Okna podwójnie zielone

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zwykło się uważać, że wykonane z drewna okna są zdrowsze i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż te z PVC. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się stolarce z obu tych materiałów... O wyciągniętych z takiej obserwacji wnioskach opowiadają eksperci z MS więcej niż OKNA. 

Drewno czy tworzywo? To pytanie zadają sobie wszyscy rozważający zakup stolarki okiennej. To pierwsze kojarzy nam się z ciepłem, naturalnością i ekologicznością. Drugie na ogół ma mniej pozytywne konotacje. A jednak, jak się okazuje po bliższej analizie, okna wykonane z polichlorku winylu (PCW, PVC) mają więcej zalet niż wad. 

PVC to materiał bardzo przyjazny. Jest absolutnie bezpieczny dla zdrowia użytkowników – nie stanowi zagrożenia zarówno w trakcie eksploatacji, jak i w trakcie wykonywania stolarki, czyli np. cięcia i gięcia profili okiennych. Nie wydziela też niebezpiecznych substancji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że z polichlorku wykonuje się nie tylko stolarkę, ale także rury wodociągowe, które doprowadzają wodę do naszych domów oraz np. pojemniki na krew. Poza tym materiał ten, w ostatecznym rozrachunku, nie szkodzi środowisku naturalnemu.

» Po pierwsze efektywność energetyczna

Proekologiczność okien z PVC wynika z ich energooszczędności. Szczelne okna, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami termicznymi, to minimalizacja strat energii cieplnej. Przekłada się to na ograniczenie emisji CO2 oraz na uzyskanie wymiernych oszczędności, wynikających z niższych kosztów eksploatacji obiektów. Energooszczędne, „zielone” rozwiązania można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko w domach pasywnych, ale także w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym.

» Po drugie możliwość powtórnego wykorzystania

Dodatkowym czynnikiem świadczącym na rzecz okien z PVC jest to, że stare, wysłużone okna można ponownie wykorzystać. PVC nadaje sie do nawet 7-krotnego ponownego przetworzenia, podczas gdy drewno – nie! Ponadto do recyklingu w fabrykach MS więcej niż OKNA trafiają również inne odpady powstające podczas procesu. I tak szkło oddawane jest prosto do huty, a stal i aluminium – po uprzednim oddzieleniu – do ponownego przetworzenia. 

Warto zwrócić tu uwagę, na znajdujące się na etykiecie stolarki słowo „Coex”, będące skrótem od „koekstruzja”. Termin ten oznacza rodzaj technologii produkcji, pozwalającej na jednoczesne użycie dwóch rodzajów materiałów w jednym narzędziu do tłoczenia profili. Najbardziej popularnym zastosowaniem tej metody jest jednoczesne użycie „dziewiczego” materiału na te fragmenty profilu, które są widoczne (ścianki zewnętrzne), a także materiału z zawartością surowca z recyklingu (np. recyklatu ze ścinków pozostałych z produkcji okien) na pozostałe, niewidoczne w trakcie użytkowania okna ścianki wewnętrzne. Co ważne, użycie recyklatu w profilu nie pogarsza jego właściwości, a w zdecydowanej większości przypadków nawet je poprawia. 
Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Co ciekawe, taka blokada spełnia swoje zadanie również...

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania...

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Szczytną inicjatywę poparła także firma FAKRO,...

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Okno kolankowe to niebanalny i designerski sposób na...

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada uchyłu okna oraz drzwi balkonowych,...» Więcej na subportalu okna