Okna na wszystkie pory roku

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Okno wraz z zewnętrzną roletą.

MS więcej niż OKNA

Okno wraz z zewnętrzną roletą.


Kupując okna, warto pamiętać o ich dokładnym dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej.

MS więcej niż OKNA

Kupując okna, warto pamiętać o ich dokładnym dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej.

Od szyby zależy, jak dużo energii całkowitej przepuszcza w upalne, słoneczne dni stolarka.

MS więcej niż OKNA

Od szyby zależy, jak dużo energii całkowitej przepuszcza w upalne, słoneczne dni stolarka.

Profile okienne MS więcej niż OKNA.

MS więcej niż OKNA

Profile okienne MS więcej niż OKNA.

Kupując okna „na lata", często zapominamy o zadaniach, które stawiamy stolarce latem, gdy słońce praży niemiłosiernie, a my marzymy jedynie o odpoczynku w chłodnym zaciszu własnego domu. Zapominamy, że okna mogą chronić nie tylko przed chłodem, ale i upałem.

Wśród elementów, które bierzemy pod rozwagę podczas poszukiwań okien idealnych, na ogół znajdują się ich: parametry, estetyka i adekwatna do jakości cena. Zależy nam, by okna chroniły nas przed chłodem i niepotrzebną ucieczką ciepła, aby pasowały estetycznie do elewacji i charakteru budynku, były bezpieczne i – jeśli to możliwe – niezbyt kosztowne. Nader często zapominamy o tym, że okna, chronią nas nie tylko przed chłodem, ale do pewnego stopnia również przed ciepłem. Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA wyjaśnia, jak dobrać stolarkę, aby i latem działała na naszą korzyść.

W realizacji tego zadania znaczącą rolę odgrywa szyba. To od niej zależy, jak dużo energii całkowitej przepuszcza w upalne, słoneczne dni stolarka. O tej właściwości okien mówi wyrażony w procentach współczynnik „g", który zazwyczaj wynosi ok. 50%. Im jest wyższy, tym więcej ciepła przenika do wnętrza, co jest bardzo korzystne w zimę, zaś niekoniecznie latem. Myśląc o kosztach ogrzewania, mogłoby się więc wydawać, że najkorzystniejsza będzie dla użytkownika jak najwyższa wartość „g". Nie jest to jednak takie proste, a to dlatego, że latem, gdy marzymy o ochłodzie, wysoki parametr g będzie działał na naszą niekorzyść. Zwłaszcza, że koszty klimatyzacji (wysoki pobór prądu) są dużo wyższe,niż ogrzewania. Czy z tej patowej, wydawałoby się, sytuacji jest wyjście? 

» Impas z rozwiązaniem

Kupując okna, warto pamiętać o ich dokładnym dopasowaniu do specyfiki budynku, jego położenia względem stron świata oraz strefy klimatycznej. To równie istotne, co podstawowe właściwości stolarki. Okna, które doskonale sprawdzają się u znajomych, w przypadku naszego domu wcale nie muszą zdać egzaminu, dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo Partnerów MS więcej niż OKNA. Tam, gdzie „zwykłe” rozwiązania nie wystarczą, sprawdzą się okna MS więcej niż OKNA z potrójną szybą SUPERtermo 0,5 W/m²K z najnowszej generacji powłoką termiczną ClimaGuard Premium2. Powłoka ta sprawia, że do wnętrza przedostaje się więcej światła (Lt=75%), co odczujemy szczególnie zimą, gdyż subiektywnie odczucie zapadającego zmroku sprawi, że w okresie jesienno-zimowym (około 180 dni) zapalimy światło w domu średnio 15 minut później niż z szybami o współczynniku przenikania światła na poziomie 70%, co da nam znaczącą oszczędność prądu.  

Kolejny ważny parametr to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw. Szyba wraz z zaawansowaną konstrukcją ramy i skrzydła pozwala na uzyskanie dla okna referencyjnego MSline+ MD (wym. 1230x1480 mm) współczynnika przenikania ciepła o wartości Uw=0,71 W/m²K. Taki wybór pozwoli maksymalnie wykorzystać „darmową” energię słoneczną, co w zimie jest nie do przecenienia. Z kolei latem okna zatrzymują tylko część uciążliwego ciepła, więc potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

» Ochrona z zewnątrz

No dobrze, co zaś powinniśmy zrobić, gdy marzymy o dużych przeszkleniach lub słonecznym tarasie zlokalizowanym po stronie południowej? Samo okno może nie wystarczyć. W tym wypadku MS proponuje kompleksowe systemowe rozwiązanie, czyli okna MS wraz z zewnętrznymi, automatycznymi roletami zabezpieczającymi MS (wiele możliwości programowania). Takie połączenie zapewni jedyny skuteczny i estetyczny sposób na ochronę przed słońcem. Sposób ten już dawno odkryły narody południa Europy, gdzie zaciągnięta roleta podczas sjesty zapewnia wymagany komfort termiczny pozwalający zmniejszyć koszty klimatyzacji. Mają one tę przewagę nad żaluzjami czy kotarami, że zatrzymują ciepło już na zewnątrz budynku, nie zaś dopiero środku. 

Jak pokazują badania, roleta zewnętrzna MS chroni przed upałem nawet osiem razy efektywniej niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Jak to możliwe? By to wyjaśnić, musimy zrozumieć mechanizm nagrzewania pomieszczenia. Wynika on z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu. Promieniowanie zaabsorbowane, już wewnątrz domu, przeistacza się w ciepło, które nie jest już wypuszczane przez okna na zewnątrz. Zewnętrzna roleta, umiejscowiona przed szybą, nie dopuszcza promieni do wnętrza, ale je odbija. W ten sposób minimalizuje absorpcję promieniowania i jego przekształcenie w ciepło.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Co ciekawe, taka blokada spełnia swoje zadanie również...

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania...

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Szczytną inicjatywę poparła także firma FAKRO,...

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Okno kolankowe to niebanalny i designerski sposób na...

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada uchyłu okna oraz drzwi balkonowych,...» Więcej na subportalu okna