Na co zwrócić uwagę podczas pozimowego przeglądu okien dachowych?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wczesna wiosna to doskonały moment na sprawdzenie stanu okien – zwłaszcza, że w tym roku zima mocno dała się we znaki. Pamiętajmy bowiem, że stolarka okienna, zwłaszcza ta dachowa, to element budynku szczególnie narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, wahania temperatury czy uszkodzenia mechaniczne, a to już tylko krok od niechcianej korozji czy ubytków w szczelności okna. Jak zadbać o okna dachowe po zimie tłumaczy Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

Montujemy i zapominamy – to najczęstszy błąd popełniany przez niemal każdego inwestora w kontekście dachowej stolarki okiennej. A ta, by przez długie lata wyglądała estetycznie i funkcjonowała bez zarzutów, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i kilku niewymagających acz regularnych przeglądów technicznych. Od czego zacząć?

» Szczelność i czystość przede wszystkim

Nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, dlatego prace konserwacyjne rozpocznijmy od dokładnego zbadania stanu uszczelek. W obliczu wieloletniego użytkowania może dojść do utraty ich elastyczności, a nawet pęknięć, przez co bezpowrotnie stracą swoje właściwości, narażając całą stolarkę okienną na kłopotliwe awarie, a nasze portfele na większe wydatki. Dlatego, przynajmniej raz w roku, uszczelki należy konserwować za pomocą odpowiedniego preparatu lub przy użyciu smaru silikonowego.

Przyglądając się technicznemu aspektowi okien dachowych, poświęćmy chwilę uwagi swoistemu strażnikowi każdego okna – okuciom, dlatego jeszcze przed sezonem wiosennym zadbajmy o ich dokładne zabezpieczenie smarem stałym. Pamiętajmy, że ogromny wpływ na szczelność okna połaciowego ma stan okalającego go kołnierza, dlatego podczas wiosennych prac konserwacyjnych nie zapominajmy o sprawdzeniu jego połączenia z pokryciem dachu, zwłaszcza pod kątem usterek wywołanych przez porywisty wiatr, opady atmosferyczne czy duże amplitudy temperaturowe.

Co więcej, nie zapomnijmy o regularnym usuwaniu gałęzi, liści i innych zanieczyszczeń z kołnierza, co pozwoli zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej, zwłaszcza podczas kapryśnej, wiosennej pogody.

» Rama i skrzydło – drewniane czy PVC?

To podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych tego elementu stolarki okiennej. W zależności od materiału proces przywracania ramom i skrzydłom dawnego blasku będzie wyglądał inaczej.

Ramy z popularnego PVC najlepiej wyczyścić za pomocą ciepłej wody i delikatnych środków chemicznych. Częstym błędem jest usuwanie uporczywych zbrudzeń za pomocą agresywnych, żrących środków czy materiałów o powierzchni ścierającej – w obu przypadkach możemy spodziewać się zmatowienia ramy lub doprowadzenia do powstawania mikroporów i rys, w które z łatwością i niemal na stałe wniknie osiadający na ramie kurz i brud.

Drewnianym ramom i skrzydłom okiennym trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i uwagi, bowiem naturalny materiał jest bardzo podatny na wszelkie środki czyszczące. Wiosenny przegląd rozpoczynamy od zbadania stanu lakieru. Drobne rysy, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji możemy z powodzeniem zabezpieczyć własnymi siłami, używając do tego papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru, zaś renowację dużych uszkodzeń należy pozostawić specjalistom. Zewnętrzne zabezpieczenie okien należy przeprowadzać regularnie. Drewniane okna powinniśmy konserwować środkami powierzchniowymi po trzech latach od montażu, a następnie w regularnych, półrocznych odstępach, pamiętając, by w żadnym wypadku nie malować uszczelek i okuć.

Przechodząc do usuwania pozimowych zabrudzeń, pamiętajmy, by nie stosować żadnych agresywnych środków czyszczących, które mogą chemicznie czy mechaniczne uszkodzić lico ramy czy skrzydła, tj. środków na bazie rozpuszczalników, głęboko penetrujących, zawierających elementy ścierne czy barwniki mogące zmienić kolor drewna. W tym przypadku postawmy na delikatne środki myjące, a oczyszczoną powierzchnię zabezpieczmy dedykowanym do tego mleczkiem konserwującym lub pastą do zabezpieczania drewna, wcierając preparat miękką i czystą ściereczką.

» Szyba, która lśni

Przywracanie szybom dawnego blasku to ostatni etap przygotowywania okna dachowego na nadejście wiosny. Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, jednak i tu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ochronią przeszklenie i zachowają jego estetyczny wygląd na długie lata. Po pierwsze do mycia szyb używajmy przeznaczonych do tego preparatów, a nadmiar środka czyszczącego usuwajmy miękką ściereczką lub irchą – każdy kontakt szklanej powierzchni z twardym czy chropowatym materiałem może prowadzić do niechcianych zarysowań. Co więcej, nie zapominajmy o zebraniu płynu do mycia szyb z ram okiennych, gdyż zawarte w nim substancje mogą prowadzić do niszczenia warstw lakieru i nieestetycznych uszkodzeń.

Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy cieszyć się czystym przeszkleniem bez konieczności codziennej pielęgnacji okna. Dostępna w naszej ofercie technologia BIOCLEAN to prosty sposób na estetyczne okno bez częstego wysiłku mycia szyb. Działanie szkła samoczyszczącego polega na połączonym działaniu dwóch elementów naturalnych: światła słonecznego, które rozkłada brud przylegający do szyby i uaktywnia na właściwości hydrofilne, oraz deszczu spłukującego resztki brudu rozłożonego pod wpływem promieni ultrafioletowych światła słonecznego. Efekt? Brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni szkła, nawet w strefach o silnym zanieczyszczeniu, co pozwala nam cieszyć się przejrzystym oknem przez cały rok.

Konserwacja dachowej stolarki okiennej nie musi być czasochłonna i kłopotliwa, zwłaszcza jeśli dbamy o nią regularnie – niezależnie od sezonu. Odpowiednio przygotowani, uzbrojeni w podstawową wiedzę i preparaty czyszczące spokojnie doczekamy pierwszych dni wiosny, nie musząc zaprzątać sobie głowy tym, co nas czeka podczas poziomowego przeglądu okien.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
http://www.okpol.pl
http://www.facebook.com/oknadachowe/Kontakt do redakcji oknonet.pl


Marek Luch o trudach sprzedaży i edukacji klientów

Marek Luch o trudach sprzedaży i edukacji klientów

Pan Marek Luch od 30 lat, od czasu ukończeniu...

Chwytaki i roboty do szkła BEFARD

Chwytaki i roboty do szkła BEFARD

BEFARD, polski producent żurawi HDS, specjalizuje się w...

Premiera nowego produktu DOBROPLAST: P-Line

Premiera nowego produktu DOBROPLAST: P-Line

Prezentacja nowego produktu miała miejsce w dniach 6-7...

MONOLIT kontynuuje dynamiczny rozwój fabryki

MONOLIT kontynuuje dynamiczny rozwój fabryki

Zaglądamy po raz kolejny do jednego z najbardziej...» Więcej na subportalu okna