Antywłamaniowe, energooszczędne czy w atrakcyjnym wzornictwie?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Antywłamaniowe, energooszczędne czy w atrakcyjnym wzornictwie? Bardzo często decyzja o wyborze konkretnego modelu stolarki podejmowana jest w oparciu o jeden, wyróżniający aspekt. O to, na co zwrócić uwagę podczas zakupu okien, pytamy Dariusza Czekalskiego, kierownika produkcji z firmy Mar-Plast, właściciela marki okien Willingen.

Panie Dariuszu, na jakiej podstawie stwierdzić, czy oferowane nam okno jest wysokiej klasy?

Głównym zadaniem stolarki jest skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnienie komfortowych warunków w pomieszczeniu. Okna powinny być też funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, trwałe i dopracowane pod kątem wzornictwa. Jeśli zależy nam na znalezieniu produktu, który zaspokoi te oczekiwania, należy dokładnie przyjrzeć się elementom składowym okna. Jego właściwości użytkowe, takie jak akustyka, szczelność, odporność na włamanie czy ochrona przeciwsłoneczna, są bowiem wypadkową wszystkich zastosowanych w nim rozwiązań. 

Wydaje się, że klienci za główny punkt wyboru obierają izolacyjność termiczną, ale czy prawidłowo ją rozumieją? Czy rozumieją, co ma na nią wpływ?

O izolacyjności termicznej okna decydują nie tylko właściwości zastosowanego oszklenia, ale także ramy. W najbardziej popularnym oknie dwuskrzydłowym, którego wymiary wynoszą mniej więcej 1,5 na 1,5 metra, około 60% jego powierzchni stanowi szyba i aż 40% profil, dlatego nie można bagatelizować wpływu ramy. Ponieważ szyba przeważnie ma większą powierzchnię, to łatwiej jest uzyskać lepszy wypadkowy współczynnik izolacyjności cieplnej Uw dla całego okna stosując lepszą szybę. Niższy współczynnik izolacyjności cieplnej wkładu szybowego uzyskuje się poprzez zastosowanie szklenia wielokomorowego. Stosując wkład dwukomorowy (trójszybowy), zamiast jednokomorowego (dwuszybowego) można poprawić Ug nawet o 50%, a parametry całego okna nawet o 40%. 

O energooszczędności profilu decyduje cała jego konstrukcja: szerokość, liczba i grubość poszczególnych komór oraz rodzaj zastosowanego wzmocnienia, dlatego znacznie trudniej (drożej) jest uzyskać na tym polu poprawę izolacyjności. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza szyba zamontowana w niskiej jakości ramie nie wyeliminuje tzw. mostków termicznych. Są to punkty, w których okno pozostaje zimne, przez co dochodzi do wychłodzenia powierzchni profili, a nawet do kondensacji, czyli osadzania się wilgoci. Poza współczynnikami izolacyjności szyby oraz ramy, na energooszczędność okien wpływ maja także inne elementy, jak choćby rodzaj ramki zastosowany w szybie, rodzaj okuć, gęstość zaryglowania – zbyt rzadko rozmieszczone, mogą powodować, że okno nie będzie szczelne. Gdy skrzydło nie jest należycie dociśnięte do ościeżnicy, dochodzi do przewiewów, a więc niekontrolowanego napływu zimnego powietrza. 

A co jeśli chodzi o akustykę i ochronę przed włamaniem? Na tym na pewno też zależy klientom?

Na akustykę okien, czyli zdolność do tłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz, wpływ ma nie tylko szyba, ale też konstrukcja ramy i skrzydeł, zastosowane uszczelki, a nawet sposób montażu. Podobnie jak o tym, że okna są antywłamaniowe decyduje całość zastosowanych rozwiązań. Nawet najbardziej wytrzymała na obciążenia mechaniczne szyba nie będzie stanowiła przeszkody dla złodzieja, jeśli będzie mógł z łatwością podważyć okucia w oknie. Nawet najlepiej zabezpieczone okno nie spełni swojego zadania jeżeli będzie można je łatwo wyjąć ze ściany. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, stosuje się rygle grzybkowe oraz zaczepy antywyważeniowe. Istotny jest nie tylko rodzaj zastosowanych okuć, ale także częstotliwość ich rozmieszczenia. Im więcej punktów ryglujących znajduje się na oknie, tym więcej wysiłku wymaga sforsowanie go przez złodzieja. Doświadczony włamywacz umiejętnie manewrując śrubokrętem, potrafi przestawić rygiel i otworzyć okno z zewnątrz. Zastosowanie klamki z mechanizmem blokującym okucia, stanowiącej nieodzowne wyposażenie antywłamaniowe, skutecznie to uniemożliwi. Pomocne w ocenie antywłamaniowości są klasy bezpieczeństwa stolarki określone według normy PN-ENV 1627 od RC1 do RC6 – przy czym na rynku można spotkać okna w klasach RC1 i RC2; rzadziej RC3 (głównie okna stalowe, aluminiowe oraz drewniane). Klasy od RC4 do RC6 są to specjalistyczne, indywidualne konstrukcje, które są w stanie wytrzymać nawet atak przy użyciu materiałów wybuchowych.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

MAR-PLAST s.c.

28-440 Działoszyce
Dziekanowice 56
tel.: 041 386 18 16
tel.: 0 500 111 271
Fax: 041 386 16 90
e-mail: mar-plast@mar-plast.com.pl
e-mail: biuro@willingen.com.pl
http://www.willingen.com.plKontakt do redakcji oknonet.pl


Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Otwarte okna przyczyną co piątego włamania

Co ciekawe, taka blokada spełnia swoje zadanie również...

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Ciepło i sucho dzięki taśmom

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania...

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Honda na Mallorca, czyli dumny ojciec na drodze T21

Szczytną inicjatywę poparła także firma FAKRO,...

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Widok bardzo panoramiczny. Okpol prezentuje okno kolankowe IKDU I3

Okno kolankowe to niebanalny i designerski sposób na...

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada okienna

Magnetyczna blokada uchyłu okna oraz drzwi balkonowych,...» Więcej na subportalu okna