Poddasze przygotowane na lato. Przegląd przydatnych akcesoriów okiennych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

fot. Okpol

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym


Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

fot.Okpol

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

Nawiewnik

fot.Okpol

Nawiewnik

Roleta zewnętrzna

fot.Okpol

Roleta zewnętrzna

Moskitiera

fot.Okpol

Moskitiera

Roleta plisowana

fot.Okpol

Roleta plisowana

Markiza

fot.Okpol

Markiza

Nadeszło kalendarzowe lato. Choć okna w naszych domach właściwie już nie są zamykane, to za chwilę może się okazać, że przebywanie w pomieszczeniach przy temperaturach powyżej 30 stopni – na przekór aurze – ochłodzi nasz słoneczny entuzjazm. Jak przygotować się na letnie upały, by w pełni cieszyć się zbliżającymi wakacjami? Rad udziela Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

» Zasada pierwsza: mądre wietrzenie

Sezon wakacyjny jednoznacznie kojarzy nam się z oknami otwartymi na oścież. Jednak wraz z przyjemnym zapachem lata i kojącym, porannym wiatrem, do pomieszczeń dostaje się też gorące powietrze – zwłaszcza, gdy na zegarze wybije południe. Otwarcie okien, gdy słońce jest w zenicie, co prawda pozwala na lekkie przewietrzenie, ale w żadnym wypadku nie oznacza schłodzenia wnętrza. Wręcz przeciwnie – w tym przypadku nasz komfort termiczny może ulec znacznemu pogorszeniu. Chłodniejsze powietrze znajdujące się wewnątrz zostaje bowiem zastąpione tym nagrzanym z zewnątrz. Jednym słowem: wietrzenie staje się nieskuteczne.

Do tematu walki z upałem trzeba więc podejść rozsądnie. Jeśli okna naszego domu znajdują się po różnych stronach budynku, w ciągu dnia otwierajmy te od strony północnej – najmniej nasłonecznionej i gwarantującej naturalną ochronę przed upałem. Pozostałe, zwłaszcza wychodzące na południe i zachód, powinny nam zaś raczej służyć wieczorami i w nocy. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie okien w odpowiednie nawiewniki, które dbają o wymianę powietrza bez konieczności otwierania okna.

Tego typu rozwiązania zapewniają szereg korzyści dla domowników – automatyczne doprowadzenie do wnętrz czystego powietrza, poprawę komfortu termicznego czy brak nadmiernego schładzania pomieszczenia. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędność energii cieplnej, a także bezpieczną wentylację w przypadku, gdy któryś z domowników toczy nierówną walkę z alergią. W trakcie słonecznych i ciepłych miesięcy warto także korzystać z dobrodziejstw natury i cieszyć się świeżym, rześkim powietrzem po letniej burzy. Wtedy naprawdę nie chce się zamykać okna!

» Zasada druga: zainwestuj w rolety i markizy

Racjonalne wietrzenie pomieszczeń to tylko jeden ze sposobów walki z letnim upałem. Inną opcją jest wyposażenie okien w odpowiednie akcesoria, które odczuwalnie ograniczą przedostawanie się ciepła do naszego domu. W tym celu możemy skorzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań zewnętrznych i wewnętrznych – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Do najchętniej wybieranych akcesoriów należą bez wątpienia rolety wewnętrzne, które pozwalają w prosty sposób kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a do tego mogą w ciekawy i nienachalny sposób uzupełnić domową aranżację.

Projektując rozwiązania przeciwsłoneczne postawiliśmy na połączenie tego, co funkcjonalne, z tym, co estetyczne, starając się, by rolety spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Materiał zastosowany w rolecie Multistop dostępny jest w wariancie zaciemniającym i transparentnym, w bardzo szerokim wachlarzu kolorystycznym, co pozwala dopełnić aranżację każdego, nawet najbardziej nietypowego wnętrza. Funkcjonalnym uzupełnieniem każdej rolety Multistop jest zainstalowana w dolnej części szczotka, która przepuszcza powietrze między szybą a roletą, a także system prowadnic umożliwiający płynną regulację dopływu światła, w tym pełne zaciemnienie wnętrza. Ciekawym uzupełnieniem wnętrza mogą być także rolety plisowane, które poprzez rozproszenie światła zapewniają ciekawy efekt wizualny i wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu.

Alternatywą dla rolet wewnętrznych są markizy montowane po zewnętrznej stronie okna. Rozwiązanie pozwala na częściowe zaciemnienie pomieszczenia o każdej porze dnia, chroniąc poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń. Decydując się na tak niebanalne akcesoria warto postawić na rozwiązania odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tu szczególnie dobrze sprawdzają się markizy wykonane ze wzmocnionej tkaniny o strukturze siatki.

Ci, którzy dodatkowo cenią sobie ciszę i bezpieczeństwo, okna dachowe mogą zaopatrzyć w nowoczesne rolety zewnętrzne – zasilane za pomocą baterii słonecznych, elektrycznie lub dla tradycjonalistów – obsługiwane manualnie.

» Zasada trzecia: stop nieproszonym gościom

Lato to nie tylko wysokie temperatury, ale też i niechciani goście – otwarte okno stanowi zaproszenie nie do odrzucenia dla znajdujących się w okolicy owadów. Zwłaszcza, gdy temperatura na poddaszu jest wyższa niż na zewnątrz, a pokój rozświetla sztuczne źródło światła. W tym przypadku warto zainwestować w zbawienną i funkcjonalną moskitierę, która nie utrudni przepływu powietrza i nie zaciemni pomieszczenia, a pozwoli cieszyć się ciepłymi wieczorami i przespanymi w spokoju nocami – z dala od uciążliwych komarów czy muzykalnych koników polnych.

Choć astronomiczne lato trwa w naszym kraju ponad 3 miesiące, bywają tygodnie, w których zarówno temperatura, jak i powracające opady nie pozwalają w pełni wykorzystać tego niezwykłego, ciepłego okresu. Tegoroczna aura zapowiada się jednak doskonale, dlatego zawczasu przygotujmy swoje wnętrza na letnie upały, by móc w pełni cieszyć się komfortem we własnym domu.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
http://www.okpol.pl
http://www.facebook.com/oknadachowe/Kontakt do redakcji oknonet.pl


Argumenty za kompleksową modernizacją budynków jednorodzinnych – wyniki raportu

Argumenty za kompleksową modernizacją budynków jednorodzinnych – wyniki raportu

Jak wynika z raportu „Barometr zdrowych domów 2017”,...

WELDING PROJECTS: proste rozwiązanie dużego problemu

WELDING PROJECTS: proste rozwiązanie dużego problemu

Chyba wszyscy producenci stolarki otworowej,...

Eko-Okna podsumowują Międzynarodowe Targi Budowlane Batimat 2017 w Paryżu

Eko-Okna podsumowują Międzynarodowe Targi Budowlane Batimat 2017 w Paryżu

W tym roku Eko-Okna prezentowały swoje produkty na...

G-Tech – profesjonalny serwis stolarki dla profesjonalistów

G-Tech – profesjonalny serwis stolarki dla profesjonalistów

Branża okienna boryka się z problemem braku...

INTERMO, czyli droga od przedstawiciela handlowego do właściciela salonu

INTERMO, czyli droga od przedstawiciela handlowego do właściciela salonu

Salon INTERMO w Lublinie zajmuje się zarówno...» Więcej na subportalu okna