OKF Mikołów - stawia na okna z wyższej półki i kompleksową ofertę

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

O historii, planach na przyszłość, polityce marketingowej, sytuacji w branży i „śląskim oknie” rozmowa z nowo nominowanym Dyr. ds. Handlu i Marketingu w OKF Mikołów, Krystianem Frydrychem.

Działacie już 16 lat na rynku stolarki budowlanej. Macie więc spore doświadczenie i wyrobioną markę na Śląsku. Jesteście laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Byliście jedną z bardziej wyróżniających się medialnie firm na Śląsku. Teraz jednak jesteście mniej widoczni…

Krystian Frydrych: OKF w obecnej sytuacji skupił swoje działania bardziej w kierunku sprzedaży bezpośredniej. Ponadto uruchomiliśmy pion sprzedaży do kontaktów z biurami architektonicznymi, developerami i spółdzielniami. Oczywiście w dalszym ciągu nie zaniedbujemy klientów indywidualnych, którzy do tej pory stanowili główny punkt zainteresowania naszej firmy. Wprowadziliśmy do oferty okna z wyższej półki. Są to okna w systemie Schüco. Chcemy tymi oknami zainteresować dotychczasowych naszych dealerów. Mamy informacje z rynku, że klienci nie chcą już kupować najtańszych okien. Szukają czegoś lepszego. Dealerzy sygnalizują takie potrzeby rynku. Ich zdaniem tanie okna zdewaluowały się na rynku moralnie. Konsumenci są skłonni zapłacić drożej - ale w zamian chcą kupić jakość. Inną rzeczą jest przeszkolenie dealerów w zakresie sprzedaży droższych okien, chodzi tu o kwestię technik sprzedaży i wydobycia umiejętności trafienia do klienta.

Tak więc macie w ofercie okna z wyższej półki i z niższej. Na co bardziej kładziecie akcent?

No cóż, dominującą jest dalej półka okien tańszych, a to ze względu na inwestycje publiczne, budownictwo masowe - blokowe. Wyższa półka jest kierowana do klientów indywidualnych i jak już wspomniałem do dealerów, których chcemy zarazić sprzedażą okien droższych. W sprzedaży okien droższych używamy argumentów technicznych, w przypadku okien Schüco to większa sztywność – szerokość skrzydła 83mm - ramy 70mm – a więc lepsza, izolacyjność i dźwiękochłonność. Na dzień dzisiejszy przemawia dodatkowo za naszą ofertą szybkość wykonania zlecenia każdego okna, nawet w dowolnym kolorze - do 3 - 4 tygodni, co jak na środek sezonu jest dobrym wynikiem. Tymi argumentami staramy się zdobywać klientów. Ponadto mamy dla klienta kompleksową ofertę produkcyjno-handlową, obejmującą stolarkę z PVC, drewnianą i ślusarkę aluminiową. Jednym słowem dealer, czy klient indywidualny, może kupić u nas wszystko. Ostateczny wybór należy do niego - my jesteśmy na ten moment jedynie jego doradcami.

W tym roku daje się odczuć zdecydowane ożywienie w naszej branży, czy u Was jest również widoczne, jeśli tak, to z czego ono Pana zdaniem wynika?

O tym dużym ożywieniu to chyba się tylko dużo… mówi. Na pewno jest ono widoczne w ciężkiej budowlance. Nasze wzrosty w firmie wynikają bardziej z polityki handlowej firmy i trochę z koniunktury. Oczywiście korzystamy z ożywienia w branży, ale to dzięki kontaktom z developerami i spółdzielniami mieszkaniowymi.

A jak rozwija się u Was aluminium, swego czasu słynęliście na Śląsku z prestiżowych realizacji?

Tak. Ślusarka aluminiowa ma największą dynamikę w naszej grupie produktowej. Bazujemy na profilach SCHÜCO i PONZIO, ale jesteśmy w stanie wykonać każde zlecenie na żądanie klienta. Takie najbardziej prestiżowe realizacje, to: OPAL Katowice, Salony HONDY i BMW, PHILIP MORRIS w Krakowie, Hotele Diament i wiele innych.

Naszą innowacją w zakresie aluminium są aluminiowe balustrady typu HORIZAL. Ich zaletą jest w zasadzie bez obsługowy, łatwy, szybki montaż, nie wymagający większej pracochłonności. Jesteśmy jedynym i wyłącznym przedstawicielem tego produktu na Polskę.

Kiedyś dużą popularnością cieszyło się promowane przez Was „śląskie okno”. Na czym polegała promocja tego okna i jaka jest jego dalsza historia?

Śląskie okno z racji swojego wyglądu i konstrukcji: jednostronnie okleinowane na kolor czerwony, łukowe okno z podziałem 4 kwater oraz co się z tym wiązało, ze względu na cenę nie spełniło naszych oczekiwań sprzedażowych. Śląsk, to niestety region polski typowo górniczy, w jakim stanie jest obecne górnictwo i pracownicy z nim związani powszechnie wiadomo.

Jaki jest udział w Waszej sprzedaży eksportu?

Około 10%, główne kraje, to: Niemcy, Austria, Francja, Czechy i Słowacja.

Jakieś nowości?

Wdrażamy do produkcji system okien PVC z nakładkami aluminiowymi od strony zewnętrznej, jest to idealne rozwiązanie dla architektów pozwalające zaprojektować elewacje w połączeniu stolarki pvc i aluminium przy zachowaniu jednolitej kolorystyki (dowolny kolor RAL). Takie rozwiązanie niesie za sobą również walory estetyczne, gdyż okno może być od środka okleinowane folią drewnopodobną. Ten system okien spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród architektów oraz deweloperów.

Państwa plany na przyszłość?

Poszerzyć sieć dystrybucji i sprzedaży, zwiększyć udział eksportu w sprzedaży, wprowadzić zaplanowaną kampanię marketingową stosownie do przyjętej strategii firmy.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy spełnienia tych wszystkich ambitnych planów.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększają przychody i zatrudnienie w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększają przychody i zatrudnienie w Polsce

Ubiegły rok Grupa VELUX i spółki siostrzane zaliczą...

Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Okna energooszczędne to produkt pożądany przez...

Nowoczesne okna drewniane na lata

Nowoczesne okna drewniane na lata

Drewniane okna i drzwi tarasowe najnowszej generacji...

Oknoplast Running Team pobiegł Dla Małych Serc

Oknoplast Running Team pobiegł Dla Małych Serc

W minioną niedzielę na ulicach Krakowa można było...

INVEST BUD: postawienie na sprzedaż stolarki otworowej kluczowe dla rozwoju

INVEST BUD: postawienie na sprzedaż stolarki otworowej kluczowe dla rozwoju

INVEST BUD WYPIÓRKIEWICZ zajmuje się obecnie przede...» Więcej na subportalu okna