Szybsza i prostsza inwentaryzacja z technologią RFID?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Nie da się uciec od inwentaryzacji. Można jednak znacznie skrócić czas potrzebny do jej przeprowadzenia.

fot. PWSK

Nie da się uciec od inwentaryzacji. Można jednak znacznie skrócić czas potrzebny do jej przeprowadzenia.


Zobacz również:

oknoad

ORGADATA REKRUTUJE !

Zimowa promocja ALUPROF na panele drzwiowe serii AD

System EJOT Wimount

Kibicuj z FAKRO w Moskwie

Dobry Montaż


Nie da się uciec od inwentaryzacji. Można jednak znacznie skrócić czas potrzebny do jej przeprowadzenia. Jak wykorzystać nowe technologie w rachunkowości, podpowiada Jacek Krywult – Prezes firmy PWSK, projektującej i wdrażającej rozwiązania informatyczne oparte na technologii RFID.

Do przeprowadzania inwentaryzacji zobowiązują przepisy i nie jest ona zwykle postrzegana jako przyjemny proces. Czy można to zmienić?

Jacek Krywult: Współczesne technologie, mimo że nie zlikwidują obowiązku rozliczania się z Urzędem Skarbowym, obowiązki, takie jak inwentaryzowanie środków trwałych, mogą znacznie uprościć. Wystarczy pomyśleć, ile czasu przeznacza się na szukanie i zliczanie środków trwałych tradycyjnymi metodami. Trzeba odnaleźć numer inwentarzowy, spisać go, a potem przepisać do arkusza. Wdrażając znakowanie majątku za pomocą technologii RFID oraz stosując zintegrowany z RFID program komputerowy można to zrobić dziesięć razy szybciej.

Skrót RFID nadal dla wielu brzmi obco. Z czym właściwie mamy do czynienia?

Wbrew pozorom za tą zagadkową nazwą stoi po prostu technologia oparta na łączności radiowej. Fale radiowe wykorzystywane są od niedawna do znakowania zwierząt, w oparciu o łączność radiową dokonujemy też płatności kartami magnetycznymi, robiąc codzienne zakupy. RFID (czyli Radio-Frequency Identyfication) to fale radiowe o ultrawysokiej częstotliwości mające szerokie zastosowanie do znakowania przedmiotów wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładna i szybka ewidencja w jak najkrótszym czasie, czyli właśnie m.in. podczas inwentaryzacji.

Czyli praktycznie RFID można by wdrożyć w każdej firmie. Jednak, jako że ewidencjonowanie majątku jest obowiązkiem prowadzącego firmę nie od dziś, czym różni się ewidencja majątku z zastosowaniem RFID od tradycyjnych metod?

JK: Przede wszystkim oszczędza się czas. Żmudne liczenie sprzętu, jego lokalizacja, a podczas inwentaryzacji i wypełnianie arkuszy inwentaryzacyjnych czy nawet przepisywanie danych do Excela to nie godziny, a często dni spędzone na procesie, który mógłby zajmować 90% czasu mniej, jeśli zastosuje się znakowanie RFID. W połączeniu ze specjalistycznym, zintegrowanym z tą technologią oprogramowaniem i czytnikiem mobilnym ewidencja środków trwałych to już nie udręka, a czynność w pełni zautomatyzowana.

Od czego więc należy rozpocząć, chcąc wdrożyć rozwiązania RFID do ewidencji i inwentaryzacji w przedsiębiorstwie?

JK: Każde wdrożenie rozpoczyna się od analizy indywidualnych potrzeb firmy. Inaczej przebiega wdrożenie w firmie budowlanej, inne potrzeby ma przemysł, a jeszcze inne są wymagania placówek publicznych tupu urzędy czy ośrodki edukacyjne. Wspólne jest to, że tradycyjne znakowanie środków trwałych poprzez numery inwentarzowe czy kody kreskowe zastępuje się oznaczaniem majątku tagami i chipami RFID, które są znacznie bardziej trwałe i odporne na trudne warunki pracy, zabrudzenia czy ścieralność. Następnie wdraża się oprogramowanie kompatybilne zarówno z tagami RFID, jak z etykietami kodów kreskowych. Uzupełnieniem systemu jest kolektor danych – rodzaj przenośnego inwentaryzatora – czytnik mobilny umożliwiający szybkie skanowanie i zliczanie sprzętu bez potrzeby dokładnego nakierowywania w przypadku znaczników RFID. Wszystkie te elementy pozwalają przeprowadzać ewidencję i inwentaryzację w czasie tak krótkim, że niemożliwym przy używaniu tradycyjnych metod.

Poznaliśmy już zalety stosowania RFID. Czy istnieją wady?

JK: Jest pewne ograniczenie w stosowaniu technologii radiowej przy znakowaniu urządzeń metalowych, jednak i tu znaleziono rozwiązanie w postaci specjalnych chipów radiowych na metal. Coraz powszechniej stosowane do ewidencji w przemyśle, gdzie przecież podstawą są niejednokrotnie urządzenia metalowe, potwierdza tylko, że specjaliści i inżynierowie stale pracują nad udoskonalaniem potencjału technologii. Także służba zdrowia wykazuje coraz większe zainteresowanie znakowaniem sprzętu i ewidencją w technologii radiowej. Tam bowiem, gdzie potrzebne jest sprawne zarządzanie, RFID zaczyna być koniecznością.

Jacek Krywult – inżynier, projektant oprogramowania. Autor wielu specjalistycznych publikacji w magazynach branżowych, dotyczących systemów RFID, logistyki, magazynowania oraz gospodarki narzędziowej w przedsiębiorstwach. Jego autorski program Narzędziownia jest popularnym oprogramowaniem do ewidencji narzędzi, sprzętu, materiałów i towarów na polskim rynku. Program Szybka Inwentaryzacja w krótkim czasie również zdobył grono zwolenników. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach. Od dwudziestu lat jest właścicielem firmy PWSK – projektującej i wdrażającej specjalistyczne systemy identyfikacji oparte na RFID oraz kodach kreskowych w biznesie i administracji publicznej.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Centrum obróbcze ACCORD 25 F/X z nowymi rozwiązaniami

Centrum obróbcze ACCORD 25 F/X z nowymi rozwiązaniami

ACCORD 25 F/X jest nowym modelem CNC reprezentującym...

Opaski magnetyczne Trzecia Ręka od OknoBest

Opaski magnetyczne Trzecia Ręka od OknoBest

Zgodnie ze swoim mottem „…aby się lepiej...

Jak usprawnić produkcję? Jak obniżyć koszty produkcyjne?

Jak usprawnić produkcję? Jak obniżyć koszty produkcyjne?

Podczas FlexLink Industrial Innovation Days (17-19...

Jak chwytak podciśnieniowy wpłynął na produkcję okien w firmie Biegus

Jak chwytak podciśnieniowy wpłynął na produkcję okien w firmie Biegus

Gdy właściciel firmy Biegus, Pan Edward (ojciec...

Czarne okna na topie

Czarne okna na topie

Od kilku lat w modzie są przede wszystkim odcienie...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni