Dąb – drewno ponadczasowe?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przez większość ludów europejskich stare okazy dębów czczone były jako przybytek bóstw.

fot. URZĘDOWSKI

Przez większość ludów europejskich stare okazy dębów czczone były jako przybytek bóstw.


Okna dębowe wyróżniają się mocnymi ramami, a także wytrzymałymi ościeżnicami.

fot. URZĘDOWSKI

Okna dębowe wyróżniają się mocnymi ramami, a także wytrzymałymi ościeżnicami.

Dąb jest jednym z najlepszych gatunków drewna budowlanego.

fot. URZĘDOWSKI

Dąb jest jednym z najlepszych gatunków drewna budowlanego.

Symbol trwałości i solidności. Zaliczany do najszlachetniejszych gatunków drzew. Imponuje nie tylko mocą, ale także wytrzymałością. Taki właśnie jest dąb. Drewno dębowe ma wiele zalet. Jest długowieczne oraz odporne na ścieranie, a z wiekiem zyskuje na atrakcyjności. Doskonale odnajduje się zarówno przy produkcji okien, jak i drzwi, parkietów czy schodów. Na czym polega jego niezwykłość?

» Witalność i siła

Dąb to stosunkowo ciężkie i twarde drewno. Jego majestat oraz okazały wygląd od wieków budziły podziw i stanowił inspirację. Przez większość ludów europejskich stare okazy czczone były jako przybytek bóstw. Rzymianie wierzyli, że w jego koronie kryje się Jowisz, a Grecy, że Zeus. Ponadto Rzymianie przez długi czas nagradzali swoich zasłużonych obywateli wieńcem z liści dębowych, który nazywali corona civica. Ludy germańskie natomiast poświęciły dąb bogu burzy – Thorowi, ponieważ to właśnie w dęby najczęściej uderzały pioruny, nie czyniąc przy tym poważniejszych szkód. 

» Klasyczne piękno

Drewno dębowe charakteryzuje się m.in. nierównomiernym rozmieszczeniem słoi, które są nie tylko proste, ale także o różnej wielkości. W początkowym etapie kolor drewna jest szarożółty, lecz z upływem lat zaczyna ciemnieć, a co za tym idzie – przyjmować odcień jasno lub ciemnobrązowy. – Dębina to ciężki i twardy materiał. Jest średnio podatna na kurczenie, dlatego łatwo poddaje się obróbce. Bez problemu można ją wyginać, sklejać bądź barwić. Emanuje elegancją i ponadczasowym pięknem – mówi ekspert marki Urzędowski.

» Nie do zdarcia

Dąb to materiał, który niezbyt łatwo pozwala się szlifować. Proces ten jest żmudny i pracochłonny, ale świadczy o potędze i wytrzymałości drewna. – Dębina wymaga specjalnego traktowania. Dzięki umiejętnemu i starannemu suszeniu uniknąć możemy powstawania ewentualnych pęknięć. Pomimo tego, że dąb nie należy do surowców najtańszych, to warto w niego zainwestować, jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi oknami przez lata – doradza ekspert marki Urzędowski.

» Szczególne zdolności dębiny

Drewno dębowe charakteryzuje się szeregiem właściwości, których próżno szukać w materiałach takich jak np. PVC. Okna dębowe wyróżniają się mocnymi ramami, a także wytrzymałymi ościeżnicami i, co najważniejsze, nie wypaczają się pod wpływem wysokiej temperatury. Odpowiednio zabezpieczone i regularnie konserwowane będą stanowiły piękną i ponadczasową oprawę.
» Na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu okien drewnianych warto pochylić się nad jakością wykorzystanego surowca. –Nieskazitelne drewno to gwarancja sukcesu. Powinno być wysokiej jakości i pozbawione sęków czy tzw. pęcherzy żywicznych. Jeżeli chodzi o wilgotność to idealnie jest, aby utrzymywać ją na poziomie 12-13% – tłumaczy ekspert marki Urzędowski. O całości podjętej inwestycji w dużej mierze świadczą detale, takie jak stolarka otworowa. To ona nadaje ostatecznego szlifu, świadczy o prestiżu, wyznawanych wartościach, a także podejściu inwestora do kwestii estetycznych.

» Natura kontra tworzywa sztuczne

Wiele osób uważa, że okna drewniane oprócz tego, że ładnie wyglądają, mają gorsze parametry od tych wykonany z PVC. Jest to nieprawda. Z przeprowadzonych badań wynika, że okna drewniane o wiele lepiej chronią przed hałasem, a także są trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy. Warto pamiętać także o tym, że dębina odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego nie ulega paczeniu nawet pod wpływem wysokiej temperatury, ponadto nie blaknie oraz nie łuszczy się, jeśli jest odpowiednio zabezpieczona. 

» Ponadczasowa elegancja

Dąb jest jednym z najlepszych gatunków drewna budowlanego. Charakteryzuje się solidnością oraz piękną strukturą, a także usłojeniem. Niezwykle popularny jest we wszelkiego rodzaju obiektach ekskluzywnych, zabytkowych bądź stylizowanych na te z poprzednich epok. – Nie bez znaczenia pozostaje również ekologia. Należy pamiętać, że drewno to surowiec odnawialny, a także w 100% biodegradowalny. W efekcie nie szkodzi środowisku i zapewnia optymalny mikroklimat w domu. Lite drewno to materiał długowieczny. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu jest w stanie bezawaryjnie służyć nam przez pokolenia – dodaje ekspert marki Urzędowski.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

BMK Europe S.A.

51-009 Wrocław
ul. Ćwiczebna 100
tel.: 74 834 44 00
Fax: 74 834 44 96
e-mail: biuro@urzedowski.pl
http://urzedowski.pl/
https://www.facebook.com/urzedowski/Nowa oferta FAKRO pod hasłem: 3x3 – mnożymy korzyści

Nowa oferta FAKRO pod hasłem: 3x3 – mnożymy korzyści

3-szybowe okna dachowe, z 3 kolorami oblachowania do...

Okna Królewskie – okna z historią

Okna Królewskie – okna z historią

Okna Królewskie na polskim rynku stolarki są obecne od...

LUNAR – okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST

LUNAR – okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST

Okno LUNAR ma stanowić prawdziwą rewolucję w świecie...

DRUTEX partnerem II Konferencji Studentów i Doktorantów BalCon2018

DRUTEX partnerem II Konferencji Studentów i Doktorantów BalCon2018

W dniach 20-23 kwietnia 2018 roku odbędzie się...

Nowa kolekcja rolet zaciemniających Disney & VELUX Dobranoc

Nowa kolekcja rolet zaciemniających Disney & VELUX Dobranoc

Od końca marca na polskim rynku dostępne są nowe wzory...» Więcej na subportalu okna