń, gdzie często stanowi ona integralna całość z innymi elementami stolarki wewnętrznej, takimi jak: parapety, listwy profilowe, opaski, płyciny, kasety do rolet itp.

Z punktu widzenia konserwatorskiego pozostawienie oryginalnej stolarki w obiekcie jest najwłaściwszym rozwiązaniem, gdyż nie wpływamy na zmianę wyglądu elewacji oraz nie zakłócamy spójności stolarki we wnętrzach, a przy tym zachowujemy oryginalną konstrukcję okienną w obiekcie. W dużej mierze inwestorzy naciskają na wymianę stolarki na nową w celu poprawienia parametrów użytkowych budynku, co w wielu przypadkach przekłada się na utratę zabytkowych okien i drzwi. Przed podjęciem decyzji o wymianie stolarki na nową należy przeprowadzić jej wartościowanie. 

Wartościowanie pomaga w podjęciu decyzji, czy istniejącą stolarkę powinno się odrestaurować i zachować w budynku, czy też nie. O jej pozostawieniu może zadecydować np: autentyczność stolarki (stolarka jest oryginalna, a nie wtórna, gdy jej konstrukcja, forma plastyczna i materiał są oryginalnym historycznym rozwiązaniem); forma plastyczna (stolarka posiada ozdobne elementy snycerskie i bogate zdobnictwo listew przymykowych czy ślemion nawiązujące do stylistyki elewacji budynku); zachowane oryginalne przeszklenia i witraże, okucia, klamki itp.; stan techniczny (konstrukcja stolarki oraz jej elementy są możliwe do odrestaurowania – w przypadku destrukcji np. dolnych części elementów zaleca się ich zrekonstruowanie, co pozwala na zachowanie zabytkowej stolarki w budynku. 

Bardzo ważną rolę odgrywa również kolor stolarki, który powinien odpowiadać pierwotnej kolorystyce. Aby poprawnie określić kolor stolarki, należy przeprowadzić badania stratygraficzne warstw malarskich. Podczas renowacji stolarki przywracamy jej pierwotny wygląd, co jest najwłaściwszym rozwiązaniem z konserwatorskiego punktu widzenia. Oczywiście biorąc pod uwagę jakość drewna, jakie było użyte do wykonania zabytkowej stolarki, jego bardzo wysoką gęstość i żywiczność, które pozwoliły mu na przetrwanie ponad stu lat, to po odrestaurowaniu wielokrotnie przeżyją one okna współczesne. 

Kiedy jednak okna z jakiegoś powodu zostają wymienione na nowe, to istnieje prawdopodobieństwo, że nowo zaprojektowana stolarka zmieni charakter budynku. W niewielu przypadkach podczas projektowania nowej stolarki do obiektów historycznych dokonuje się jej dokładnej rekonstrukcji. Masowym rozwiązaniem jest tylko zachowanie takich samych podziałów i zbliżonej formy do stolarki historycznej przy wykorzystaniu standardowej konstrukcji jednoramowej wyposażonej w ozdobne elementy na ślemieniu i przymyku. Okna konstrukcji skrzynkowej czy ościeżnicowej są coraz rzadziej stosowane w budynkach zabytkowych, gdzie pierwotnie występowały i  miały znaczący wpływ na całość zabytkowej fasady budynku.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Co ciekawe, taka blokada spełnia swoje zadanie również...

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania...

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Szczytną inicjatywę poparła także firma FAKRO,...

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Okno kolankowe to niebanalny i designerski sposób na...

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada uchyłu okna oraz drzwi balkonowych,...» Więcej na subportalu okna