Bajcar Słupsk stawia na eksport

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Bajcar

fot. Bajcar


Firma Bajcar - widok z lotu ptaka

fot. Bajcar

Firma Bajcar - widok z lotu ptaka

Firma Bajcar - biuro

fot. Bajcar

Firma Bajcar - biuro

Rozmowa o bieżącej działalności, planach na przyszłość i prognozach rozwoju polskiego budownictwa z Markiem Kulikowskim, Dyrektorem w Bajcar.

Minęło już 13 lat, kiedy to pan Bronisław Bajcar podjął decyzję o uruchomieniu produkcji okien z PVC, była to mała hala na ulicy Przemysłowej, a produkcja obejmowała okna Panorama. Jak wygląda firma Bajcar dzisiaj?

Dzisiaj firma Bajcar to przedsiębiorstwo prowadzące działalność w Słupskiej SSE, zatrudniające średniorocznie 200 osób i wytwarzające 200.000 jednostek okiennych rocznie. Całość produkcji realizowana jest na 7000m² powierzchni produkcyjnej i 5000m² powierzchni magazynowo-biurowej. Współpracujemy z wieloma odbiorcami na terenie Polski oraz poza jej granicami. Być może nie zabrzmi to zbyt skromnie, ale jesteśmy przedsiębiorstwem dobrze zorganizowanym, elastycznie reagującym na zmiany na rynku, dbającym o swoich kontrahentów oraz kładącym duży nacisk na jakość. Daje nam to przewagę konkurencyjną zwłaszcza na rynkach zagranicznych, dlatego też nasze aktualne działania sprzedażowe są skierowane głównie w tym kierunku.

Jeszcze nie tak dawno byliście firmą bardziej medialną, było o Was pełno informacji w mediach. Dzisiaj jakby trochę o Bajcarze przycichło…

To prawda. Ale zazwyczaj jest to związane z tym, że głośno jest o firmach, które w bardzo krótkim okresie zanotowały znaczący wzrost udziału w rynku. W naszym przypadku było podobnie. Obecnie jesteśmy przedsiębiorstwem o ustabilizowanej pozycji rynkowej i zrównoważonym rozwoju – więc i zainteresowanie naszymi poczynaniami spadło.

Wasz szybki rozwój wiązany był w branży przez wiele osób z wcześniejszymi kłopotami firmy MS ze Słupska - Waszego największego konkurenta zza miedzy?

A to z kolei jest nieprawdą. Wiązanie naszych sukcesów z nieporozumieniami w firmie MS jest niedorzecznością. Nasz szybki rozwój zawdzięczamy tylko i wyłącznie samozaparciu właściciela firmy w realizowaniu wyznaczonych celów oraz wysiłkowi całej naszej załogi. Po za tym firma MS - nie jest naszym największym konkurentem, tylko jak Pan zauważył najbliższym, a to wielka różnica. Naprawdę życzę wszystkim firmom konkurującym ze sobą tak zdrowych relacji jakie panują między nami a firmą MS.

Wzrost koniunktury jest widoczny w tym roku w całej branży, czy Pana zdaniem to już początki hossy, czy wynik wzmożonego eksportu polskich producentów?

Zapewne i jedno i drugie. Z jednej strony budownictwo wciąż prze do przodu, popyt na mieszkania jest olbrzymi, a w krótkiej perspektywie nasz kraj będzie miał przed sobą potężne inwestycje. Z drugiej zaś strony każdy z producentów chce zwiększać eksport po to, by osiągnąć większą marżę zysku. Dodatkowo, 1,5 mln osób, które wyjechało w ostatnich trzech latach z Polski przywozi lub dokonuje transferu zarobionych pieniędzy przeznaczając ich dużą część na inwestycje.

Co nowego w firmie Bajcar w zakresie produktów i inwestycji?

W poprzednim sezonie całość produkcji przestawiliśmy na nową serię produktową firmy Deceuninck o nazwie INOUTIC ELITE ARCADE i jednocześnie wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce doskonałe okucia Titan iP firmy Siegenia-Aubi. Obecnie czynimy przygotowania do modernizacji parku maszynowego, ale to chyba jeszcze troszkę za wcześnie, aby mówić o szczegółach.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększają przychody i zatrudnienie w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększają przychody i zatrudnienie w Polsce

Ubiegły rok Grupa VELUX i spółki siostrzane zaliczą...

Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Okna energooszczędne to produkt pożądany przez...

Nowoczesne okna drewniane na lata

Nowoczesne okna drewniane na lata

Drewniane okna i drzwi tarasowe najnowszej generacji...

Oknoplast Running Team pobiegł Dla Małych Serc

Oknoplast Running Team pobiegł Dla Małych Serc

W minioną niedzielę na ulicach Krakowa można było...

INVEST BUD: postawienie na sprzedaż stolarki otworowej kluczowe dla rozwoju

INVEST BUD: postawienie na sprzedaż stolarki otworowej kluczowe dla rozwoju

INVEST BUD WYPIÓRKIEWICZ zajmuje się obecnie przede...» Więcej na subportalu okna