Okno bez tajemnic – jak zbudowane są okna plastikowe?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Okno Encore posiada jedynie cztery komory, ale zostały one docieplone specjalnymi wkładkami.

fot. DOBROPLAST

Okno Encore posiada jedynie cztery komory, ale zostały one docieplone specjalnymi wkładkami.


Okna plastikowe to w Polsce wciąż najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Na rynku dostępne są produkty o różnych kolorach i kształtach, co może przysparzać inwestorom wielu dylematów podczas zakupu. Warto jednak pamiętać, że czynnikiem, który powinien mieć kluczowe znaczenie przy wyborze, jest budowa okna, która ma istotny wpływ na jego trwałość i jakość. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast, wyjaśnia z jakich elementów składają się okna PVC.

» Profil

Profil to element okna, z którego buduje się ościeżnice i skrzydła okienne. Profile plastikowe maja budowę komorową. Liczba komór, którą można sprawdzić, licząc je w poziomie, ma wpływ na izolacyjność termiczną – im jest ich więcej, tym (teoretycznie) niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Na rynku dostępne są okna z sześcioma, a nawet siedmioma komorami, choć za najpopularniejsze uznaje się okna pięciokomorowe. Nie oznacza to jednak, że produkty z mniejszą liczbą komór są gorsze – przykładem może być okno Encore, które posiada jedynie cztery komory, ale zostało wyposażone w specjalne wkładki docieplające, zapewniające podwyższone parametry termiczne. Warto pamiętać, że profile wielokomorowe producent powinien wzmocnić elementami metalowymi o grubości co najmniej 1,5 mm. 

» Okucia

Okucia, którymi poruszamy za pomocą klamki, odblokowują lub blokują skrzydło, a tym samym decydują o tym, w jaki sposób je otwieramy i zamykamy. W zależności od ich rodzaju możemy np. przesunąć okno w bok, całkowicie je otworzyć czy uchylić do pionu. Mają więc one istotny wpływ nie tylko na funkcjonalność okna, ale też wygodę jego użytkowania. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są okucia, które posiadają dodatkowe właściwości, np. zabezpieczają przed włamaniem bądź otwarciem okna przez małe dzieci (klamki zamykane na klucz). Praktycznym rozwiązaniem są też okucia, które pozwalają na uzyskanie niewielkiej szczeliny między skrzydłem a ramą, tzw. mikrowentylacji, a jednocześnie zapewniony jest dopływ świeżego powietrza. To rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności lokatorów.

» Szyby

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o okna wykonane z PVC, są szyby zespolone. Tworzą je minimum dwie tafle szkła, pomiędzy którymi za pomocą tzw. ramek dystansowych tworzona jest niewielka przestrzeń, wypełniona zazwyczaj gazem szlachetnym. Im więcej tafli, tym większa liczba przestrzeni, a to z kolei zwiększa ochronę przed utratą ciepła. Przepisy wprowadzone z początkiem 2017 roku zaostrzają maksymalne wartości dotyczące wysokości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych, tym samym wymuszając stosowanie coraz bardziej energooszczędnych przeszkleń. 

» Uszczelki

W oknach plastikowych możemy wyróżnić dwa rodzaje uszczelek: przyszybowe oraz oporowe, zwane też odbojowymi lub wrębowymi. Uszczelki oporowe chronią przed dostawaniem się wilgoci i stanowią zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem i kurzem. Uszczelki przyszybowe, montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna, powinny być wykonane z tworzywa, które zapewni im elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, np. EPDM. Takie rozwiązanie zastosowano choćby w oknach Prime.

Przystępując do zakupu okien, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki choćby podstawowej znajomości budowy okna nie tylko łatwej znajdziemy odpowiadający nam produkt, ale też będziemy mogli uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami, kuszącymi nas atrakcyjną ceną okien, która zwykle wynika z zastosowania gorszych rozwiązań lub wykorzystania słabszych jakościowo elementów, takich jak profile czy uszczelki. 

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Jak rozwiązać problem niedogrzanych budynków, które szkodzą zdrowiu?

Jak rozwiązać problem niedogrzanych budynków, które szkodzą zdrowiu?

Aż ok 7% Polaków nie stać na ponoszenie kosztów...

Nowe okna dachowe Keylite Polar

Nowe okna dachowe Keylite Polar

W oknach Polar zastosowano szereg rozwiązań znanych...

Acero – parapeciarze z krwi i kości

Acero – parapeciarze z krwi i kości

Spółka Acero powstała w 2008 roku, a jej podstawowym...

Grupa Oknoplast postawiła na wszechstronne szkolenia dla pracowników

Grupa Oknoplast postawiła na wszechstronne szkolenia dla pracowników

Wyjątkowo elastyczne i wszechstronne rozwiązanie w...» Więcej na subportalu okna